Scheiding jongerentak Rood en SP ophanden Rechtbank haalt gruwelijke details MH17-ramp aan is siaan voor wie je bent NIEUWS 13 Muisstil in zittingszaal Het is het beste als de SP en jonge rentak Rood elkaar 'loslaten', zo concludeert een commissie van 'goede diensten' onder leiding van voormalig SP-Kamerlid Nine Kooi man. Na maanden van onderzoek en vele gesprekken met betrokke nen en partijprominenten is de conclusie hard: de SP en Rood zijn 'te veel uit elkaar gegroeid' en de ontstane kloof is 'onoverbrugbaar'. Er zou een 'nette scheiding' moeten komen. Het bestuur stelt de partijraad voor om de aanbevelingen over te nemen. In dit hoogste orgaan van de SP zijn behalve de bestuursleden ook alle 145 voorzitters van de lo kale afdelingen vertegenwoordigd. Stemt de partijraad op 26 juni in, dan is het gedaan met Rood als officiële jongerentak van de SP. SP-voorzitter Jannie Visscher spreekt van een 'ontzettend moei lijk en zwaar' voorstel. Rood is sinds 2003 gelieerd aan de SP en krijgt als zodanig overheidssubsidie. Jonge renorganisaties liggen wel vaker in de clinch met hun moederpartij, maar tot een scheiding leidden conflicten in de recente geschiede nis nooit. ,,Het is nogal wat'', erkent Visscher. Maar er zit volgens haar niets anders op: ,,In onze club geldt dat je geen dubbel lidmaatschap SP en Rood zijn te veel uit elkaar gegroeid en de ontstane kloof is onoverbrugbaar mag hebben. En Rood is niet bereid dat op te geven.'' Daarmee doelt Visscher op Com munistisch Platform. Deze club is in 2014 ontstaan en kent veel aan hangers binnen Rood. Het Com munistisch Platform wil dat de SP een activistischer koers vaart en te rugkeert naar de historische wor tels: de SP zou een communistische partij moeten worden die het kapi talisme omver wil werpen. Het partijbestuur - en de partij raad - ziet Communistisch Plat form echter niet als een SP-groep, maar als een aparte politieke partij. En lid zijn van de SP en een andere politieke partij mag niet volgens de statuten. Om die reden werd een zestal SP-leden geroyeerd die door partijsecretaris Arnout Hoekstra waren getypeerd als 'geradicali seerde zolderkamercommunisten'. Ook kwam er een onderzoek. In weerwil van die acties werd de ge royeerde Rood-voorzitter Olaf Ke- merink herkozen tot voorzitter van de jongerenorganisatie. Kemerink is het eens met de con clusie dat de verschillen met dit partijbestuur onoverbrugbaar zijn. Maar hij heeft zijn hoop gevestigd op de partijraad van de SP: ,,Wij ho pen dat die ervoor zal zorgen dat het bestuur de koers bijstuurt, dat we er wel uitkomen.'' Hij wijst erop dat de commissie-Kooiman niet in gaat op de vraag of Communistisch Platform terecht als partij is aange duid. Volgens hem is het in andere partijen normaal dat er kritische groepen zijn die de partijkoers wil len bijsturen, bijvoorbeeld Links om in de PvdA. Marxistisch Forum Daar komt bij dat er nog een andere groepering binnen de SP actief is, die zich Marxistisch Forum noemt. Deze club kent ook veel sympathi santen binnen Rood, maar wordt niet als een politieke partij gezien. Marxistisch Forum ziet de roy ementen van leden van Commu nistisch Platform als 'ondemocra tisch' en komt met eigen kandida ten voor de bestuursverkiezing dit jaar. Het schuift de Rotterdamse SP-voorzitter Tijs Hardam naar vo ren als kandidaat die voorzitter Vis scher zou moeten opvolgen. Zo bezien is de richtingenstrijd in de SP voorlopig niet beslecht, al zou moeten blijken hoe groot de achterban van Marxistisch Forum is. Voorzitter Visscher zegt dat er geen plannen zijn om deze groep uit de partij te verbannen. Zij denkt dat er geen andere keus is dan dat Rood over drie weken wordt losge sneden en hoopt de jongeren 'een eigen plek' te geven binnen de SP. Koen Voskuil Badhoevedorp Foto's van het gereconstrueerde wrak moeten aantonen waar ont plofte metaaldeeltjes vlucht MH17 op 10 kilometer hoogte raakten. Toen MH17 met 298 inzittenden over Oost-Oekraïne vloog, schoot een raket met 2800 kilometer per uur het toestel tegemoet. Binnen 17 meter van het vliegtuig ont plofte de warhead en spuwde een wolk van metalen deeltjes uit die het vliegtuig openreet. Dat is althans de visie van het Openbaar Ministerie in het straf dossier, dat de rechtbank nu be handelt. Uit de onderzoeksbevin dingen blijkt dat de ontploffing het vliegtuig van links moet heb ben geraakt. Verschillende ex perts concluderen dat het schade beeld op het toestel overeenkom stig is met dat van een Buk-raket. De inhoudelijke behandeling van het MH17-proces is voor de nabestaanden niet makkelijk, waarschuwt de rechtbank. Met name als het gaat om de metalen deeltjes van - vermoedelijk - de raket, die in lichamen zijn aange- troffen. In de zittingszaal voor de nabestaanden kun je een speld horen vallen, vertelt nabestaande Anton Kotte. ,,Het is muisstil. Wat ons opvalt, is de zorgvuldige ma nier waarop de rechtbank de on- derzoeksfeiten behandelt. Op hen moet dit toch ook indruk maken. Ze zijn laatst bij de schouw van het vliegtuig geweest. Zij zijn toch ook niet van beton?'' Het Openbaar Ministerie is er volledig van overtuigd dat een Buk-raket vlucht MH17 uit de lucht heeft geschoten. Alle andere theorieën, een ontploffing van binnenuit of een aanval door een straaljager, zijn door het onder zoeksteam weerlegd. Getuigen Maar liefst twaalf getuigen zeggen een raket te hebben gezien of ge hoord ten tijde van de ramp. Ge tuige M58 is de meest overtui gende: de vrijwilliger voor het pro-Russische DNR-leger ver klaart ten tijde van de lancering op het bewuste landbouwveld bij Pervomaiske aanwezig te zijn ge weest. Hij zag de Buk-Telar op '20 meter afstand, misschien iets verder'. Telefoongegevens beves tigen dat M58 inderdaad op die plek was. Bovendien blijken er verschil lende foto's en een video te zijn van een rookpluim uit de buurt van Pervomaiske, genomen uit de stad Torez. Het KNMI berekende dat de foto's vlak na de vliegtuig crash zijn genomen. maak So&aua: (Jkbkakmet Ifiaude/iA, <ZOr SSiJiAeri: 'cftutiAmei/i lïlauuthib-: 'tJrv'flede/tiand omdat ik me/zety kaniujn GA NAAR ZIJN VOOR EEN PREVIEW VAN DEZE BIJZONDERE RAPORTAGE. woensdag 9 juni 2021 PC De hoog opgelopen vete tussen de SP en de communistisch-ge- zinde jongerentak lijkt beslecht: het partijbestuur stelt voor de banden met Rood na een intern onderzoek definitief door te snijden. De in ongenade geval len jongerenclub geeft echter nog niet op. Laurens Kok Den Haag -conclusie van SP-commissie De rechtbank heeft techni sche, maar ook gruwelijke de tails van de MH17-ramp be sproken op dag twee van de in houdelijke behandeling. Boven dien bleek dat een getuige met zijn neus op de lancering van een Buk-raket zegt te hebben gestaan. Nabestaan den Piet Ploeg (m) and Anton Kotte (r) arri veren bij het Justitieel Complex Schiphol. foto Jongeren van Rood gaan richting het centrum van Den Haag om te flyeren. foto hollandse hoogte vanaf 30 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13