'Loverendale is een boerderij zoals wij denken dat het hoort' Ieder braakliggend lapje grond heeft zijn eigen juweeltjes II 6 Ook Culikaravaan van de baan ,,Met pijn in ons hart hebben we moeten besluiten dat de Mossel feesten ook dit jaar niet doorgaan", meldt Mosselfeesten Middelburg op de eigen Facebookpagina. Hoe wel er al snel meer mag, komt de versoepeling van de coronaregels toch te laat. De knoop is op 1 juni Je reserveert het Abdijbierfestival meteen voor twee mensen, je eigen bubbel doorgehakt: ,,Een gesloten evene ment met toegangskaarten en -tes ten zien we echt niet zitten. Dus helaas zit er niks anders op dan nog een jaartje te wachten." Dus: tot 28, 29 en 30 juli 2022. Culikaravaan Middelburg stond voor hetzelfde dilemma en ook daar is het antwoord uiteindelijk 'nee'. Er is nog een paar maanden getwij feld, zegt Helen Bihi-Zenou. ,,Het testbeleid. De kosten daarvan. We mogen maar de helft van het ge bruikelijke aantal bezoekers binnen laten op het terrein bij de Seismo- len. Dat maakt het allemaal niet op timaal. Niet voor ons en niet voor de foodtrucks. Pas in september kan er echt veel meer, maar dat is voor ons te laat, gezien het weer. Maar volgend jaar zijn we er weer hoor. Dan gaan we knallen." Abdijbierfestival Een bittere pil dus, voor de foodies. Die ze wel kunnen wegspoelen met abdijbieren. Want de lichten voor het Abdij Bier Festival staan op groen, zegt Renny Minnaert. ,,Deze week verwacht ik nog meer duide lijkheid, maar de gemeente en de provincie zien geen bezwaren." Minnaert heeft het festival coro- naproof ingericht. Mét een testbe leid, minder mensen en zitplaatsen. ,,Je mag niet vrij wandelen, tenzij je naar het toilet moet. Zie het als een grote bierproeverij van zeven of acht bieren. Met live muziek." Het Abdij Bier festival vindt plaats op 22, 23 en 24 juli. ,,We hou den vier sessies: donderdagavond, vrijdagavond, zaterdagmiddag en zaterdagavond. De avondsessies zijn van 19.00 tot 22.00 uur, de mid dagsessie van 1400 tot 17.00 uur. Je koopt een kaartje per sessie en je re serveert meteen voor twee mensen, je eigen bubbel." Tickets voor het Abdij Bier Festi val kosten 27,50 euro per persoon. En ook al zijn het dan aparte sessies, je kunt dus kaarten kopen voor meerdere dagdelen. Minnaert: ,,Het is allemaal wat beperkter dan nor maal, maar het kan doorgaan, dus ik ben blij." Op misschien wel het mooiste stukje Walcheren, omringd door Zeeuwse hagen en rijen boerde rijen waar je verse eitjes aan de weg kunt kopen, staat boerderij Loverendale. Ooit opgericht door Marie Tak van Poortvliet, die er 's lands eerste biologisch-dynami- sche boerderij van maakte. Bijna honderd jaar later houden eigena ren Tim Moerman en Jaco Burgers die filosofie nog altijd in stand. Dat betekent dat de honderd hec tare akkerland is omgezet in stro ken waarbij gewassen elkaar elke drie meter afwisselen (,,beter voor de biodiversiteit, slim in de strijd tegen plagen") en waar kippen en varkens worden ingezet om de boel te bemesten. De veertig koeien liggen gewoon met hun kleintjes in het stro, de hanen mo gen bij de kippen en elf bijenvol keren mogen hun eigen honing houden. Het gaat niet om het grootste rendement maar om het beste resultaat ,,Een boerderij zoals wij denken dat het hoort", zegt Fleur de Jeu, die 'de voorkant' van de boerderij verzorgt. „Inmiddels zijn er wel meer biologisch dynamische boer derijen, maar een gemengd bedrijf, zoals wij dat hebben, is nog altijd uniek. En we blijven altijd ontwik kelen." Zo is de boerderijwinkel onlangs leeggehaald en verhuisd naar een nieuwe schuur. In de voormalige winkel opent binnenkort een bar retje met 'simpele maar lekkere dingen', zoals koffie en taart. Dit najaar komt er zelfs weer een bak kerij. ,,Net als vroeger", glundert De Jeu. Maar er gaan ook dingen weg, zoals de kaasmakerij. Al is daar iets moois voor in de plaats gekomen: een natuurspeeltuin, met onder meer een doolhof van fruitkisten en een natuurlijke brug van een gekapte boom. Een plek waar kinderen kunnen ravotten. Eromheen staan picknicktafels. En zo blijft de boerderij altijd in beweging. ,,We proberen altijd verder te denken", legt De Jeu uit. ,,Niet alleen aan hier en nu, maar ook aan later. De generaties na ons. Daarom moeten we goed investe ren in onze bodem. Een beetje als het christelijke rentmeesterschap." ,,Het gaat ons niet om het groot ste rendement, maar om het beste resultaat. Zorgen dat mensen, die ren en planten samenwerken. Dat kan, als je maar wil. Met de speel tuin, de winkel en de bar hopen we dat we onze werkwijze met onze bezoekers kunnen delen." Janse en Arts werken bij Deltami lieu Projecten en houden kantoor in een nabij pand waar een aantal, vooral innovatieve, kennisbedrij- ven zijn verzameld. De twee hou den zich voor hun werk vooral be zig met tellingen van (zee)vogels en zeezoogdieren. Maar ook van plan ten en insecten weten ze een hoop af. In de lunchpauze lopen ze graag een rondje om het kantoor om te zien welke wonderen van de natuur er te zien zijn. De bokkenorchis hadden Floor en Wendy vorig jaar al opgemerkt. Wij vragen eigenaren van grond om zeldzame planten te redden en elders te planten Tot hun vreugde heeft de zeldzame orchidee dit jaar op meer plaatsen op het terrein zijn kop opgestoken. ,,Net als de bijenorchis gedijt de bokkenorchis - die zijn naam dankt aan de sterke geur die hij tijdens de bloei afscheidt - goed op voedse- larme, maar wel kalkrijke grond." Bioloog Floor vindt het leuk om an deren van zijn kennis te laten mee genieten en legt collega's en werk nemers van andere kantoren graag uit wat voor moois ze allemaal vlak bij hun werk tegenkomen. De opkomst van de bokkenorchis heeft hij ook aan de gemeente door gegeven om ervoor te zorgen dat de bijzondere orchideeën niet vroeg tijdig aan een maaimachine ten prooi vallen. ,,De grond is nu van een projectontwikkelaar die er een bedrijf op wil vestigen. Wij willen dat niet tegenhouden, maar vragen de grondeigenaar wel zeldzame planten te redden en elders terug te planten", benadrukt Floor. dinsdag 8 juni 2021 Mosselpan blijft leeg, bierglas vol WA Nova, Jessie, Dex en Bits (vlnr) testen de natuurspeeltuin van Loverendale. foto dirkjan gjeltema Zin in Mosselfeesten? Dan moet je als Middelburger toch nog een jaar geduld hebben. Het driedaagse culinaire festival gaat ook dit jaar niet door. Ook de Culikaravaan slaat toch nog een extra jaar over. Wie de nare coronasmaak wil wegspoelen, kan in juli wel terecht op het Abdij Bier Festival. Maurits Sep Middelburg -Renny Minnaert, organisator Abdijbierfestival Een natuurspeeltuin, een koffie- barretje, een compleet nieuwe winkel. En binnenkort zelfs nog een bakkerij. Boerderij Loverendale is niet meer een plek om even wat lekkers te halen, maar steeds meer om wat langer te blijven. Wendy Wagenmakers Oostkapelle -Fleur de Jeu De bloemetjes van de bijenor chis kleuren delen van het braakliggende terrein al paars. Ook de eerste bloemen van de zeldzame bokkenorchis staan op uitkomen op het Vlissingse Edisonpark, constateren Floor Arts en Wendy Janse maandag verheugd. René Hoonhorst Vlissingen -Floor Arts, bioloog Floor Arts (r) van Delta Milieu Projecten wijst tijdens een excursie vlak bij het PZC-kantoor op de daar in bloei komende zeldzame bokkenorchis. Links zijn collega Wendy Janse. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38