Henk ziet zijn coronaprik terug, zijn vrouw niet Reizigers komen thuis met resistente bacterie 8 NIEUWS Midden in de coronapandemie werd André Rouvoet voorzitter van de koepelorganisatie van GGD's. De voormalig vicepremier constateerde dat de GGD's 'niet toegerust en niet voorbereid waren' en maakt zich sterk voor veranderingen. J et van Weert liet zich vaccineren door haar huisarts, haar echt genoot Henk werd door de GGD geprikt. Allebei gaven ze toestem ming hun prik te laten registreren in het Covid-vaccinatie Infor matie- en Monitoringsysteem (CIMS), maar toen ze onlangs in hun persoonlijke MijnRIVM-dos- sier controleerden of de prikken waren verwerkt, zagen ze de vac cinatie van Henk wel terug, en die van Jet niet. ,,Terwijl mijn vrouw al op 27 fe bruari voor de eerste keer is ge vaccineerd en begin april voor de tweede keer'', zegt Henk. ,,Onze huisarts vertelde dat er proble men zijn met het doorgeven van de vaccinaties vanuit hun infor matiesysteem naar CIMS. Toen dacht ik: als dat bij ons het geval is, zal dat vast bij veel meer men sen zo zijn.'' Dat klopt. Vijf maanden na het begin van de Nederlandse vacci natiecampagne heeft het CIMS »Zo'n 1,8 miljoen gezette vaccinaties staan nog niet in het systeem nog altijd te maken met grote achterstanden in de registratie. Zo'n 1,8 miljoen gezette prikken staan er nog niet in. Vooral de vaccinaties die door huisartsen en in zorginstellingen zijn gezet ont breken. ,,Er gaan meerdere zaken niet helemaal goed'', zegt een woord voerder van de Landelijke Huis- artsen Vereniging (LHV). ,,Huis- artsen maken gebruik van ver schillende leveranciers voor hun praktijkinformatiesystemen waarin ze de vaccinaties registre ren. Al die leveranciers zijn al in gesprek geweest met het RIVM, maar het lijkt erop dat het nog steeds niet goed loopt.'' Een RIVM-woordvoerder zegt dat er hard wordt gewerkt om alle pro blemen op te lossen. Geen instemming Een deel van de inentingen ont breekt overigens omdat mensen zelf niet hebben ingestemd met een registratie. Voor mensen die geen toestemming hebben gege ven om hun vaccinatie in CIMS op te laten nemen of die proble men ondervinden met de regis tratie wordt door het ministerie nog een 'uitzonderingsproces' ingericht. Minister Hugo de Jonge liet onlangs doorscheme ren dat dat nog lang kan gaan du ren. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Maastricht. Microbio logen onderzochten de complete darmflora van 190 Nederlanders die op reis waren geweest naar Aziatische landen of delen van Afrika. De onderzoekers ontdek ten honderden nieuwe resistentie genen in de ontlasting van deze reizigers. ,,Voor gezonde mensen zijn die bacteriën niet per se een probleem, maar als ze bijvoorbeeld een urineweginfectie krijgen, kan het lastiger worden die te behan delen'', verklaart microbioloog John Penders. Isolatie Bovendien is het voor ziekenhui zen belangrijk om te weten of pa tiënten resistente bacteriën in hun lichaam hebben, omdat ze ver spreiding willen voorkomen. Vol gens Penders is een goede scree ning belangrijk, zodat de patiënten dan in isolatie kunnen. ,,We wil len nieuwe resistentiegenen snel ontdekken om verdere versprei ding voor te blijven'', stelt hij. Er zijn al bacteriën die op geen enkel antibioticum reageren, zelfs niet op de medicijnen die als laat ste redmiddel worden gebruikt. Die patiënten zijn moeilijk te hel- pen. Juist door het gebruik van an tibiotica ontwikkelen sommige bacteriën zich zo, dat behandeling met het medicijn niet meer werkt. Infecties Ook bij mensen die in Zuidoost- Azië waren geweest, troffen de on derzoekers dergelijke resistente bacteriën aan. ,,Multiresistente bacteriën vormen in de nabije toe komst wereldwijd een van de grootste problemen voor de volks gezondheid", zegt Penders. Eerder Brits onderzoek wees uit dat in 2050 zomaar meer mensen aan multiresistente infecties kunnen overlijden dan er nu doodgaan aan hart- en vaatziekten of kanker. Overigens raakt het merendeel van de vakantiegangers de resis- tente darmbacteriën na enkele weken vanzelf kwijt. Slechts bij een deel zijn ze na een jaar nog steeds in het lichaam aanwezig. Het grootste risico op gezond heidsproblemen ontstaat als de reizigers kort na terugkeer een in fectie oplopen. - - - - -- -f 17-' In een uitgestorven kantoor aan de rand van Utrecht vervult voor malig vicepremier André Rouvoet zijn functie als voorzitter van GGD GHOR, de koepelorganisatie van de Gemeentelijke Gezond heidsdiensten. ,,Als je dit ziet, denk je niet dat hier een crisisor ganisatie wordt gerund, maar ook wij werken thuis.'' ,,Het Rijk decentraliseerde de verantwoordelijkheid naar de gemeenten zonder het benodigde geld mee te geven. Als gevolg daar- van zien we dat gemeenten al tientallen jaren bezuinigen op de GGD's, die moeten waken over de gezondheid van mensen. Op veel plekken is die taak verschraald, ondervonden we tijdens de coro nacrisis. Maar het beschermen van de gezondheid kan nooit afhanke lijk zijn van lokale onmogelijk heden en budgetten.'' ,,Dat is veel te weinig. Voor nor- maandag 7 juni 2021 Vervolg van voorpagina Begin april was Jet van Weert uit Mierlo volledig gevacci neerd, maar dat kan ze nergens terugvinden. De Brabantse blijkt lang niet de enige; er zijn grote achterstanden bij de registratie van gezette coronavaccinaties. Chris van Mersbergen Rotterdam Vooral vakantiegangers die te rugkeren uit Azië nemen veel darmbacteriën mee, die niet reageren op antibiotica. ,,Als zo'n bacterie een infectie ver oorzaakt, is die moeilijker te behandelen.'' Ellen van Gaalen Rotterdam Bij 190 reizigers ontdekten onderzoekers aan de Universi teit van Maastricht honderden nieuwe resistente bacteriën. •f Toeristen op het strand bij Jaffina op Sri Lanka. foto getty Marcia Nieuwenhuis Utrecht Hoe komt het dat de GGD's niet klaar waren voor een pandemie? Een van de directeuren vertelde eerder dat het hem ook parten speelde dat bijvoorbeeld in de wet staat dat je aan hygiëne en infectiebestrijding moet doen, maar niet hoeveel. Voor zijn hele gebied had hij één persoon be schikbaar. van het aantal ziektebestrijde FOTO GUUS SCHOONE\ Voorzitter GHOR André Ro wil een verdubbeli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8