DEK*BED www.dekbed-discounter.nl €449,- discounter.nl 10 NIEUWS A I DfY) SMART - 12000 BTU Rocco (12) is bijna blind, verstandelijk gaat hij achteruit, dementie volgt en de dood komt veel te vroeg. Dat doet stofwisselingsziekte Batten. Zelf weet Rocco niet wat hij heeft. Wat heeft hij eraan te weten dat hij jong zal overlijden, als hij het niet bewust gaat meemaken? Rocco's vader Addy zet zich met de stichting BeatBat- ten in om de bekendheid met de stofwisslingsziekte te ver groten, en zo het nodige geld voor onderzoek op te halen. Want mis schien, heel misschien, zijn ze dan nog op tijd voor Rocco. En tijd is zijn grootste vijand. Vanaf de dag dat Rocco de diagnose kreeg, heeft Addy altijd haast. Hij hoopt op een medicijn dat Rocco's ziekte stopt of vertraagt. ,,Want'', zegt hij, ,,er zijn veel mensen die de diagnose accepteren en verder leven, maar ik accepteer het niet. Ik heb de overtuiging dat er een medicijn komt, en de drive ervoor te zorgen dat dat er komt." De ziekte van Batten is een me- tabole ziekte, ook bekend als stof wisselingsziekten. Samen met kanker vormt de aandoening de belangrijkste doodsoorzaak bij kinderen in Nederland, maar is desondanks relatief onbekend. De vorm die Rocco heeft, hebben maar zo'n veertig tot zestig kinde ren in Nederland. Rocco was 7 jaar toen hij de kleur van zijn legoblokjes niet meer goed zag en hij zijn leesboek steeds dichterbij zijn gezicht hield. Hij had een bril, maar zijn zicht verslechterde snel. Rocco bezocht een oogspecialist, maar die zag niks. „Een second opinion bracht ook niks en bij een dure opticien hetzelfde verhaal. Na een third opi nion werden we naar Bartiméus verwezen, een instelling voor mensen die slechtziend of blind zijn. Daar hoorden we dat Rocco blind zou worden. Op dat moment zag hij nog 10 procent." Dat nieuws bleek later het beste nieuws te zijn wat het gezin te ho ren zou krijgen. Want daarna werd de ziekte van Batten - met de boodschap: er is geen behandeling mogelijk - vastgesteld bij Rocco. ONDERZOEK „Ik heb geschreeuwd, gehuild", zegt Addy. „Vanaf die dag, 17 maart 2017, is alles anders. De machte loosheid staat centraal. Het is een grote frustratie dat de ziekte rela tief gezien zo weinig mensen treft, dat het niet interessant is voor de farmaceutische industrie. Daarom doe ik er zelf alles aan om de stich ting BeatBatten op de kaart te zet ten en geld in te zamelen voor on derzoek." Inmiddels is Rocco 12 jaar, zit hij op school bij Bartiméus, ziet nog 1% en is gelukkig, ziet zijn vader. „Hij pubert, is verliefd, praat veel over zijn toekomst. Over waar hij wil gaan wonen en wat voor werk hij wil gaan doen. In het begin moest ik me omdraaien om niet te gaan huilen als hij over zijn toe komst begon, want hij heeft geen toekomst. Nu kan ik er beter mee omgaan; doordat hij zich zo aan past, leer ik veel van Rocco. Hij heeft nog nooit gezegd dat hij het erg vindt om blind te zijn." Pas het begin Zelf weet Rocco dat hij een oog ziekte heeft en dat zijn vader een stichting runt om daar aandacht voor te vragen. Hij weet niet dat zijn blindheid pas het begin is van zijn ziekte, dat hij niet ouder zal worden dan 15 tot 25 jaar. Artsen raadden aan dat niet te vertellen. „Hij groeit op als een man, maar blijft altijd een kind. Zijn cognitiviteit wordt aangetast, dus waarom zouden we hem ver tellen wat hem te wachten staat als hij het niet bewust gaat mee maken?" Addy is bang voor de vragen die Rocco misschien op een dag gaat stellen. Nog banger is hij voor het moment dat hij Rocco's halfbroer tje Sep (8), die zo dol is op zijn broer, moet vertellen wat hen te wachten staat. „Wat ik dan ga zeg gen? Ik weet het niet. Ik wil niet verder denken dan nu. Een vader hoort dingen op te lossen voor zijn kind. Maar dat kan ik niet. Ik kan alleen maar hopen." Vanaf €50 GRATIS snelle verzending! Achteraf betalen Op werkdagen besteld voor 23:59 uur, volgende dag in huis! Met verkoelend katoen! AFKOELEN MET WEL 10 GRADEN VERKOELEND Nu slechts woensdag 9 juni 2021 Vechten voor dromen zieke Rocco 0ERICA TODAY Vader Addy Rouwenhorst met zoon Rocco (12). foto marnix schmidt Josselin Gordijn Utrecht Het Wilhelmina Kinderzieken huis is, samen met Bartiméus, het Batten-expertisecentrum van Nederland. Willemijn Kuper deed promotieonder zoek naar de ziekte; Peter van Hasselt is kinderarts meta- bole ziekten. Kuper en van Hasselt onderzoeken hoe een mogelijk medicijn getest kan worden. Ze komen langzaam steeds een stapje dichterbij. Van Hasselt: „Medicijnen ont wikkelen is extreem duur. Er kan meer dan ooit, maar geld is een enorme beperking. Simpel gezegd: we hebben veel geld nodig." W J I i pp' Verkoelen, ventileren en ontvochtigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10