y y>t rr. Gaat het licht uit tijdens de komende zonsverduistering? ECONOMIE 17 op het bordje van de fabrikanten. De consument merkt er nog weinig van, als je naar de inflatie kijkt. Schijnbaar hebben producenten nog ruimte om die stijgende kosten op te vangen. Alan Jopé, de topman van Unilever, zei bij de presentatie van de kwar taalcijfers dat hij hoopte met efficien cyverbeteringen de stijgende kosten te compenseren. Maar steeds meer fabrikanten be ginnen de prijsstijging wel door te rekenen aan de consument. Meubels en kleding werden al duurder, even als benzine. En de voedselprijzen lig gen nog wel onder het niveau van een jaar geleden, maar dat verschil wordt snel kleiner. Dat de vraag zo sterk stijgt, heeft ook te maken met de stimulering van de economie door de centrale banken en regeringen. Die pompen duizenden miljarden in de economie om de motor maar aan de gang te houden. Stabiliseren De grote vraag is hoe blijvend de prijsstijgingen zijn. Vooralsnog gaan de meeste economen en beleidsma kers ervan uit dat de prijzen weer zullen stabiliseren. Hogere prijzen lokken meer aanbod uit en dat zet weer een rem op de prijsstijgingen. Maar er zijn ook ontwikkelingen die juist tot verder stijgende prijzen kun nen leiden. De coronapandemie maakte be drijven duidelijk hoe afhankelijk ze geworden zijn van buitenlandse toe leveranciers. Toen de Chinese stad Wuhan vorig jaar als eerste op slot ging, vielen kort daarna de Italiaanse autofabrieken stil. Juist uit Wuhan kwam een essentieel onderdeel voor de auto's. En dat kon van de ene op de andere dag niet meer geleverd wor- den. Om minder afhankelijk te wor den van buitenlandse leveranciers, halen bedrijven de productie terug. Maar thuis maken is duurder en dat zal tot hogere prijzen leiden. Ook duurzaamheid kan tot hogere prijzen leiden, bijvoorbeeld voor energie. Maar het kan ook zijn dat een suiker taks wordt ingevoerd die voeding duurder maakt. Toch zijn de inflatieverwachtingen in Nederland, en de rest van Europa, niet al te hoog. In de VS is de inflatie al 4 procent, hier blijft hij rond de 2 procent hangen. De enige manier om die inflatie echt omhoog te krij gen is een forse loonstijging. Hogere lonen Als mensen vrezen voor blijvend ho gere inflatie, zullen ze meer loon ei sen om de koopkracht op peil te hou den. Hogere lonen betekenen hogere kosten en vervolgens hogere prijzen, de klassieke loon-prijsspiraal. Maar zover is het in Nederland in ieder geval niet. De lonen stijgen wel weer wat, maar niet heel hard. In veel Europese landen is de werkloosheid bovendien hoog. Dat zet ook een rem op loonstijgingen. In de Verenigde Staten maken ze zich meer zorgen. Daar groeit de eco nomie veel sneller dan in Europa en dreigt al bijna een oververhitting van de economie. Dat komt mede vanwege de enorme stimulerings pakketten van de regering. Janet Yellen, de minister van Fi nanciën, zei dat een hogere rente, om de economie en inflatie wat af te koelen, wenselijk is. Maar in Eu ropa is daar geen sprake van. Hier heeft de Europese Centrale Bank juist gezegd dat de rente nog lang laag blijft, want gevaar voor oververhit ting is er niet. Voor het eerst sinds 20 maart 2015 kunnen we onze eclipsbril weer opzetten, want morgenmiddag komt er een gedeeltelijke zonsver duistering aan. Tussen 11.19 en 13.31 uur schuift de maan voor de zon langs. Deze keer zal de maan maxi maal 17 procent van het zonopper- vlak bedekken. Deze verduistering zorgt ervoor dat er tijdelijk minder zonne-energie kan worden opge wekt. Zeker nu er weinig bewol king wordt voorspeld, is het ver schil tussen 100 procent zonne kracht en de verduistering extra groot. ,,Aangezien we niet alleen in Ne derland, maar in heel Europa steeds meer elektriciteit uit zonne-ener- gie halen, kan een eclips een groot effect hebben op de elektriciteits voorziening. Tennet neemt daarom samen met de andere hoogspan ningsnetbeheerders in Europa voorzorgsmaatregelen om het elek triciteitsnet in balans en op de juiste frequentie te houden'', zegt Jan Vorrink, bij landelijke netbe heerder Tennet spin in het web als het gaat om de voorbereidingen. Balanshandhaving Omdat het hele Europese elektrici teitsnet met elkaar is verbonden en de zonsverduistering overal tegelij kertijd plaatsvindt, kunnen er op hetzelfde moment tekorten of over schotten ontstaan, en dat kan ge volgen hebben voor de balanshand- having en de frequentie. Vorrink: ,,In Nederland is het ef fect relatief groot. Want hoe meer zonne-energie we opwekken, hoe meer risico we lopen. Als het 10 juni zeer zonnig is, heeft de eclips voor ons land een tijdelijk verlies van 800 megawatt tot gevolg, wat groter is dan het verbruik van Amsterdam. Ter vergelijking: in 2015 ging het om 500 megawatt voorspeld verlies. Om problemen met de stroom het hoofd te bieden, kan het zijn dat we extra vermogen moeten inzetten. We hebben 400 megawatt aan ex tra vermogen ingekocht. Die extra energie wordt voornamelijk gele verd door gascentrales en ook door batterijen. Dan moet je onder meer denken aan batterijen van elektri sche auto's. Via een blockchain- technologie hebben we een plat form ontwikkeld waardoor we in de toekomst met toestemming van eigenaren tijdelijk energie kunnen afnemen. Het enige wat ze hiervan merken is dat de accu trager oplaadt dan normaal.'' t Zeker nu er weinig bewolking wordt voorspeld, is het effect extra groot Door de verknoping van het Euro pese netwerk is het volgens Tennet vooral zaak om morgen de situatie in Duitsland in de smiezen te hou den. Vorrink: ,,In Duitsland wordt helemaal veel zonne-energie gele verd. Door de verduistering kan dit in snel tempo zomaar 4000 mega watt minder zijn. Gelukkig hebben we nauw contact met elkaar en weet ik dat ook onze oosterburen goed zijn voorbereid. We kunnen snel met elkaar schakelen. Toch is en blijft het een spannende gebeur tenis.'' De volgende gedeeltelijke zons verduistering is op 25 oktober 2022. De zon wordt dan midden op de dag voor maximaal 22 procent ver duisterd. Ook op 29 maart 2025 vindt een gedeeltelijke verduiste ring plaats die vanuit Nederland te zien is, maar het echte spektakel vindt plaats in de zomer van 2026. Op 12 augustus vindt in de avond een bijna volledige zonsverduiste ring (90 procent) plaats. woensdag 9 juni 2021 GO M Winkel straten stro men vol, want men sen willen hun geld weer uitge ven. foto anp tfilj de vraag trekt aan Vorig jaar kostte een liter euro 95 in mei 1,48 euro. Nu was dat drie dubbel tjes meer. In de VS is de infla tie al 4 procent, hier blijft hij rond de 2 procent hangen. Blijft ons stroomnetwerk over eind tijdens de zonsverduiste ring van morgen? Die vraag houdt Europese netbeheerders al maanden bezig. Zij hebben onder meer extra vermogen in gekocht om te voorkomen dat er grootschalige stroomstoringen optreden. ,,Hoe meer zonne- energie we opwekken, hoe meer risico we lopen.'' Sanne Schelfaut Arnhem Onze hoog- spannings- masten, zoals deze in Maas- driel, maken deel uit van het Europese elektriciteits netwerk. foto HOLLANDSE HOOGTE ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17