Alstublieft, hamburgers uit het Zeeuwse Kinderkookboek Dow, Yara en Zeeland Refinery willen uitstoot C02 snel fors verminderen Sergio Herman EK beach soccer in Portugal Nu werden de gerechten nog bereid in de keuken van Pontes Goese Lyceum, binnenkort wellicht in die van een Zeeuws restaurant. Om de presentatie van het YammYammYZeeuws Kinderkookboek aan gedeputeerde Jo-Annes de Bat extra smakelijk te maken, bereidden leerlingen, zoals Xander (I) en Sil, van de school in Goes er een aantal gerechten uit. ledereen kan het boek met recepten voor onder meer echte Zeeuwse hamburgers, babbelaar crumble en een potje genot(je) gratis downloaden. »zeelanp4 'Zijn honger naar nieuwe ideeën stopt nooit' Sylvana Tieleman uit Terneuzen is van de Chemieconcern Dow, kunstmest- fabriek Yara en olieraffinaderij Zee land Refinery behoren tot de grootste uitstoters van CO2 in Ne derland. In 2050 willen zij klimaat neutraal kunnen opereren, hebben ze in een brief aan kabinetsforma teur Mariëtte Hamer laten weten. Dat houdt een vermindering van de CO2-uitstoot in met 11 miljoen ton in 2050, maar al daarvoor willen ze stappen zetten. De drie mikken op een reductie met 3,9 miljoen ton over vijf jaar. De inzet voor 2030 is 5,6 miljoen ton minder uitstoot in de gehele regio. Hartenkreet Tempo is nodig. Nederland heeft eind 2015 het klimaatakkoord van Parijs ondertekend om opwarming van de aarde door klimaatverande ring te beperken. Het streven is in 2030 landelijk 49 procent minder CO2 uit te stoten dan in 1990. Alle Nederlanders en bedrijven moeten daaraan bijdragen, waarbij de op gave voor energie-intensieve indu strieën als Dow, Zeeland Refinery en Yara het grootst is. Uit de brief Doel van Dow, Yara en Zeeland Refinery is om in 2050 klimaat neutraal te kunnen opereren aan formateur Hamer, die mede is ondertekend door de provincie Zeeland en havenbedrijfNorth Sea Port, blijkt dat zij daarvan door drongen zijn. Ze koppelen hier een hartenkreet aan: Overheid help ons dan ook. Van Den Haag wordt financiële steun verwacht, die in de miljarden euro's kan lopen over meerdere ja ren. Investeringen zijn anders niet rendabel te krijgen. De grote CO2- uitstoters zullen die steun overi gens deels zelf ophoesten, omdat ze heffing moeten betalen over elke ton CO2 die ze de lucht in brengen. Maar het gaat niet alleen om geld. Dow, Yara en Zeeland Refinery vra gen het kabinet ook op tijd wet- en regelgeving aan te passen en inves teringen mogelijk te maken, zoals in pijpleidingen voor groene water stof. De eerste winst willen de Zeeuwse industrieën boeken door CO2 af te vangen en op te slaan in lege olie- en gasvelden in de Noord zee. Over vijfjaar zou dit de uitstoot met drie miljoen ton moeten ver minderen. Dit vergt nog grote in vesteringen. Hetzelfde geldt voor de ontwikkeling van windparken op zee. Voor 2030 moet al een be sluit worden genomen, stellen de Zeeuwse briefschrijvers, om 2 tot 4 gigaWatt van windparken extra aan te laten landen bij Borssele. Dat is gigantisch. Ter vergelijking: Wind- parken Borssele 1 tot en met 4 voor de Zeeuwse kust tellen ruim 170 windturbines, die samen een maxi maal vermogen van bijna 1,9 giga- Watt hebben. De bedoeling is met behulp van de vele windenergie groene waterstof te maken, dé ge droomde duurzame energiebron van de toekomst voor de industrie. dinsdag 8 juni 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ELAND ZEELAND 8 partij ZEELAND 11 Industrie heeft miljarden nodig De grootste Zeeuwse indu strieën, Dow in Terneuzen, Yara in Sluiskil-Oost en Zeeland Refi nery in Vlissingen-Oost, willen tempo maken met het verlagen van de uitstoot van het broei kasgas CO2. De overheid moet dat dan wel mogelijk maken, hebben ze politiek Den Haag op het hart gedrukt in het kader van de kabinetsformatie. Miljar- densteun over een reeks van jaren is nodig. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33