18 ECONOMIE Tarief uit akkoord werkgevers en werknemers geen minimum, maar norm Verwarring in zzp-land: in het sociaal akkoord tussen vakbonden en werkgevers wordt gesproken over een 'tarief' van 30 a 35 euro per uur. Dat betekent echter niet dat elke zelfstandige meer dan drie tientjes per uur kan afdwingen. ,,Het is geen minimumtarief", zo bleef VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen maar herhalen. De verwarring was toen echter al com pleet. Het bedrag van 35 euro dat opdook in het polderakkoord van de Sociaal Economische Raad is een eigen leven gaan leiden. In som mige media werd gerept van een minimumtarief. Daarmee werd de suggestie gewekt dat dit bedrag het uurloon zou worden waar alle zzp'ers straks recht op hebben - als de politiek dit voorstel tenminste overneemt. Maar zo zit het dus niet. In het akkoord van de SER komt het woord minimumtarief dan ook niet voor. Wel wordt er gesproken over 'een tarief onder het maximum dagloon' van 30 a 35 euro per uur. Over dat dagloon straks meer. Eerst gaat het over het tarief, dat geen harde ondergrens is, maar eerder een markeringspunt. ,,Een soort norm", aldus een woordvoerder van de SER. ,,We willen niet verbie den dat zelfstandigen onder de 30 of 35 euro per uur gaan werken." Verkapt dienstverband De norm is bovenal juridisch van aard en moet gaan bepalen vanaf welk moment de Belastingdienst gaat controleren of iemand wel echt een zelfstandige is, of dat er sprake zou kunnen zijn van een verkapt dienstverband, oftewel schijnzelf- standigheid. Verdient een zelfstandige meer dan 30 a 35 euro per uur, dan mag er vol gens de SER van uit worden gegaan dat deze persoon bewust eigen baas is. Liggen de verdiensten lager, dan mag daaraan worden getwijfeld. Ofwel: het blijft mogelijk om zzp'ers minder dan drie tientjes per uur te betalen, maar dan zal de Belastingdienst wel streng contro leren. Om zelfstandigen te beschermen wordt in dit geval de bewijslast bij de opdrachtgever gelegd. Die moet dus kunnen bewijzen dat de inge huurde zzp'er geen werknemer is. Als hij dat niet kan, moet hij alsnog premies gaan betalen. Het idee is dat deze omgekeerde bewijslast ook de zelfstandige- tegen-wil-en-dank een wapen in handen geeft: zzp'ers die vinden dat zij eigenlijk in dienst genomen moeten worden, kunnen naar de rechter stappen om dit af te dwin gen. De opdrachtgever moet dan maar bewijzen dat deze mensen echt zelfstandige zijn. Pensioen Dan nog de vraag waarom de grens bij 30 a 35 euro is gelegd. Navraag bij de SER leert dat de inspiratie voor dit bedrag is opgedaan in de Werk loosheidswet (WW). Bij de bereke ning van de WW-uitkering wordt gerekend met een maximumdag loon. Dit is een bedrag van 223,40 euro per dag. Reken je dat om naar een uurloon, dan kom je uit op 27 euro bij een achturige werkdag. Daar is volgens de SER-woordvoer- der nog een 'marge' bovenop ge daan voor de kosten die iemand die in dienst is door de werkgever be taald krijgt, zoals bijvoorbeeld pen sioen. Dan kom je uit op een bedrag tussen 30 en 35 euro. koopjedeal.nl) Deals geldig tot vanavond 23:59: koopjedeal.nl/alle-deals of scan de QR-Code Adviesprijs: €1499#Ü Nu slechts Adviesprijs: £299^ Adviesprijs: £459^9" Adviesprijs: £79j99 Adviesprijs: -£89v99~~ 2-in-1 Lounge- Ligbank Giardino Comfortabele 3-zits loungebank én ligbed in één Luxe XXL Zweefparasol met een diameter van 3M! Optioneel met hoes of parasolvoet! Luxe Zonnescherm met stalen Frame en UV- bestendig Dakzeil Geeft direct meer rust en sfeer Soepele pasvorm en perfect draagcomfort Ligbed met GRATIS Hoofdkussen t.w.v. 19,99 Genieten in eigen tuin! dinsdag 8 juni 2021 GO Minstens 35 euro per uur voor zzp'ers? Dat zit er niet in Laurens Kok Den Haag €1150 KORTING Nu slechts Nu slechts DUTCH ORIGINALS Rechterdeel is eenvoudig in hoogte te verstellen Met aan de zijkant een handig tafeltje in teakhouten look Geruisloze XXL Torenventilator van Dutch Originals incl. Afstandsbediening Biedt bescherming tegen UV-straling en regen Hoogwaardig klik-systeem met een gepoedercoat, stalen frame Katoenen Polo's van Pierre Cardin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18