Kamer wil dat ook verdachten dna afstaan 1 EUWS 11 Verhitte sfeer om Feyenoord City Demissionair minister Ferd Grap- perhaus van Justitie en Veiligheid schrijft dat hij de wet gaat verande ren om mogelijk te maken dat ook al van verdachten van een ernstig misdrijf celmateriaal af te nemen is. Dat dna komt dan nog niet in de dna-databank. Zodra een verdachte wordt veroordeeld, wordt het over gedragen naar de dna-databank. Volgt er geen veroordeling, dan wordt het dna vernietigd. In de praktijk wordt het dna van 87 procent van de veroordeelden, die onder de voorwaarden van de Wet dna-onderzoek bij veroordeel den vallen, celmateriaal afgeno men. Toch blijft een kleine groep onder de radar, bijvoorbeeld omdat ze op vrije voeten zijn en hun ge vangenisstraf ontlopen. De Tweede Kamer wil dat ook die groep ver plicht wordt om dna af te staan. Aanleiding was Bart van U., die in 2014 oud-D66-minister Els Borst vermoordde. Bij hem werd na een eerdere veroordeling voor wapen bezit geen dna afgenomen. Toen hij later zijn zus doodde en daarvoor werd veroordeeld, kwam zijn dna- profiel pas terecht in de databank en werd duidelijk dat hij de moor denaar van Borst was. Was zijn pro fiel eerder opgeslagen in de data bank, dan was de moord op zijn zus mogelijk te voorkomen geweest. Grapperhaus wil wel 'waarbor gen voor een foutloze uitvoering'. Dat moet nog worden uitgewerkt, schrijft hij aan de Tweede Kamer. DRENKELINGEN DRONES ROTTERDAM De geplande politieke bijeenkomst over Feyenoord City gisteravond in het stadshuis van Rotter dam is op last van burge meester Aboutaleb opge schort 'vanwege ontvangen signalen over bedreigingen en intimidatie'. Ook zijn de geplande inspreekmomen- ten voor de komende dagen, waar Rotterdammers hun mening kunnen geven over een nieuw Feyenoord-sta- dion, geannuleerd. Aboutaleb wijst erop dat er de afgelopen weken, in aanloop naar de be sluitvorming rondom Feyen- oord City, verschillende be trokkenen zijn bedreigd en geïntimideerd. ,,Dit is ontoe laatbaar." Dit weekend wer den de woningen belaagd van voorstanders, onder wie di recteur Koevermans en archi tect Ard Buijsen. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) onderzoekt of het met behulp van drones drenkelingen sneller kan opsporen en uit zee halen. Gisteren vond met TNO en KPN een test plaats vanaf het Scheveningse strand. Deze krant keek en vaarde mee. technologie. Niet alleen om drenkelingen sneller te redden, maar ook om preventief te speu ren naar muien en gevaarlijke stromingen." In de verdere toe komst moeten de drones volle dig automatisch de lucht in, stelt Kodde. „Idealiter hebben we dan op alle KNRM-stations een drone staan die de lucht in gaat zodra we een melding krijgen." De hulp van drones kan niet snel genoeg komen. De KNRM, reddingsbrigades en de kust wacht hebben het steeds druk ker gekregen. Afgelopen jaar kwam de reddingsorganisatie 2500 maal in actie en werden daarbij 4000 mensen veilig aan wal gezet. In de zomer rukten de 75 KNRM-boten honderden ke ren uit. Ook de reddingsbrigades draaiden overuren. Dieptepunt in Scheveningen was de dood van vijf surfers op 11 mei 2020. Alarm op het Sche veningse strand, strandslag 12. KNRM-reddings- boot Kitty, klaar om de nep-drenke- lingen uit het water te halen, wordt weggeroepen voor een échte klus. Er blijkt een zwem mer of surfer weggedreven en de Kitty vaart het dichtst in de buurt. Met grote snelheid ver dwijnt de boot aan de horizon, om pas drie kwartier later weer terug te keren. Dan kan de test verder en worden KNRM-vrij- willigers Ferry en Erik in het water gelaten, zo'n 200 meter voor de Scheveningse kust. Het lijkt een relaxed klusje voor de twee, de lucht is strak blauw en de wind zwak aanlan- dig. Het rustige dobberen blijkt van korte duur. 'Kitty, maak golfslag. Over', horen we via de marifoon in de sloep. Even later draait de reddingsboot met flinke snelheid rondjes om de drenkelingen heen en verandert het blauwe water in een kolkend witte massa. 'De drenkelingen zijn te water. Over.' Nu begint de echte test: vanaf het strand stijgt een drone op. Al snel speurt het 1 1 ffBJ mobiele oog van de dronecamera op tientallen meters hoogte over het zeewater. Of beter twee camera's, want het vliegende object bezit ook een thermische camera, waar mee de lichaamstemperatuur van Ferry en Erik in het water gedetecteerd kan worden. De beelden worden live doorge straald naar een commandowa gen op het strand en naar de Kitty. Het duurt niet lang of beide mannen zijn gespot en de drone op enkele meters boven hun hoofd hangt. KNRM-boot Kitty snel toe en haalt de dren kelingen uit het water. De pe perdure drone van het Chinese DJI, kostprijs zo'n 10.000 euro, vliegt terug naar de wal. Op het strand ziet Jeroen Kodde tevreden toe. Voor de KNRM onderzoekt hij al enkele jaren of drones een bijdrage kunnen leveren aan het detecte ren van drenkelingen. ,,Een drone geeft ons een paar extra ogen, die de kans op een ge slaagde redding aanzienlijk kun nen verhogen." De proef moet waardevolle info bieden over hoe drones het best kunnen worden gebruikt. ,,De inzet dient veilig te zijn. Zo'n drone mag niet boven een vol strand neerstorten. Bovendien is het bij incidenten vaak druk met een politie- en een ambulanceheli kopter in de lucht, terwijl de kustwacht een vliegtuig stuurt. Voor de test krijgt de KNRM hulp van onderzoeksinstituut TNO en telecombedrijf KPN. ,,Met behulp van ons nieuwe 5G-netwerk zor gen wij ervoor dat de drone te allen tijden be stuurbaar blijft", vertelt Niels Hoffmann, directeur tech nologie van KPN. ,,Je wilt niet dat er geen of slecht mobiel be reik is omdat er tienduizenden mensen op het strand liggen." Het gaat om grote hoe veelheden data die het onbemande luchtvaar tuigje naar de wal en de reddingsboot moet zen den, doceert Hoffmann. ,,Met 5G lukt dat echter pro bleemloos." Minstens zo belangrijk is de rol van TNO, dat slimme soft ware ontwikkelt om drenkelin gen automatisch op te sporen in zee. ,,We gebruiken kunstmatige intelligentie", vertelt onderzoe ker Judith Dijk. Deze proef op Scheveningen is van grote waarde, stelt ze. ,,Je kunt veel si muleren, maar uiteindelijk moet het in het echt werken. De KNRM kan voor ons mensen in het water leggen. Wij kunnen vervolgens testen of onze soft ware werkt en de computer nieuwe voorbeelden geven.'' Specifiek moeten drenkelingen van andere objecten in het water worden onderscheiden. Dijk ziet veel mogelijkheden: ,,Als dit goed genoeg werkt, gaat de KNRM en de reddingsbriga des ermee werken, daar ben ik van overtuigd." Ook Kodde van de KNRM is positief. Volgend jaar wil hij de proef evalueren, net als andere dronetesten die momenteel worden gehouden op de reddingsstations van Hoek van Holland, Lemmer en Ter schelling. ,,Het is zeer kansrijke woensdag 9 juni 2021 GO Bij verdachten van een ernstig misdrijf moet in de toekomst ook dna kunnen worden afgeno men. Volgens de huidige wet kan dit alleen zodra iemand is ver oordeeld. Hanneke Keultjes Den Haag De strandwacht 2.0 krijgt 'vliegende ogen' David Bremmer Scheveningen KNRM-reddingsboot Kitty wordt ingezet voor de test. FOTO'S FRANK JANSEN Ml 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11