rn 5 Hoewel ze dat niet willen, verlaten jongeren Schouwen- Duiveland voor een koopwoning. Simpelweg omdat deze er op het eiland onvoldoende zijn. TEKORT KOOPWONINGEN Zierikzee Marieke de Groote (28) en haar vriend Emiel van den Bos (26) zijn al een goed jaar op zoek naar een betaalbare koopwoning op Schou- wen-Duiveland. Maar keer op keer worden ze overboden door men sen uit de Randstad, die dat met de overwaarde van hun huis daar makkelijk kunnen. Dus zit er voor het jonge koppel nog maar één ding op: ,,We gaan buiten het ei land kijken. Als er nu niks gebeurt, vergrijst het hele eiland echt in hoog tempo.'' Het is vijf voor twaalf voor Schouwen-Duiveland. Beleggers en kapitaalkrachtige Randstede lingen drijven de prijs van koop woningen steeds verder op. Nu steeds meer mensen ook vanuit huis kunnen werken, is wonen in de grote stad niet langer noodza kelijk en dus zakken stedelingen voor meer leefruimte af naar de provincie. De gemeenteraad ziet het probleem in en zoekt naar een manier om het tij ten gunste van de eigen inwoners te keren. On derzocht wordt onder meer hoe eigen inwoners voorrang kunnen krijgen bij de aanbod van een nieuwbouwwoning. ,,Wettelijk mag dat namelijk. Als een gemeente maar de ballen heeft om dat te doen", zegt LSD- fractievoorzitter Robbert Lie- vense. De motie die hij heeft inge diend om verdringing van (jonge) inwoners op de lokale woning markt tegen te gaan, wordt door alle partijen ondersteund. In sep tember moet verantwoordelijk wethouder Daniël Joppe met een voorstel komen om deze scheef groei aan te pakken. Daarbij richt de raad de pijlen niet alleen op be taalbare koopwoningen, ook voor huurhuizen geldt inmiddels: alle hens aan dek. Lievense: ,,Je moet als gemeente gewoon niet te bang zijn om je vingers te branden. Nu we weer meer huizen mogen bouwen, la ten we dat dan over aan een pro jectontwikkelaar die zo in een nog duurdere BMW kan rondrijden? Of gaan we het weer zelf doen, net als vroeger? Als je zelf aan de lat staat, kan je namelijk ook veel meer bepalen hoe en wat. Bijvoor beeld dat je nieuwbouw eerst drie tot zes maanden aan eigen inwo ners aanbiedt. Is er onvoldoende belangstelling, dan kan je het als nog op de markt gooien." ,,Dat zou fantastisch zijn", zegt Marieke. Ze woont momenteel met haar vriend Emiel in een klein huis in Zonnemaire en is toe aan wat ruimers. ,,We hebben het af gelopen jaar tien bezichtigingen gedaan en vijf keer een bod uitge bracht. De laatste keer werd dat gewoon met 50.000 euro overbo- den. We werken allebei fulltime in een goede baan. Dus we kunnen best wel wit. Maar dit gaat hele- maal nergens meer over." Ook het woningbouwbeleid op Schouwen-Duiveland is doorge schoten, ervaart het stel. ,,In het plan Weids in Noorderpolder in De laatste keer werd dat gewoon met 50.000 euro overboden Zierikzee bouwen ze momenteel alleen vrijstaande woningen en twee-onder-een-kap. Veel woon- oppervlakte dus en daarmee heel duur. Huizen van drie, vier ton. Daar kom je dus ook nooit tussen." Marieke wijst op Goes waar mo menteel goedkopere nieuwbouw wordt neergezet. ,,Als ze dat soort huizen nu ook eens in Zierikzee bouwen. We proberen het nu dan maar in Goes, terwijl we dolgraag op Schouwen zouden blijven. Al lebei onze ouders wonen hier. Al mijn vrienden zijn ook al naar een plaats buiten het eiland verhuisd. Zelfs naar Ovezande." Lievense ziet in dat het tij niet zomaar te keren is. „Voordat je een nieuw beleid in de praktijk kan brengen, ben je zeker anderhalf jaar verder. Maar de raad is er wél unaniem van overtuigd dat we nu stevig door moeten pakken en alle instrumenten, die wij als ge meente gewoon hébben, ook eens een keer inzetten. Dat betekent dus net zo goed streng optreden tegen het opkopen van panden in de binnenstad van Zierikzee door beleggers, die vervolgens illegaal in de verhuur gaan als vakantie woning. Dat mag niet meer. Maar het gebeurt nog wel en we doen er niks aan." Anderhalf jaar is voor Marieke en Emiel waarschijnlijk al te laat. Zo lang hoopt het jonge koppel niet te moeten wachten tot ze bui ten Schouwen-Duiveland iets van hun gading vinden. ,,Maar in dat geval is de nieuwe jeugd er weer mee geholpen.'' maandag 7 juni 2021 SD IÉKKa-V' MWéMi 1fe&f^-srx - irM-'y- WJM Marieke en haar vriend Emiel wonen in een klein huis in Zonnemaire en zoeken al meer dan een jaar naar een ruimere koopwoning. Luide roep om betaalbare huizen Marcel Modde M Marieke de Groote zoekt een grotere en betaalbare woning op Schouwen- Duiveland. FOTO'S SANDRA SCHIM- MELPENNINK -Marieke de Groote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46