Ophef om voetbalshirts van EK-tegenstanders Oranje NIEUWS 3 Jonge patiënten hameren op menselijkere aanpak van hun klachten Zieke kinderen willen meer te zeggen hebben over de behandeling die ze krijgen. Ze vinden dat artsen vooral naar de aandoening kijken en te weinig naar de jonge patiënt zelf. Na een ongeluk had de nu 17-jarige Floris* ontzettend veel pijn aan zijn hand. Hij kon niet schrijven en zijn veters niet strikken. En het was nog zijn goede hand ook. Bezoekjes aan het ziekenhuis maakten hem niet veel wijzer. ,,Ze zeiden: het zal wel overgaan, wacht het maar even af. Daar was ik best verdrietig over, want ik had niet het gevoel dat er naar mij werd geluisterd", vertelt Floris. Pas maanden later ging de arts zijn klachten verder onderzoeken. ,,Er was wel degelijk iets aan de hand, het bleek een zenuwpro bleem", legt Floris uit. Een opera tie volgde. Die pakte niet uit zoals Floris en zijn arts hadden gehoopt. Na de ingreep kon hij zijn hand helemaal niet meer bewegen. Bovendien bleef de pijn. Hij moest naar een revalidatiearts. ,,Die wilde dat ik gelijk een pen ging vasthouden om te schrijven, maar dat kon ik helemaal niet. Revalideren in kleine stapjes was beter geweest. Ook bij die arts duurde het even voordat er serieus naar me werd geluisterd." Luisteren Het is een probleem dat meer kinderen in de zorg ervaren, con stateert de Kinderombudsman in het rapport MijnZorgMijnZaak dat vandaag verschijnt. Kinderen heb ben het gevoel dat artsen te weinig luisteren naar wat zij belangrijk vinden. Ook vinden ze dat de voorlichting over de behandeling niet altijd goed is. Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer vindt dat artsen beter moeten kijken naar de impact van hun beslissingen op het leven van kinderen. Ook zouden ze vaker moeten vragen wat kinderen zélf willen of vinden. ,,Het is een onderwerp dat ik eigenlijk al sinds 2016 hoor", vertelt ze. ,,Dat artsen alleen de ouders aankijken tijdens een gesprek. Dat er niet wordt gevraagd of de kinderen nog iets willen vragen of zeggen. Dat ze niet worden betrokken bij heel belangrijke beslissingen." Zo vertelde een meisje met anorexia dat de artsen haar sonde voeding wilden gaan toedienen, terwijl de tiener zélf wilde eten. Een andere tiener mocht niet meer volleyballen, terwijl dat haar grote passie was én de motivatie om iets aan haar ziekte te doen. „Kinderen willen dat artsen niet alleen naar hun medische achter grond kijken, maar ook naar hun persoon. Alle kinderen willen zo normaal mogelijk zijn. Ze willen dat de ziekte in hun leven past en Kinderen willen dat de ziekte in hun leven past en niet andersom niet andersom", verklaart Kalver- boer. Na schooltijd En dat vraagt soms kleine aanpas singen, constateert ze in het rapport. Sommige kinderen willen het liefst na schooltijd naar het ziekenhuis. Er zijn jongeren die af en toe even met de arts willen overleggen via een videoverbin ding. Soms zit het hem in het stel len van de vraag: wat vind jij? Kal- verboer: ,,Artsen denken te weinig na over de impact van wat ze doen. Kinderen hoeven niet alleen over een behandeling te beslissen, maar willen er wel iets over te zeggen hebben." De kinderen die wél te vreden zijn over de zorg die ze kregen, zeggen dat hun arts grap- jes maakte of naar hun persoon lijke leven vroeg, weet Kalverboer. Voor Floris is het vooral belang rijk dat artsen naar hem luisteren, hem serieus nemen. ,,Ik maak vooraf altijd een briefie met vra gen en klachten. Als artsen niet luisteren, denk ik: ligt het dan aan mij? Ik word daar onzeker van", vertelt hij. Toch heeft deze tiener het ver trouwen in de zorg niet opgege ven. ,,Ik probeer positief te blijven en hoop dat artsen een volgende keer wél luisteren." Want de klachten aan zijn hand zijn nog niet over. ,,Ik heb de artsen nodig. Ik hoop dat de situatie verbetert." De naam van Floris is uit privacy- overwegingen gefingeerd. AMSTERDAM In de aanloop naar het EK voetbal is ophef ontstaan over de shirts van Oekraïne en Noord-Macedonië, twee tegen standers van het Nederlands elftal tijdens het komende EK voetbal. Oekraïne heeft een shirt laten maken met daarop een landkaart, inclusief het door Rusland gean nexeerde schiereiland de Krim en de door pro-Russen gecontro leerde separatistische regio's Do netsk en Loehansk. En Noord-Ma- cedonië, dat speciaal voor het EK met een nieuw shirt op de prop pen kwam, heeft na boze reacties van supporters besloten toch terug te grijpen naar het 'oude ver trouwde' shirt waarin het land zich plaatste voor het EK. Oranje opent het EK zondag in Amsterdam tegen Oekraïne. De spelers van bondscoach Andrej Sjevtsjenko dragen dan gele of blauwe shirts waarop in kleine stipjes de contouren van Oekraïne zijn afgebeeld, inclusief de gebie den die Rusland beschouwt als deel van zijn eigen grondgebied. De presentatie van het shirt via Facebook leidde meteen tot woe dende Russische reacties. Een par lementslid noemde het 'een poli tieke provocatie'. Op het shirt staan ook Oekraïense strijdkreten. Noord-Macedonië, dat als zelf standig land debuteert op een groot eindtoernooi, had op ver zoek van de spelers nieuwe shirts laten ontwerpen. Het bordeaux rode tenue met daarin verwerkt een afbeelding van een lynx viel echter niet in de smaak bij de supporters. De Noord-Macedoni- sche voetbalbond heeft de Uefa daarom gevraagd of het op het EK voetbal in de oude shirts mag spe len: dus rood met gele strepen. Noord-Macedonië is op 21 juni de laatste tegenstander van Oranje in groep C. De Krim afgebeeld bij Oekraïne op het nationale EK-voetbalshirt dinsdag 8 juni 2021 GO 'Ik hoop dat artsen wél gaan luisteren' Ellen van Gaalen Rotterdam - Margrite Kalverboer, Kinderombudsvrouw De Krim Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer in gesprek met kinderen om van hen zelf te horen wat beter kan. foto remko de waal/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3