4 Johnson wil hele wereld prikken Sywert van Lienden merkte naar eigen zeggen Na weken van zwijgen en terugmeppen erkende ondernemer, CDA'er en opiniemaker Sywert van Lienden gisteren wat hij eerder niet over de lippen kreeg. Hij maakte winst met zijn mondkapjesdeal, loog eerder dat dit niet zo was en dat 'was verkeerd'. De Britse premier Boris John son wil voor eind 2022 de hele mensheid vaccineren tegen het coronavirus. Hij gaat leiders van andere rijke landen volgen de week aanmoedigen om zich daar ook voor in te zetten. Johnson zegt dat het 'de groot ste prestatie in de medische ge schiedenis' zal zijn als het lukt om voor eind volgend jaar ie dereen in te enten. De premier krijgt volgende week de kans andere wereldleiders te over tuigen van de haalbaarheid van zijn plan, dan komen de leiders van de G7 voor het eerst sinds het begin van de pandemie weer persoonlijk bijeen. De top wordt van 11 tot 13 juni gehou den in het Britse Carbis Bay. De Amerikaanse president Joe Biden zegde al eerder tientallen miljoenen doses vaccin toe aan minder welvarende landen. Johnson is daar tot dusver een stuk terughoudender mee ge weest. Ook in Groot-Brittannië wordt nog volop gevaccineerd, al gaat het voorspoedig: 76 pro cent van de volwassenen heeft er al minstens één prik gehad. Nu gaan ze voor de bussen. We zijn de makkelijke doelwitten die overal zijn Bernice Berkleef wint prijs met 'Bloedsteen' Het boek Bloedsteen van Ber- nice Berkleef is de winnaar van de Gouden Strop 2021, de prijs voor het beste spannende boek. ,,Ik ben overdonderd", zei de 35-jarige schrijfster. Bloedsteen is een 'knap geschreven thriller, die verleden en heden met el kaar verbindt', meldde jury voorzitter Koen Voskuil, ook misdaadverslaggever bij deze krant. De Schaduwprijs, voor het beste spannende Neder landstalige debuut, ging naar Klaverblad van Floris Kleijne. Test mag maar 48 uur oud zijn Fietsprotest tegen asfalt Nieuwe vlucht uit Belarus Advertentie 'Eczeem: hormoonzalf of een natuurlijk alternatief?' ativ Holland Barrett Zijn deal zou niet goed zijn begre pen, de ophef opgeklopt door jour nalisten. Dat was - sinds eind mei - de mediastrategie van Van Lienden. Maar gisteren gooide hij dat strijd plan weg. In het tv-programma Buitenhof kwam de knieval: ,,Ik had van de daken moeten schreeuwen dat er winst gemaakt werd'', zegt hij nu over zijn lucratieve mondkapjes deal. Hij stelt tegelijk - met veel mitsen en maren - dat het geld 'een maatschappelijke bestemming' gaat krijgen. Van Lienden zei dat hij 'fouten heeft gemaakt', dat hij 'teleurge steld is' in zichzelf dat het 'verkeerd was' en 'onuitlegbaar'. Daarmee doelde hij vooral op het feit hij de schijn wekte dat hijzelf geen geld verdiende aan de deal, terwijl hij dat wel deed, via een opgezette bv. De ex-ambtenaar en prominent CDA'er raakte in opspraak, omdat hij miljoenen bleek te hebben ver diend met de handel van Chinese mondkapjes aan de overheid. Van Lienden streek naar eigen zeggen 'iets meer dan' 9 miljoen euro op, zijn partners zo'n 5,4 en 5,7 miljoen. Van Lienden had juist publieke lijk aangekondigd dat hij zich be langeloos sterk zou maken om de schaarse mondmaskers in te kopen voor Nederland. Het initiatief ver liep aanvankelijk via de non-profit- organisatie Hulptroepen Alliantie, maar later maakte Van Lienden er een zakelijke deal van. De overheid betaalde ruim 100 miljoen euro voor de mondkapjes. Van Lienden verdedigt de deal wel. ,,Qua rechtmatigheid van deze deal is er geen enkel probleem." Toch haalde Van Lienden ook uit. Hij stelt dat de betrokkenen bij de deal op het ministerie en bij het Landelijk Consortium Hulpmidde len, dat deals maakte over onder meer mondmaskers, wisten van de Volgens mij is de groenezeep in de aanbieding, want iedereen staat zijn stoep schoon te vegen winst die hij maakte. ,,Volgens mij is de groene zeep in de aanbieding, want iedereen staat zijn stoep schoon te vegen.'' Namen wilde Van Lienden niet noemen. Maar het was volgens hem het ministerie dat - om juridische en technische redenen - zou hebben gewild dat er gewerkt werd met een bv in plaats van een non-profit- stichting. Hij merkte naar eigen zeggen 'in mei, juni, juli' dat hij geld zou gaan verdienen met de deal. ,,We wisten toen dat er wat over zou blijven.'' Het zou volgens hem gaan om 'ton nen'. Maar, erkende hij, hij werd als het ware per ongeluk miljonair. ,,Het werden miljoenen.'' Van Lienden gaf toen nog in de media aan dat hij er niet aan ging verdienen. ,,Wat door ons een puinzooi is geworden, is het ver mengen van een stichting en een bv.'' Hij had dat onderscheid 'des noods met een persbericht' moeten maken. ,,Gebrek aan transparantie.'' De stichting was van meet af aan pro bono, de bv niet. ,,Ik heb te scherp aan de wind gezeild door te zeggen dat de stichting zonder winstoogmerk was. Dat heb ik fout gedaan. Daar mag je mij op aan spreken.'' Dat hij dit pas publiek maakt nadat De Volkskrant en Fol low the Money de constructie ont hulden, liet hij onbenoemd. Het bedrag, 9 miljoen euro, vindt hij zelf ook 'hoog'. ,,Dat is veel geld. Als je je in de zorg doodbuffelt, dan snap ik dat je niet begrijpt hoe zulke bedragen kunnen worden ver diend.'' Al was hij ook wat klaaglijk over hoe 'keihard' de Tweede Kamer hem aanpakte - in navolging van de massale publieke verontwaardi ging. CDA Dat Van Lienden zijn contacten binnen het CDA heeft gebruikt om de deal te maken - immers via CDA-minister Hugo de Jonge - maandag 7 juni 2021 GO CORONAVACCIN Inwoners van Kaboel voelen zich nergens meer veilig na een aanslag van IS die gisteren in Afghanistan elf levens eiste. GOUDEN STROP SPANJEREIS Spanje past vandaag de inreisvoorwaar- den aan. Alle reizi gers uit Nederland moeten een nega tieve PCR-test of antigeen sneltest laten zien die maxi maal 48 uur oud is. Eerder was dat nog 72 uur. Een officieel vaccinatiebewijs geeft ook toegang tot het land. De re gels gelden voor alle reizigers vanaf de leeftijd van 6 jaar en met elk vervoers middel. DEMONSTRATIE In Duitsland zijn dui zenden mensen op de fiets gesprongen uit protest tegen de aanleg van nieuwe snelwegen en om meer fietspaden te eisen. Bij Dortmund, gingen 2500 fietsers de rijksweg op. TV-INTERVIEW Een politicoloog uit Belarus heeft zijn thuisland verlaten, nadat hij genoemd was door de gevan gengenomen dissi dent Roman Prota- sevitsj tijdens het omstreden interview op de staatstelevi sie. Artjom Sjrajb- man zei bang te zijn ook gevangen te worden genomen. Volgens critici van president Loeka- sjenko is het inter view na marteling afgenomen. Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. "Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' natural af 'Ik had van de daken moeten schreeuwen over de winst' Tobias den Hartog Den Haag Sywert van Lienden rea geerde gisteren in tv-pro- gramma Buitenhof op de ophef over de deal. beelden npo - Sywert van Lienden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4