nationale vacaturebank NIEUWS 15 VS wil zijn bronnen beschermen, blijkt op eerste dag MH17-proces Kort na de ramp op 17 juli 2014 meldde de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry dat op satellietbeelden de baan van een Buk-raket naar het toestel te zien was. ,,We zagen de lancering, we za gen de raketbaan en we zagen de in slag." De Amerikanen gaven een beeld vrij waarop die baan was ingetekend, maar niet de onderliggende beelden en gegevens. Een vertegenwoordiger van het OM heeft wel inzage gekregen van de Amerikanen. ,,Hij heeft in de VS een intelligence briefing gekregen van meerdere Amerikaanse functionaris sen en hij heeft ook inzage gehad in verschillende geclassificeerde en niet- geclassificeerde documenten. Een deel van de achterliggende metadata en onderzoeksgegevens is hem niet ter inzage gegeven", stelde justitie eer der tijdens het proces. Zowel nabestaanden als de recht bank vroegen daarna aan de Amerika nen om de achterliggende informatie vrij te geven. De rechtbank opperde ook desnoods de rechter-commissa- ris, die toezicht houdt op de voortgang van het onderzoek, dezelfde inzage te geven als het OM eerder kreeg. Maar daar willen de Amerkanen niet aan. ,,We kunnen geen verdere medewer king geven", was het antwoord uit de VS. Dat zou zijn om 'de bronnen van de inlichtingen te beschermen'. Vlucht MH17 werd op 17 juli 2014 uit de lucht geschoten boven oorlogsge bied in Oost-Oekraïne. Bij de crash kwamen alle 298 inzittenden om, on der wie 193 Nederlanders. Volgens het OM gebeurde dat door een Buk-raket van de 53ste brigade van het Russische leger. Die raketinstallatie was de grens over gehaald om de pro-Russische re bellen in het gebied te ondersteunen. Het OM heeft vier verdachten aange wezen, drie Russen en een Oekraïner. De vier maakten in die periode onder deel uit van de chain of command bij de rebellen en zouden daarom een rol hebben gespeeld bij het transport van de raket. Ze zijn aangeklaagd voor moord op 298 mensen. Wie daadwer kelijk op de knop van de lanceerinstal- latie heeft gedrukt en wie het bevel tot vuren gaf, is nog onbekend. Vandaag, woensdag en donderdag zal de rechtbank ingaan op het dossier, dat 65.000 pagina's dik is en honder den uren aan geluids- en videomate riaal bevat. Bij de behandeling staan drie vragen centraal: is MH17 inder- daad neergeschoten met een Buk-ra- ket, vanaf welke plek is die dan afge schoten en welke rol speelden de ver dachten daarbij? Onplezierige dingen Normaal gesproken bespreekt de rechtbank het dossier met de verdach ten, maar die verblijven in Rusland en komen niet naar het proces. ,,We zul len daarom de belangrijkste bevindin gen uit het dossier voordragen", aldus de rechtbank. ,,Er zullen onplezierige dingen worden besproken. Ook zaken waar de meningen flink over verdeeld zijn. We moeten ze echter wel bespre ken. Als het iemand te veel wordt, kan die persoon de zaal verlaten." Bij de behandeling is ook een vaste groep nabestaanden aanwezig. De zaak gaat vandaag verder. Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl ik ben die VLOTTE STARTER die jullie team komt versterken. wie je ook bent, wat je ook wil worden dinsdag 8 juni 2021 Amerikanen geven beelden Buk-raket definitief niet prijs Om hun inlichtingenbronnen te be schermen geven de Verenigde Sta ten definief geen beelden vrij van satellietbeelden waarop de lance ring te zien zou zijn van de Buk- raket die vlucht MH17 heeft neer gehaald. Dat bleek gisteren tijdens de eerste dag van de inhoudelijke behandeling van het MH17-proces. Cyril Rosman Schiphol Advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck komen aan bij de rechtbank bij Schiphol, waar nabestaanden Evert van Zijtveld en zijn partner de pers te woord staan. fotos anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15