1 7 MH17 MEGAPROCES Het MH17-proces is al ruim een jaar bezig, maar begint vandaag eigenlijk pas echt, met de inhoudelijke behandeling van de zaak: de moord op de 298 inzittenden van Malaysian Airlines vlucht MH17 op 17 juli 2014. Drie dagen lang zal de rechtbank praten over de belangrijkste bewijsstukken in het megadossier. Een uiteengereten vliegtuig in een veld zonnebloemen. Lichamen en bagage verspreid over honderden meters. Een lange stoet van rouw- wagens over de Nederlandse snel wegen, met duizenden mensen in de berm. Het zijn beelden die in 2014 met een mokerslag in het col lectieve geheugen van Nederland belandden. Nu, bijna zeven jaar later, komen eindelijk alle bewijzen op tafel die het Openbaar Ministerie heeft ver zameld over de toedracht van de dood van alle 298 inzittenden, onder wie 196 Nederlanders. Het draait de komende dagen in de rechtbank bij Schiphol om drie vragen: werd MH17 neergehaald door een Buk-raket, vanaf welke plek werd die dan afgeschoten, en speelden de vier verdachten daar bij een rol? De eerste zitting was op 9 maart 2020. Het was een emotionele dag, waarop het Openbaar Ministerie de namen van de omgekomen in zittenden voorlas. Sindsdien volg den nog 23 pro-formazittingen, waarop de voortgang van het on derzoek werd besproken. De twee advocaten van verdachte Oleg Poe- latov konden hun onderzoeks- wensen aan de rechtbank voorleg gen. De sfeer tussen OM en de advo caten werd met elke zitting steke- liger. De advocaten verweten het OM 'kokervisie' en wilden veel meer onderzoek naar andere sce nario's, zoals een tweede vliegtuig dat MH17 zou hebben neergehaald of een beschieting zou hebben uit gelokt. Rookgordijnen, volgens het OM, dat stelt dat die scenario's allang zijn onderzocht en verworpen. Een expert die de verdediging zelf wilde meenemen naar de schouw van het vliegtuigwrak in een loods op vliegbasis Gilze-Rijen om te kijken of de inslagen op de romp van het vliegtuig echt op een Buk wijzen, haakte om gezondheidsre denen af. Het onderzoek is nog niet hele maal afgerond, maar het dossier (meer dan 40.000 pagina's dik) is wel klaar voor de inhoudelijke be handeling. Vandaag zal er vooral worden gesproken over procedu res, maar morgen, woensdag en donderdag bespreekt de rechtbank de belangrijkste feiten en conclu sies. Morgen zal het gaan over de vragen 'Was het een Buk-raket?' en 'Vanaf waar is die dan afgescho ten?'. Woensdag en donderdag gaat het over de vraag 'Speelden de verdachten daar een rol bij?' De rechtbank behandelt de zaak 'bij verstek', want de verdachten, zijn nog nooit komen opdagen. La ter deze maand reageert het Open baar Ministerie op de rechters en begin juli de twee advocaten van Poelatov. In september zullen tientallen van de nabestaanden gebruikmaken van hun spreek recht. Tegen het eind van het jaar zal het OM (waarschijnlijk) met haar requisitoir en de strafeis tegen de verdachten komen. Igor Girkin, Sergej Doebinski, Oleg Poelatov en Leonid Charts- jenko zijn nog nooit komen opda gen en zijn dat ook niet van plan Ze verblijven in Rusland of in het deel van Oekraïne dat in handen is van pro-Russische separatisten. De vier zijn niet de mannen die op de knop van de Buk-installatie hebben gedrukt, maar ze maakten in die periode wel deel uit van de militaire hiërarchie van de rebel len. Girkin was zelfbenoemd minister van Defensie, Doebinski was chef inlichtingen, Poelatov zijn plaatsvervanger en Charts- jenko commandant van een in lichtingeneenheid. Ze zouden alle vier betrokken zijn geweest bij het transport van de Buk-raket vanuit Rusland naar Oost-Oekraïne. Zelf zeggen ze er niets mee te maken te hebben. Poelatov is de enige ver dachte die zich door advocaten laat bijstaan. Zij spraken hem eind vo rig jaar in Moskou, een video daar van werd vertoond in de recht bank. ,,Ik wist niets over een Buk. i Was het een Buk? Vanaf waar dan? En speelden de verdachten een rol? Ik heb deze niet besteld en ook niet vervoerd.'' Doebinski zei in maart 2020 in een telefoongesprek met deze krant 'niet warm of koud te worden van het proces'. ,,Ik weet dat ik als Russische burger niet kan worden uitgeleverd." Het OM stelde aan het begin van het proces 'vooralsnog' geen andere verdach ten te vervolgen. Of justitie niet weet wie de bemanning van de Buk-installatie was of het nog niet naar buiten wil brengen, blijft daardoor nog de vraag. Direct na de crash van MH17 zei premier Mark Rutte dat 'de onder ste steen' boven moest komen. Vanaf deze week zal moeten blij ken of justitie kan bewijzen dat ze die steen hebben gevonden. In persconferenties en eerdere zittin gen heeft het OM al veel verteld, maar werd nog niet alles prijsgege ven. We weten dat honderden ge tuigen zijn gehoord, talloze afge luisterde telefoongesprekken zijn geanalyseerd, video's en foto's van sociale media zijn gehaald, stapels rapporten zijn gemaakt en dat de onderzoekers zelfs een proef met een Buk-raket hebben gedaan om te zien hoe de inslag op metaal uit pakte. In de rechtszaal ging het over getuigen als M58 en S28, die van wege hun eigen veiligheid niet met hun naam maar met een nummer worden aangeduid. Voor de belangrijke getuige M58 zijn 'speciale maatregelen' genomen, mogelijk zit hij in een getuigen beschermingsprogramma. M58, een Russische vrijwilliger die zich had aangesloten bij de separatis ten, vertelde onder meer over de de aanvankelijke vreugde van de rebellen na het neerhalen van een vliegtuig en over de aanwezigheid van Russische militairen in het gebied. Al dat onderzoek leidde het OM tot de conclusie dat een Buk-instal- latie van de 53e brigade van het Russische leger naar rebellengebied in Oost-Oekraïne is vervoerd en daar in een landbouwveld bij het dorp Pervomajskoje een raket heeft afgevuurd die MH17 heeft neerge haald. Als er nog bewijs is, dat nog niet op tafel is gekomen, dan zal dat de komende dagen gaan gebeuren. maandag 7 juni 2021 GO In drie dagen komt al het bewijs op tafel; verdachten blijven ontkennen Cyril Rosman Badhoevedorp Wat is er tot nu toe gebeurd in het megaproces MH17? Van boven naar beneden: Sergej Doebinski, Leonid Chartsjenko, Igor Girkin en Oleg Poelatov. fotos anp Wat gaat er deze week gebeuren? Op 26 mei bekeken leden van de rechtbank op vliegbasis Gilze-Rijen de reconstructie van het in 2014 neergeschoten MH17-toestel. foto anp Waarom zijn de verdachten er niet? Wordt het deze week dan überhaupt nog wel spannend?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7