Marjan Berk Leider Boko Haram zou zich hebben opgeblazen Vriendin vermoorde Nederlander verdacht NIEUWS 15 Abubakar Shekau zaaide dood en verderf De heerlijke lucht van de beurre blanc komt bijna doormijn laptop schermpje In de jaren 70 bracht ik een avond door in het Savoy Theatre in Londen om de voorstelling te zien van Beyond the Fringe, een En gelse cabaretgroep die je om de oren sloeg met de heerlijkste grappen. En een grote inspiratie bron voor Nederlandse cabare tiers zoals Wim Sonneveld en tekstschrijvers als Guus Vleugel, mannen die daar hun ideeën ook nogal eens vandaan haalden. Achter mijn laptop zit ik te kij ken naar een documentaire die mij meeneemt naar de sterren keuken van dat Savoy Hotel. In onze Nederlandse zomers ver wennen de omroepen ons nogal eens met exotische series en ouwe films, en nu mocht ik zien wat er zoal in de keuken van The Savoy op de borden kwam. Ik krijg een natte bek van de vis, de heerlijke lucht van de beurre blanc komt bijna door mijn lap topschermpje heenEn natuur lijk stroomt de champagne over vloedig. Ik troost mijzelf met de ge dachte dat dit een hele ouwe film is en dat het erg ouderwets is zo te slempen en te sloeren. Bovendien drink ik al enige tijd geen slok meer. Ik kan er daar door helemaal niet meer tegen. Laatst stond ik al op mijn kop van drie kersenbonbons Fout! Mijn volwassen kinderen en ook mijn pubernageslacht zijn geweldig strak bezig met het smullen van vegakwakjes en an der voedsel, waarvan ik de na men toch eens moet leren... Maar ik zie ook op tegen mijn verjaar dag om alleen maar quinoaflap- pen en rauwe worteltjes met on duidelijke dipsaus te serveren. ,,Het went wel hoor moes", troostte mijn dochter, terwijl ze een hap geroosterde meelwor- men wegspoelde met een glaasje komkommersap. ,,Goed jongens, ik zal niet zeuren.'' Ik buig koppig mijn hoofd: ,,Doen jullie dan maar de catering!" Ik wacht af. Acht kleinkinderen, met aanhang. Vijf volwassen kin deren, met of zonder aanhang. Een achterkleindochter, die ge lukkig alles eet, behalve appels. Ik hoef nergens voor te zorgen, zij doen alles. Nog twee nachtjes slapen Nog één nacht... En dan is het zo ver. De dag verloopt rustig, een paar telefoontjes, een paar an sichtkaarten. ,,Je mag pas bin nenkomen, als wij het zeggen!" Mijn dochter regelt alles. Dan is het zover: de deur naar de grote kamer zwaait open: Lang zal ze leven, zingen ze met zijn allen. En wat staat daar op tafel? Een kolossale chocoladetaart met... even tellennegenentachtig brandende kaarsjes!!! God zij gedankt word ik wak ker. Ik had gewoon een hele enge droom... 1 Het is nog niet officieel bevestigd, maar het heeft er alle schijn van dat de leider van Boko Haram zichzelf heeft opgeblazen. Abubakar Shekau zaaide jarenlang dood en verderf in Nigeria. De leider van een rivaliserende terreurbeweging maakte het be kend: Abubakar Shekau is dood. Het is niet de eerste keer dat ie mand een dergelijk bericht ver spreid. Shekau kwam daarna steeds triomfantelijk terug, met mededelingen als: ,,Denken jullie echt dat jullie me ooit te pakken krijgen? Ik zweer dat ik jullie zal doden. In naam van Allah, doden is mijn missie." Maar nu is het al een paar weken stil. Shekau (leeftijd onbekend) komt uit een dorpje ergens aan de grens met Niger. Zijn naam dook twintig jaar geleden voor het eerst op als de nummer 2 van Boko Ha- ram. Die religieuze organisatie gaat in die jaren alleen nog verbaal tekeer tegen de corruptie van de regering, en ijvert voor invoering van islamitisch recht (sharia) in het noordoosten van Nigeria. Als de oprichter van Boko Ha- ram, Muhammad Yusuf, in 2009 wordt doodgeschoten door de po litie neemt Shekau het roer over. Boko Haram, dat letterlijk vertaald betekent: 'Westers onderwijs is verboden', wordt dan een niets en niemand ontziende terreurgroep. Ze heeft het niet alleen gemunt op de regering, maar ook op burgers. Shekau maakt geen onderscheid tussen ongelovigen en moslims die niet alle ongelovigen willen straffen. Die mogen van hem alle maal dood. Er volgen zelfmoordaanslagen op scholen, moskeeën en markten. In het afgelopen decennium zijn zeker 30.000 mensen vermoord en meer dan twee miljoen mensen ontheemd. De gruwelijkheden gaan vaak vergezeld van een video waarin de bebaarde Shekau met een wilde blik in zijn ogen en een geweer en/of de Koran in zijn han den zijn boodschap verkondigt. Boko Haram wordt in 2014 we reldwijd bekend door de ontvoe ring van 276 veelal christelijke schoolmeisjes uit een kostschool in Chibok. Ze worden bekeerd en velen moeten mannen van Boko Haram trouwen en zelfmoordaan slagen uitvoeren. Uiteindelijk wordt een groot deel van hen be vrijd, maar nog altijd zijn meer dan honderd meisjes vermist. In 2015 gaat Shekau een alliantie aan met Islamitische Staat (IS) en de naam Boko Haram verandert in Iswap (Islamitische Staat in de Ik zweer dat ik jullie zal doden. In naam van Allah, doden is mijn missie West-Afrikaanse Provincie). De mannen van Shekau blijken zelfs voor IS te radicaal. Er volgt een af splitsing onder leiding van Abu Musab al-Barnawi, de zoon van oprichter Yusuf. Hij gaat verder onder naam Iswap, terwijl Shekau kiest voor Jama'tu Ahlis Sunna Lidda'awati wal-Jihad (JAS). In het nauw Vanaf dat moment richten ze hun pijlen ook op elkaar, met over en weer honderden doden als gevolg. Het is deze Abu Musab die de dood van Shekau bekendmaakt. Hij zou hem in het nauw hebben gedreven en hem de mogelijkheid hebben geboden zich over te ge ven, berouw te tonen en Iswap te volgen. Shekau weigerde en blies zichzelf op, aldus Musab. Er zijn ook berichten dat Shekau niet dood is, maar zwaargewond. Het Nigeriaanse leger heeft een onderzoek ingesteld. Waarnemers vrezen dat het geweld niet minder wordt. Iswap zou zelfs sterker worden doordat Shekau's mannen zich nu gaan aansluiten. MOMBASA Het onderzoek naar de moord op een 55-jarige Ne derlander in Kenia spitst zich toe op zijn Keniaanse vriendin. Na een rammelende verklaring te hebben afgelegd wordt de vrouw behandeld als verdachte. Dat laatste geldt ook voor de con ciërge van het appartementencom plex in een buitenwijk van de ha venstad Mombasa waar het drama plaatsvond, verklaarde politiecom- mandant Paul Ndambuki tegen over Keniaanse media. Volgens de vriendin drongen vijf mannen donderdagavond het ap partement in Shanzu binnen. Haar vriend Herman Rouwenhorst en zij bevonden zich in de slaapkamer. De indringers bevolen de Keni- aanse de kamer te verlaten. Drie mannen bleven in de woning, twee dwongen haar mee te gaan naar de parkeerplaats en in haar auto te stappen, verklaarde Riziki Cherono tegenover de politie. Ze moest plaatsnemen op de ach terbank, waarna een van de man nen haar handen vastbond. Onder weg mocht Cherono wel bellen van haar ontvoerders. De vrouw belde daarop de con ciërge van het appartementencom plex en vroeg hem bij haar man te gaan kijken. Aangekomen in de buurt van een hotel parkeerde de bestuurder de wagen en gingen de mannen er vandoor. Mensen die haar hulpgeroep hoorden, zouden de vrouw daarna hebben bevrijd. „Terwijl ze me losmaakten, vernam ik dat de overige drie indringers mijn man hadden vermoord.'' woensdag 9 juni 2021 GO Mark van Assen Rotterdam - Abubakar Shekau lllllii Uiilillll ill Het Keniaanse appartement van Rouwenhorst. privéfoto Abubakar Shekau in een video uit 2014. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15