II José en Donna kunnen droom eindelijk delen 4 Gesteggel tussen mosselvissers nekt Watersnoodmuseum Zelfs museumvoorzitter Karla Peijs weet even niet meer waar ze nu nog een uitweg moet zoeken. ,,Ik zou een dringende oproep aan de mos selsector willen doen: strijk met je hand over het hart en gun het Wa tersnoodmuseum deze extra poot in de exploitatie. Stel het ministerie van LNV in staat met een passende compensatie te komen.'' Al sinds 2009 staat het idee voor een aanlegplaats achter de caissons bij Ouwerkerk in de steigers. Drie jaar geleden kreeg het plan serieus vorm, toen het financiële plaatje met een Europese subsidie van 150.000 euro nagenoeg rond kwam. Nu alleen de vergunning nog en dan kan het feest beginnen, had museumdirecteur Siemco Lou- werse verwacht. Maar hij had bui ten de onderlinge concurrentie strijd in de mosselsector gerekend. Volgens Louwerse houden de mosselvissers elkaar min of meer gevangen. De vijf die bereid zijn te verkassen, proberen er het beste uit te slepen. Begrijpelijk, vinden hij en Peijs. Hun concurrenten zijn er be ducht voor dat hun zo geen voor sprong in de schoot wordt gewor pen. ,,Ook dat snappen we. Maar de praktijk is dat er zo helemaal niks meer kan in de Oosterschelde. De gemeente zou dit probleem probe ren te tackelen, maar dat is helaas niet gelukt. Daarop is er een aantal extra sessies geweest onder leiding van Karla, om de boel vlot te trek- ken. Daarin lopen we nu ook weer vast", zegt Louwerse. Oud-minister en voormalig com missaris van de Koningin Peijs: ,,Vooropgesteld, alle partijen heb ben hart voor het Watersnoodmu- seum. De betreffende mosselvissers zijn van goede wil en dat geldt ook voor het ministerie. Maar het mi nisterie past er tegelijkertijd voor gedoe met vissers over zich heen te krijgen, wanneer ze een vergun- Als het ministerie de normale lijn volgt dan zie ik niet bij voorbaat problemen ning afgeven voor compensatielo caties die nét even beter zijn dan de huidige percelen hier achter de Oosterscheldedijk. In feite zegt het ministerie 'als jullie het in Zeeland met elkaar eens worden, dan gaat het door." ,,Dat is onze laatste kans'', vult Louwerse aan. Secretaris Addy Risseeuw van de Producenten Organisatie Mossel cultuur ziet het probleem niet zo. ,,Als er sprake is van een verplaat sing van een perceel, dan is het de goede gewoonte dat het ministerie z'n best doet om vergelijkbare grond aan te bieden. Ik zou niet we ten waarom ze dat in dit geval niet zou doen." De voorman van de mosselsector tekent daarbij wel aan dat hij de 'kwestie Ouwerkerk' slechts zijde lings kent en inhoudelijk niet op de hoogte is. ,,Ik weet dus ook niet over welke alternatieve percelen wordt gepraat. Wanneer die nu niet wor den gebruikt, kan je nooit precies voorspellen wat de opbrengst wordt. Maar als het ministerie de normale lijn volgt van ongeveer vergelijkbare percelen, dan zie ik niet bij voorbaat problemen ont staan." reep werden 's ochtends nog de laatste 'dingetjes' geregeld, vertelt José. ,,Verse bloemen halen voor op tafel, de servetten. We zijn er hele maal klaar voor." Alles is in kannen en kruiken bij restaurant Mi Olivo, behalve het personeel De keuken van Mi Olivo heeft de afgelopen anderhalve week in stilte al een beetje proefgedraaid met af- haalgerechten. ,,De paella doet het goed'', ziet José tevreden. In de keu ken staat een gelouterde Spaanse chefkok, vertelt hij trots. Zelf doet hij voorlopig met Donna de bedie ning. ,,Het is in heel Nederland moeilijk mensen te vinden voor de horeca.'' ,,Ik denk dat ik maar een adver tentie ga zetten in Spanje. Veel mensen die in de horeca hebben gewerkt, leven daar nu van een uit kering. Wie weet lukt dat beter. Maar dan nog is het moeilijk. Ze moeten ook huisvesting hebben. En huren is hier duur. Misschien als ze met een paar mensen in één huis kunnen of zo en dan die kosten de len?" Binnen de anderhalvemeterregel is er in Mi Olivo plaats voor vijftig gasten. ,,Als alles weer normaal is, tachtig. Maar dan heb ik zéker extra personeel nodig'', lacht José. In november stonden José en Donna al te popelen om hun droom te delen met het publiek. Maar toen was daar de lange lockdown. Zater dag konden ze eindelijk hun deu ren wijd open gooien. Op de val- maandag 7 juni 2021 Impasse rond aanlegsteiger Het benodigde geld - zes ton - is binnen. En de vijf mosselvissers die hun perceel hebben ter hoogte van het Watersnoodmu seum zijn bereid dat in te ruilen voor een andere stek. Maar het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij is bang dat andere mosselbedrijven zich zullen verzetten tegen een (te) gunstige compensatielocatie voor hun concurrenten. Het plan voor een eigen aanlegsteiger voor rondvaartboten verkeert daarmee in een impasse. Marcel Modde Ouwerkerk Het museum wordt nog beter bereikbaar als er ook bezoekers vanaf de Oosterschelde kunnen komen. foto marieke mandemaker Het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk probeert al jaren om een aanlegsteiger aan de Oosterscheldedijk te realiseren, zodat het mu seum in het vaarschema van rondvaartboten kan worden opgeno men. foto watersnoodmuseum -Addy Risseeuw Donna Cobanov (l) en José Blanco. foto sandra schimmelpennink De sfeer in Mi Olivo is heerlijk Spaans. Net als het onmisken bare accent van gastheer José Blanco. De Kroatische twist die zijn partner Donna Cobanov aan hun nieuwe restaurant aan de Zierikzeese Appelmarkt geeft, maakt dat je je al snel een dikke duizend kilometer verderop waant. Maar dan zonder die uren rijden of vliegen. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45