4 CORONA OP ZIJN RETOUR Op straat is het weer ouderwets druk. De zon schijnt, de terrassen zitten vol. Nu het coronavirus steeds verder uit beeld raakt, verheugen we ons op de vakantie en het EK voetbal. „Laten we in het najaar een nationale feestdag organiseren." Actie voor meer stamceldonoren Aan het einde van wat voor veel mensen als het coronabevrijdingsweekend voelde, kon Diederik Gommers zijn geestdrift niet meer verbergen. ,,Het is gewoon machtig. Een maand geleden kon je je dit niet voorstellen, toen had den we nog een piek. En nu zijn we 60 procent gedaald, zowel met ziekenhuis- als met ic-opnames. In een maand!'' jubelde de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care zondagavond aan de talkshowtafel van Humberto Tan. Volle terrassen, levendige winkelstra ten, onbezorgde mensen in dobberende bootjes op het water: na een lange lock down komt het land weer tot leven. De grafiek van het aantal coronabesmettin gen heeft de vorm van een waterglij baan: steil naar beneden. Gisteren lag het aantal positieve tests binnen een et maal voor het eerst sinds september on der de 1500. De vaccinatiegrafiek vormt een tegenovergestelde curve: steil om hoog. Volgens de Rijksoverheid zijn in middels bijna 10,5 miljoen prikken gezet. Dat stemt niet alleen Diederik Gom mers vrolijk. Mensen trekken er weer op uit en laten hun geld rollen. Zo zagen sportwinkels en elektronicazaken hun omzet afgelopen maand verdubbelen. Ook meubelzaken (plus 85 procent), kledingwinkels (plus 71 procent) en doe-het-zelfzaken (plus 70 procent) de den uitermate goede zaken, conclu deerde ABN Amro op basis van pinbeta lingen. Telefooncentrale Veel sterrenrestaurants zijn voor ko mende weekenden al nagenoeg volge boekt. ,,Sinds de bekendmaking van de versoepelingen leek het hier wel een te lefooncentrale", aldus chef en eigenaar Jan Sobecki van tweesterrenrestaurant Tribeca in Heeze. Niet alleen mag de ho reca sinds zaterdag tot 22.00 uur open, ze mogen ook weer gasten binnen ontvan- De verlossing is nabij. Covid is zo'n beladen term geworden, ik wil er een dikke streep onder zetten gen. Musea, theaters en bioscopen heb ben eveneens weer de deuren geopend. Met de kinderen naar de dierentuin, slenteren door een andere stad en aan sluitend een hapje eten: het kan allemaal weer. Net als plannen maken voor een va kantie. Reisorganisaties zien het aantal boekingen door het dak gaan, nu ieder een die wil het vooruitzicht heeft om voor de zomervakantie ten minste de eerste prik in de arm te hebben. Daarbij bouwen ook andere Europese landen hun coronamaatregelen in rap tempo af. Partyliefhebbers kunnen waarschijnlijk nog deze maand op Ibiza terecht voor het eerste dancefeest met tweeduizend mensen in de openlucht, meldt DJ Mag. Dat de zon zich na een uitermate koud en nat voorjaar eindelijk uitbundig laat zien, doet natuurlijk ook wonderen voor het nationale humeur. Tot halverwege volgende week kunnen we rekenen op temperaturen boven de 25 graden. De ideale omstandigheden voor een biertje in de zon. Ook Diederik Gommers pakte vrijdag avond een terrasje met zijn collega's. Het ziekenhuispersoneel kan de teugels ein delijk wat laten vieren. Natuurlijk wacht een golf van inhaaloperaties, maar Stamcellen van mannen zijn vaak het meest geschikt voor donatie. Helaas zijn juist man nen ondervertegenwoordigd in de registratie, constateert Stichting Matchis, het Neder lands centrum voor stamcel donoren. De stichting lan ceerde daarom gisteren een campagne waarin mannen tussen 18 en 35 jaar nadrukke lijk opgeroepen worden om donor te worden. Stamceldonoren kunnen het leven redden van mensen met bloedkanker. Er zijn veel do noren nodig, want slechts 0,06 procent van het aantal geregistreerde donoren levert een match op met een patiënt. Volgens Stichting Matchis wijst onderzoek uit dat pa tiënten een betere kans op ge nezing hebben met stamcel len van jonge, mannelijke do noren tussen de 18 en 35. ,,Mannen zijn over het alge meen groter en daarom kun nen ze vaak meer stamcellen doneren", aldus Mirjam Fech- ter, donorarts bij Matchis. In Nederland staan ruim 357.000 stamceldonoren gere gistreerd. Jaarlijks doneren 220 mensen daadwerkelijk hun stamcellen. Schrijver A.L. Snijders plotseling overleden Auteur A.L. Snij ders (1937) is gis terochtend plot seling overleden. Dat heeft AFdH Uitgevers bekend gemaakt. A.L. Snij ders, pseudoniem van Peter Cornelis Müller, schreef honderden korte verhalen. AFdH Uitgevers stelde hier twaalf bundels van samen. Ook werkte hij voor de VPRO Gids. Snijders won in 2010 de Constantijn Huygens- prijs. De jury stelde 'dat hij zelfs de kortste tekst grote blijvendheid wist te verlenen'. Navalny uit hospitaal Dode baby aangespoeld FNV dreigt met acties dinsdag 8 juni 2021 Uit eten, shoppen, voetbal kijken: dag lockdown, we mogen weer! Annemieke van Dongen Rotterdam - Diederik Gommers, ic-arts LEIDEN AMSTERDAM MOSKOU De Russische autori teiten hebben oppo sitieleider Aleksej Navalny terugge bracht naar een strafkolonie. De be kende tegenstander van president Vladi mir Poetin lag de af gelopen tijd in een gevangeniszieken huis omdat hij tijdens zijn gevangenschap in hongerstaking was gegaan. Hij wilde betere medi sche zorg afdwin gen. OSLO Een Iraans-Koerdi- sche baby die vorig jaar verdronk voor de Engelse kust, blijkt te zijn aange spoeld in Noorwe gen. De autoriteiten hebben daar dna- onderzoek gebruikt, bericht de BBC. DEN HAAG FNV dreigt werkge vers in de kinderop vang met werkon derbrekingen en stakingen als ze niet ingaan op de eisen van de bond voor een 'fatsoen lijke' cao. De bond vindt de voorstellen van werkgevers on voldoende en heeft ze een ultimatum gesteld tot vol gende week maan dag om alsnog met de eisen akkoord te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4