Diep in MijnRIVM II 5 'in mei, juni, juli' dat hij aan mondkapjesdeal zou verdienen weerspreekt hij. ,,Het CDA heeft er niks mee te maken.'' Toch had hij contact met CDA'er Pieter Omtzigt en minister De Jonge. Met de politiek assistent van De Jonge heeft Van Lienden ook 'regelmatig contact gehad'. Volgens hem wist die dat Van Lienden winst zou maken via de bv die naast de stichting bestond. ,,Ik kan mij wel voorstellen dat ze dat wisten. ik denk dat ik dat wel heb verteld, dat moet over tafel zijn gegaan.'' In het najaar meldde hij het naar eigen zeggen bij de integriteits- commissie van het CDA. Hoewel de partij deze week zei royement als lid te overwegen, wist die vol gens hem dus al maanden van de deal en winst. Althans, dat zegt Van Lienden. Het CDA ontkende giste ren dat die commissie is inge licht. ,,Het landelijk bestuur onder zoekt of Sywert van Lienden het CDA heeft ingelicht. De integri- teits- en royementscommissie geeft in ieder geval aan niet ingelicht te zijn'', liet de partij gisteren weten. Zo zijn er meer betrokkenen bij Als je je in de zorg doodbuffelt, snap ik dat je niet begrijpt hoe zulke bedragen kunnen worden verdiend de deal die nog in de vuurlinie lig gen. De Volkskrant schreef over do cumenten die zouden bewijzen dat het ministerie van Volksgezond heid allerlei eisen van Van Lienden inwilligde die met de deal gepaard gingen. Alsof hij niet de aanbie dende, maar eisende partij was. Dat is des te opmerkelijker, om dat het Landelijk Consortium Hulpmiddelen (LCH) zich juist had verzet tegen de order bij Van Lien- den. Volgens het LCH onder meer omdat ervaren inkopers meenden dat er al voldoende mondkapjes waren. En volgens bronnen van De Volkskrant ook vanwege vragen over de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Niettemin drukte het mi nisterie de deal door. Bovendien erkende minister Ta mara van Ark (Zorg, VVD) dat de top van het ministerie en het Lan delijk Consortium Hulpmiddelen wisten dat Van Lienden winst zou maken. Het wekte de schijn dat Van Lien- den vanwege zijn politieke contac ten was voorgetrokken én in de me- dia een hand boven het hoofd werd gehouden toen hij loog over zijn non-profitbedoelingen. Zo hangen zowel het CDA als het kabinet nog tal van vragen boven het hoofd. Van Lienden zegt het geld overi gens niet zelf te willen houden. Het is 'niet mijn doel' een 'euro te beste den aan mijn eigen gezin'. ,,Ik hoop dat ik het nooit hoef aan te raken.'' Alleen als hij in de schulden raakt, zou dat wel zo zijn, erkende hij wel. Van Lienden heeft nu een stich ting opgezet 'die gaat kijken welke maatschappijbestemming het kan krijgen'. Hij zegt 'in alle rust' te gaan 'nadenken' over waar het geld heengaat. ,,Dat zit in de richting van kanker bij jonge kinderen en arme gezinnen." De baas van de stich ting? ,,Dat ben ik natuurlijk." Kankerbestrijdingsfonds KWF heeft gisteren overigens al laten weten niets van dit geld te willen ontvangen. ,,Dit geld behoort toe aan de belastingbetaler. Het beste kan hij het terugstorten aan het mi nisterie van Volksgezondheid.'' IN QUARANTAINE DAG 449 Mijn RIVM. MijnRIVM? Al dagen schiet door mijn hoofd of ik het nou prettig vind om het RIVM 'MijnRIVM' te moeten noemen. Ik ben er nog niet uit. Ik heb niks tegen het RIVM. Ik vind het een zeer nuttig instituut. Capabele mensen. Doen uitstekend werk. En aange zien het betaald wordt met belastinggeld is het niet geheel onterecht om het een beetje van mij te laten zijn. En toch Ik praat u even bij. Ik probeer al ander halve week overzicht te krijgen van mijn coronavaccinaties. Ik weet zelf wel dat ik al een spuit gehad heb, maar daar kom je deze zomer bij de grens niet ver mee, denk ik. Daarom worden alle vaccinaties van huis artsen en GGD's centraal geregistreerd bij het RIVM. Die zorgt dan voor een corona paspoort, dat overigens ook weer op een app staat die je moet downloaden (ja, als digibeet kom je deze zomer echt het land niet uit). Enfin, je moet als burger op de RIVM-site inloggen met je DigiD, een QR-code scan nen en uiteindelijk zit je dan kennelijk zo ver in het systeem dat je het MijnRIVM mag noemen. Daar moet staan hoeveel vac cinaties je hebt gehad, waarmee en wan neer. Ik weet zelf wel dat ik al een spuit gehad heb, maar daar kom je deze zomer bij de grens niet ver mee, denk ik geleden. Maar volgens MijnRIVM was ze niet gebeurd. 'Er zijn geen vaccinaties ge vonden,' schreef het systeem. Mmm. Ik had gehoord van wat probleempjes met het re gistreren, De Jonge had zelfs beloofd er een taskforce op te zetten. Dan weet je wel hoe laat het is. Dus echt verbaasd was ik niet. Een beetje bedroefd wel. Ik belde mijn huisarts. Kreeg haar toeval lig zelf aan de lijn. Toch even schrikken. Je verwacht de assistente, is het ineens de dokter zelf. Ergens diep, diep in me zit ken nelijk toch een kleine autoriteitenvrees. Maar goed. 'Kan het zijn dat jullie de vacci- natiegegevens niet doorgestuurd hebben?' Ze ging 't checken. Nee hoor, drie weken daarvoor was het gebeurd. Dat zijn er inmiddels vier. En sindsdien check ik elke dag even hoe de taskforce bin nen MijnRIVM vordert. Inmiddels is het een routinehandeling geworden, net voor de werkdag begint. Met een interessant psychologisch verschijnsel. Want de eerste dagen werd ik van de ontkenning van mijn vaccinatie steeds een beetje kwader. Maar na vijf dagen is 'Er zijn geen vaccinaties ge vonden' een geruststellend begin van de dag geworden. 'Zoek nog even door', zeg ik dan tegen MijnRIVM-jongens en -meisjes. maandag 7 juni 2021 M Sywert van Lienden zei in de media niet te gaan verdie nen aan een grote mond kapjesdeal met de over heid, maar hield er zo'n 9 miljoen euro aan over. FOTO ROBIN UTRECHT - Sywert van Lienden Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Mijn eerste prik is van bijna twee maanden Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5