MEDIA CULTUUR 27 m p|us tv gids Het is een wonder dat Michael J. Fox morgen zijn 60ste verjaardag kan vieren. De ster uit de Back to the Future-films lijdt a\ jaren aan de ziekte van Parkinson en moest laatst een tumor uit zijn rug laten verwijderen. Nooit is hij bij de pakken neer gaan zitten. Hoe gek en absurd het ook klinkt: Michael J. Fox (60) ziet ook de voordelen van de slepende ziekte van Parkinson, die hem op 29-ja- rige leeftijd overviel. Het hielp hem, naar eigen zeggen, van zijn drankpro bleem af, waardoor zijn huwelijk met actrice Tracy Pollan, met wie hij in 1988 trouwde, in stand bleef. Wie het leven van Fox tegen het licht houdt, zal geïnspireerd worden door zijn tomeloze optimisme. De spierziekte parkinson beheerst al de helft van zijn leven, maar hij heeft zich nooit uit het veld laten slaan. Dat blijkt uit de titels van de vier autobiografieën die hij de afgelopen decennia publiceerde, zoals Lucky Man (2002) en recent No Time Like The Future (2020), met als Nederlandse ondertitel: Een optimistische kijk op mijn sterfelijkheid, waarin hij vertelt over leven met tegenslagen, ouder worden, de liefde van vrienden en familie en hoe hij omgaat met zijn naderende einde. Ook beschrijft Fox hoe hij een zware opera tie overleefde toen enkele jaren geleden een tumor uit zijn wervelkolom verwijderd moest worden. Fox, vader van vier kinderen, schreef zijn herinneringen op toen hij door de corona- pandemie in New York aan huis was gekluis terd. Ook daarmee kon hij leven. ,,Ik neem als ik op straat ben al jaren afstand van mensen doordat ik met een stok loop en daardoor auto matisch aan social distancing doe.'' Fox lijkt op een kat met negen levens. Tij dens zijn hoogtijdagen in Hollywood, waar hij geschiedenis schreef met zijn hoofdrol als Marty McFly in de drie Back to Future-films en een tv-serie als Family Ties, raakte hij aan de drank. Het had zijn ondergang kunnen inlui den, maar toen hij parkinson kreeg verdween zijn alcoholisme. Trek in zware drank heeft hij niet meer, zo vertelde hij recent in een inter view. ,,Ik drink nog liever benzine.'' Naar ver luidt zwoer hij de fles af toen zijn zoontje hem dronken in de huiskamer aantrof en zijn vrouw hem voorhield: ,,Is dit wat je wilt?" Over zijn memoires zegt Fox in bijna elk interview dat hij in feite optimisme verkoopt Doordat ik met een stok loop, doe ik automatisch aan social distancing aan zijn lezers. Hij noemt als voorbeeld dat hij als parkinsonpatiënt met de golfsport begon, wat door zijn ongecontroleerde bewegingen een onmogelijke opgave leek, maar de in Ca nada geboren acteur bereikte naar eigen zeg gen toch een behoorlijk niveau. Door zijn tumoroperatie is het de vraag of hij ooit nog zijn favoriete sport kan beoefenen, maar ook hierdoor laat hij zich niet uit het veld slaan. Wondermiddel In zijn laatste boek twijfelt Fox aan de ongebreidelde hoop die hij op zijn medemens wil overbrengen. ,,Heb ik van mijn optimisme een wondermiddel gemaakt dat ik aan de man wilde brengen? Heb ik van hoop een con sumptieartikel gemaakt? Ben ik een eerlijke tussenpersoon geweest voor de mensen die aan parkinson lijden?'' Nadat het acteren uit zijn leven werd weg gemaaid, vond Fox een nieuwe passie: goede doelen. Hij zet zich met een ei gen stichting al jaren in om stamcelonderzoek te stimule ren, met als doel een genezing voor parkinson te ontdekken. Door zijn inzet zijn vele miljoe nen binnengehaald. Maar, in tegenstelling tot wat hij aanvan kelijk hoopte, heeft Fox zich erbij neergelegd dat hij het niet meer zal meemaken dat er echt een manier wordt uitgedokterd die hem van zijn gesteldheid kan ver lossen. Tegenwoordig vergelijkt Fox zich met de zeeschildpad die hij op zijn arm liet tatoeëren. Hij zwom een tijdje met het dier op tijdens het snorkelen. De ex-ac teur zag van nabij dat de schildpad zware littekens had, op zijn poot en rond zijn bek. De veerkracht van het dier om te overleven ondanks alles wat hij had meegemaakt, is voor Fox een symbool gewor den om zijn leven, ondanks alle tegenslagen, te accepte ren zoals het is. dinsdag 8 juni 2021 GO Media&Cultuu r Michael J. Fox in 2019. FOTO WIREIMAGE Michael J. Fox blijft een rasoptimist Ab Zagt Michael J. Fox (rechts) in het eerste deel van Back to the Future als Marty McFly. foto ap 44 Speel op de site van deze krant een speciale quiz over Michael J. Fox.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27