Dit buisje voorkomt dat Ria blind wordt Artsen: derde vaccinatie tegen corona voor kwetsbare patiënten JOL De Zeeuwse bolus De Gert en Hermien Story Een buisje van 6 millimeter lang en zo dun als een haar. Oogarts The Anh Mai van het ZorgSaam-ziekenhuis in Oostburg heeft twee van die minuscule stents bij Ria (83) in beide ogen geplaatst. Een nieuwe techniek die de oogdruk laat dalen en voorkomt dat de Hulsterse blind Een landelijke doorbraak zit er echt niet in Film over veelbewogen leven van het zangduo. Het gaat om patiënten met een zwakke afweer, bijvoorbeeld door een ziekte als leukemie, of doordat ze medicijnen slikken die het af weersysteem platleggen, zoals na een niertransplantatie. Die patiën ten bouwen met twee prikken on- We willen patiënten goed beschermen. Het kan werken als we meer prikken voldoende bescherming tegen co rona op. Artsen en wetenschappers onderzoeken nu welke mensen slecht op een vaccinatie reageren en bekijken of die patiënten meer dan twee prikken nodig hebben. ,,Het liefst willen we ook die patiënten goed beschermen. Het kan werken als we meer prikken aanbieden'', stelt Bram Goorhuis, coördinator van de corona-afdelingen van Am sterdam UMC en internist. Chemotherapie De ziekenhuizen doen onderzoek naar diverse groepen. Zo wordt van zo'n achthonderd mensen, onder wie meer dan vijfhonderd patiën ten die chemo- ofimmuuntherapie krijgen, 28 dagen na de tweede vac- cinatie de afweerreactie gemeten. ,,Dan hopen we te zien welke pa tiënten geen goede respons heb ben. Dat kan afhangen van de leef tijd, kankersoort, therapie. We we ten het niet'', aldus Liesbeth de Vries, hoogleraar Medische Onco logie bij het UMC Groningen. Frankrijk heeft al besloten kwetsbare mensen met een slechte afweer een derde prik te geven. Uit onderzoek bleek dat slechts 17 pro cent van deze patiënten na een eer ste prik voldoende tegen corona is beschermd, na een tweede prik geldt dat voor 45 procent. Maastricht UMC onderzoekt alle besmette patiënten die na vaccina tie binnenkomen om er zeker van te zijn dat het ziektebeeld niet wordt veroorzaakt door een variant van het coronavirus. Tot nu toe blijkt dat niet het geval. Ziekenhuizen zien af en toe pa tiënten die net hun eerste prik heb ben gekregen en nog onvoldoende beschermd zijn, ernstig ziek wor den. ,,Dit beeld past binnen de 'foutmarge' van studies naar vacci naties, waarbij er geen 100 procent dekking is, maar wel een veel klei nere kans op opname'', zegt Anne- marie Buntsma van het Flevozie- kenhuis. Nieuwsmedia wordt. ZEELAND2 ZEELAND 4&5 P28 Twee prikken soms niet genoeg Ziekenhuizen onderzoeken of een groep kwetsbare patiënten meer prikken nodig heeft voor een betere bescherming tegen corona. Meerdere ziekenhuizen constateren dat sommige men sen ook na twee vaccinaties zó ziek worden dat ze moeten wor den opgenomen. Ellen van Gaalen Amsterdam —Bram Goorhuis, Amsterdam UMC In het westen schijnt de zon volop pzc.nl Ook voor het laatste cfk Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1