Aanleg Nieuwe Sluis ruim over de helft 7 SCHOTSE HUIZEN VEERE IN 1813 Een historische Google Streetview, zo kun je de interactieve toeristische kaart van museum De Schotse Huizen omschrijven. De kaart van Veere voert je terug naar 1813. In het huidige stadje vind je nog veel terug van twee eeuwen geleden. Wie op een van de markante gebou wen klikt, zoals de vele jaren gele den verdwenen kazerne op het Oranjeplein, krijgt allerlei informatie. Bijvoorbeeld dat Veere in 1844 nog vier kazer nes telde en dat rond 1809 één op de drie Veerenaren soldaat was. Bram Silkens van de Walcherse Archeologische Dienst is heel en thousiast. Hij ziet de kaart als een mooi middel om allerlei histori sche gegevens te delen met een breed publiek. En nog mooier: de kaart is onbeperkt uit te breiden. En dat gaat ook gebeuren, vertelt Joy Droogsma van Museum Veere. ,,Want dit is een middel om ook jongeren enthousiast te krijgen. Dat is iets wat we heel graag wil len." Dat uitbreiden kan zowel in de breedte als in de diepte. In de breedte door ook andere tijdvak ken te kiezen. En de diepte in, door per gebouw meer informatie beschikbaar te stellen. Dat laatste is heel goed mogelijk, aldus Bram Silkens. ,,Want we beschikken sa men met het Zeeuws Archief over een goudschat aan informatie." Die interactieve kaart, zo zegt hij, is de droom van elke historicus. ,,We kunnen de geschiedenis be- leefbaar maken. We weten immers wie waar woonde en vaak weten we ook wat ze deden om de kost te verdienen. Dat kunnen we alle maal delen." Hij ziet ook voor zich dat in de nabije toekomst wonin gen worden ingericht. ,,Door te klikken kun je dan binnen kijken." Er is bewust voor 1813 gekozen omdat Veere toen onder Napoleon Dit is een middel om ook jongeren enthousiast te krijgen. Dat willen we heel graag de grootste expansie meemaakte. Op basis van schilderijen, tekenin gen en archiefwerk is elk huis zo waarheidsgetrouw mogelijk weer gegeven. Ook de achterafstraatjes zijn tot in detail uitgewerkt. ,,Daar hebben we lang niet van alles de exacte beschrijving of tekening kunnen vinden. Maar we wilden ons niet beperken tot de hoofd straten. Voor de andere straten hebben we ons gebaseerd op de gegevens die we konden vinden en aangevuld met beelden zoals het er mogelijk uit zou hebben ge zien." Regenwaterput Hij spreekt lovend over Rudi van Nieuwenhuize die de kaart heeft gemaakt. Als voorbeeld wijst hij naar de Veerse regenwaterput, de cisterne, die tot in detail is nage bouwd. ,,Daar spreekt liefde uit." De kaart leert dat die put in het midden van de zestiende eeuw is gebouwd in opdracht van Maximi- liaan van Bourgondië omdat de Schotse wolhandelaren daar be hoefte aan hadden. ,,We hebben nu een goede basis om Veere verder uit te bouwen naar bijvoorbeeld 1500 toen het il lustere slot Sandenburgh hier stond. Of naar de oorsprong, naar 1200, toen hier een bescheiden veerpontje naar Campen was." Hij wijst vervolgens weer naar de in teractieve kaart en naar de meeuwen die door het beeld vlie gen en de klokken in de stadhuis toren. ,,Kijk toch naar die details. Het ziet er zo mooi uit." De geplande openingsdatum heette in november 2017 nog ergens in de tweede helft van 2022, maar inmiddels is dat verschoven naar ergens in de eerste helft van 2023. Enkele tegenvallers hebben roet in het eten gegooid, zoals een ern stiger verontreiniging van de Sche- pendijk (de landtong onderin de luchtfoto) dan verwacht. De Sche- pendijk moest eerst gedeeltelijk af- gegraven zijn om het werkterrein voor de aanleg van de Nieuwe Sluis met damwanden groot genoeg te maken. Zodat schepen er ook nog langs kunnen van en naar de Mid den- en Oostsluis. Op een stuk of vier, vijf locaties wordt ondertussen nog aan het sluizenproject gewerkt. Het in drukwekkendst is wat er in de sluishoofden gebeurt, aan de zuid en noordkant van de sluiskolk waarin de schepen straks moeten wachten. Met behulp van tien torenkranen zijn daar alle betonnen constructies in aanbouw voor de sluisdeuren en -bruggen. In elk geval ook 's zater dags gaat het werk er door. Tot de eerste helft van 2023 is het tenslotte nog maar twee jaar. dinsdag 8 juni 2021 WA Streetview van twee eeuwen terug Emile Calon Veere -Joy Droogsma, Museum Veere In bouwtijd is de Nieuwe Sluis bij Terneuzen al ruimschoots over de helft. Dat is zeker vanuit de lucht goed te zien, met de sluis- kolk in het midden en de twee sluishoofden aan weerszijden. Harmen van der Werf Terneuzen Bram Silkens en Joy Droogsma bij het Veere van 1813. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39