s 'Lodgeplan was haalbaar ondanks Kustvisie' 8 ZEELAND FAMILIEBEDRIJF KAPELLE Het Fruitteeltmu seum in Kapelle opende zaterdag voor het eerst dit jaar de deuren. De expositie 'Van der Have van 1879 tot nu' startte ook. Directeur Saskia Vah lenkamp is opgetogen dat het Fruitteeltmu seum en de museum- tuin eindelijk weer open zijn. Ze is enthousiast over de nieuwe themaexpositie. ,,Het familiebedrijf Van der Have heeft ontzettend veel betekend voor Ka pelle. Met verhalen van oud-me dewerkers en bijzondere objecten die we in bruikleen kregen, vertel len we over de mooie geschiede nis." Jaap Smit (79), bij Van der Have opgeklommen tot assistent maga zijnchef, komt op de eerste ten toonstellingsdag meteen langs. Hij kijkt met veel plezier terug op 30 jaar werken bij het bedrijf. ,,Je had het Van der Have-gevoel, het was een sociaal bedrijf, met joviale lei dinggevenden. Als medewerker kon je je ook zonder diploma's op werken en ontwikkelen." Jaap werd niet alleen chef, hij was ook OR-lid en een tijd brandweercom mandant bij de BHV. Racefiets Jaap heeft genoten van drie dagen feest bij het honderdjarig bestaan in 1979. ,,Bij jubilea keken de Van der Haves niet naar kosten." Zijn Huissoon-racefiets staat ook op de expositie. ,,Met de Van der Have Trimclub fietsten we mooie toch ten." Zijn racekleding met be drijfsnaam hangt er nog bij. i Oprichter van het bedrijf, Da niël Johannes van der Have, begon in 1879 met een boomkwekerij. La ter kwamen er een zaaizadenhan- del en plantenveredeling bij. Het familiebedrijf Van der Have gold als vooruitstrevend. ,,Vaste ar beidscontracten, een vrije zater dagmiddag, doorbetaling bij ziekte, waren begin 20e eeuw echt heel bijzonder", vertelt directeur Vahlenkamp. De onderneming heeft ook het aanzien van het dorp Kapelle ver anderd. ,,De tuin rond het Kerk plein in Kapelle is aangelegd naar een ontwerp van D.J. van der Bij jubilea keken de Van der Have's niet naar kosten Have", vertelt Vahlenkamp. Zijn ontwerptekening uit 1884 is te zien bij de expositie. Van der Have kreeg als onderne ming het predikaat 'koninklijk' en groeide uit tot een internationaal bedrijf. Maar omdat er geen opvol ging vanuit de familie was, werd de onderneming verkocht. Een belangrijk deel van de on derneming is sinds 2005 in han den van het Franse Groupe Lima- grain. Andere bedrijfsonderdelen zitten nu onder meer bij het Zwit serse Syngenta en het Ameri kaanse Monsanto. Naast de expositie over de Van der Haves kun je je in het museum ook even fruithandelaar wanen. Er is een werkende veilingklok met een digitale veilingmeester, die je uitlegt hoe veilen van fruit werkt. Er is ook een tentoonstelling met voorraadblikken en reclamemate riaal en een tentoonstelling waar je alles leert over groei, bloei en snoei van fruitbomen en de oogst van fruit. In de museumwinkel kun je streekproducten kopen. Verder kun je genieten van de museumtuin met een ruim terras. Daar staan 170 verschillende ap pel-, peren- en pruimenbomen. Met prachtige namen als Bellisime d'Hiver, Winterkeizerin, Beurré d'Hardenpont en Keswick Codlin. Het bustebeeld van oprichter D.J. van der Have kijkt uit over de mu- seumtuin. Emile Calon Biggekerke Schot reageert daarmee voor het eerst in het openbaar op de discus sie rondom de plannen van Dormio Leisure Development om bij Bigge kerke na de zomer een hotel-resort met 466 bedden te bouwen. Het be drijf is ervan overtuigd dat dat kan omdat het de oude vergunningen heeft overgenomen van de voorma lige eigenaren van dat perceel. Bouwbedrijf De Delta, Sagro en een proj ectontwikkelaar wilden daar in 2011 een groot hotel neerzetten en kregen van de gemeente de beno digde vergunningen. Het lukte hen echter niet het plan te financieren waarna het in een la verdween. In 2018 en 2019 kwamen ze met alternatieve plannen om daar iets aanzienlijk kleiners neer te zetten. Dat eerste plan werd afgewezen door de gemeente. Maar het plan van 2019 had volgens Schot, die toen wethouder was, 'potentie'. Hij herinnert zich dat er destijds meer- Ik heb geen negatief signaal vanuit de provincie ontvangen over het lodgeplan dere malen ambtelijk overleg was met de initiatiefnemers. ,,Het was niet voldragen. Het moest nog wor den bijgesteld." Collegewisseling Maar hij vertelt ook dat er door zijn ambtenaren contact was opgeno men met de provincie om te toet sen hoe men daar dacht over een theetuin met lodges bij Biggekerke. Zeer zorgvuldig formulerend zegt hij: ,,Ik heb destijds geen negatief signaal vanuit de provincie ontvan gen over dat plan." Volgens hem blijkt daaruit dat het haalbaar was. Hij vindt dat niet vreemd omdat de provincie ook wist dat het bestem mingsplan de mogelijkheid bood daar een groot hotel neer te zetten, zoals Dormio nu van plan is. ,,Dat plan met de lodges was veel kleiner. Zou veel beter passen bij Bigge- kerke." Schot geeft ook aan dat hij het jammer vindt dat het nieuwe college in 2020 niet verder ging met dat project. ,,Er was toen een colle gewisseling." Dat nieuwe college besloot dat plan voor de lodges geen kans te geven omdat het niet vol deed aan het bestemmingsplan en de Kustvisie. Tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdag werd er ook nog kort gesproken over het plan van Dormio. Raadslid Sander Ja- cobse (SGP/CU) stelde dat het hui dige college van CDA, PvdA/GL en DTV de plank mis heeft geslagen door het plan van de lodges geen kans te geven. ,,Daardoor zitten we nu met Dormio opgescheept." maandag 7 juni 2021 VL Herbeleef het 'Van der Have-gevoel' Arie Westeneng Kapelle I fescue ]ue élevée 'schwingei ■wenkgras Museumdirecteur Saskia Vahlenkamp zet een zak 'Van der Have' neer voor de expositie. fotojohan van der heijden -Jaap Smit, oud-medewerker bij Van der Have Geen groot hotel-resort met 466 bedden op het Kaasboer terrein bij Biggekerke maar een theetuin met veertig lodges. Vol gens oud-wethouder Arie Schot (SGP/CU) was dat een reële mo gelijkheid. ,,Dat plan voor die lodges was weliswaar formeel in strijd met het bestemmingsplan en de Kustvisie, maar het zag er redelijk uit en ook vanuit de pro vincie kregen we signalen dat het haalbaar was." -Arie Schot, oud-wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51