Jongeren houden balkonbingo voor ouderen 5 FAMILIEBEDRIJF KAPELLE Het Fruitteeltmu seum in Kapelle opende zaterdag voor het eerst dit jaar de deuren. De expositie 'Van der Have van 1879 tot nu' startte ook. Directeur Saskia Vah lenkamp is opgetogen dat het Fruitteeltmu seum en de museum- tuin eindelijk weer open zijn. Ze is enthousiast over de nieuwe themaexpositie. ,,Het familiebedrijfVan der Have heeft ontzettend veel betekend voor Ka pelle. Met verhalen van oud-me dewerkers en bijzondere objecten die we in bruikleen kregen, vertel len we over de mooie geschiede nis." Jaap Smit (79), bij Van der Have opgeklommen tot assistent maga zijnchef, komt op de eerste ten toonstellingsdag meteen langs. Hij kijkt met veel plezier terug op 30 jaar werken bij het bedrijf. ,,Je had het Van der Have-gevoel, het was een sociaal bedrijf, met joviale lei dinggevenden. Als medewerker kon je je ook zonder diploma's op werken en ontwikkelen." Jaap werd niet alleen chef, hij was ook OR-lid en een tijd brandweercom mandant bij de BHV. Racefiets Jaap heeft genoten van drie dagen feest bij het honderdjarig bestaan in 1979. ,,Bij jubilea keken de Van der Haves niet naar kosten." Zijn Huissoon-racefiets staat ook op de expositie. ,,Met de Van der Have Trimclub fietsten we mooie toch ten." Zijn racekleding met be drijfsnaam hangt er nog bij. Oprichter van het bedrijf, Da niël Johannes van der Have, begon in 1879 met een boomkwekerij. La ter kwamen er een zaaizadenhan- del en plantenveredeling bij. Het familiebedrijf Van der Have gold als vooruitstrevend. ,,Vaste ar beidscontracten, een vrije zater dagmiddag, doorbetaling bij ziekte, waren begin 20e eeuw echt heel bijzonder", vertelt directeur Vahlenkamp. De onderneming heeft ook het aanzien van het dorp Kapelle ver anderd. ,,De tuin rond het Kerk plein in Kapelle is aangelegd naar een ontwerp van D.J. van der Bij jubilea keken de Van der Have's niet naar kosten Have", vertelt Vahlenkamp. Zijn ontwerptekening uit 1884 is te zien bij de expositie. Van der Have kreeg als onderne ming het predikaat 'koninklijk' en groeide uit tot een internationaal bedrijf. Maar omdat er geen opvol ging vanuit de familie was, werd de onderneming verkocht. Een belangrijk deel van de on derneming is sinds 2005 in han den van het Franse Groupe Lima- grain. Andere bedrijfsonderdelen zitten nu onder meer bij het Zwit serse Syngenta en het Ameri kaanse Monsanto. Naast de expositie over de Van der Haves kun je je in het museum ook even fruithandelaar wanen. Er is een werkende veilingklok met een digitale veilingmeester, die je uitlegt hoe veilen van fruit werkt. Er is ook een tentoonstelling met voorraadblikken en reclamemate riaal en een tentoonstelling waar je alles leert over groei, bloei en snoei van fruitbomen en de oogst van fruit. In de museumwinkel kun je streekproducten kopen. Verder kun je genieten van de museumtuin met een ruim terras. Daar staan 170 verschillende ap pel-, peren- en pruimenbomen. Met prachtige namen als Bellisime d'Hiver, Winterkeizerin, Beurré d'Hardenpont en Keswick Codlin. Het bustebeeld van oprichter D.J. van der Have kijkt uit over de mu- seumtuin. boden. Ze regelden de prijzen, de geluidsapparatuur en enkele vrij willigers. De Kraayert zorgde voor koffie en thee met wat lekkers.'' Voor Emma is de bingo-activiteit even anders dan anders. ,,Normaal organiseren we vooral activiteiten voor jongeren, zoals 'frisfeesten', waar geen alcohol wordt geschon ken." Bij die feesten is er een blaas- test aan de deur om te checken of jongeren niet hebben ingedronken. In coronatijd kunnen die feesten niet doorgaan. ,,Maar ook ouderen hebben behoefte aan gezelligheid." De bingo-activiteit past helemaal bij de dingen die Eline graag regelt in de openlucht. ,,Afgelopen zomer haalde ik soms een ijscokar naar het binnenplein, we hadden een barbe cue, of er trad een koor op." Lewedorp Aan een grote tafel draait Eline van der Vliet aan de bingomolen. Ze geeft de ballen aan Emma Kaelen die de nummers uitroept. Voor de senioren die het ondanks de ge luidsversterking niet verstaan, hou den enkele jongeren bordjes met cijfers omhoog. De lucht is grijs, maar het blijft droog. Emma (19) is voorzitter van Jon- gerenRaad Borsele. De bingo in de openlucht, met deelnemers op en Zorgcentrum De Kraayert in Lewedorp ziet senioren genieten van bingo onder de balkons van het zorgcen trum in Lewedorp, was een idee van de jongeren. Eline, medewer ker welzijn van SVRZ De Kraayert, was meteen enthousiast. Het is zo leuk dat de jongeren de bingo aan- maandag 7 juni 2021 BE Herbeleef het 'Van der Have-gevoel' Arie Westeneng Kapelle PC" I fescue ■schwinget 'wenkgras Museumdirecteur Saskia Vahlenkamp zet een zak 'Van der Have' neer voor de expositie. fotojohan van der heijden -Jaap Smit, oud-medewerker bij Van der Have Balkonbingo bij De Kraayert. Deelnemers aan de bingo kijken uit op de bingotafel met prijzen op de binnenplaats. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ,,Bingo", roept de 86-jarige Annie Alblas-van Leeuwen. Haar bingokaart is vol. Ze is bijna 30 andere senioren te snel af. De balkonbingo georganiseerd door de JongerenRaad Borsele vindt ze super. Niet alleen vanwege de mand met lekkers die ze won, maar vooral vanwege de gezel ligheid. Arie Westeneng

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48