GGD wil koerswijziging: 'Meer geld voor preventie' NIEUWS 3 CORONA VERSOEPELINGEN In het weekend waarin bioscopen en musea de deuren weer openen, laten veel Neder landers de teugels vieren. Binnensteden puilen uit en mondkapjes worden vaker vergeten. ,,Het is confronterend, zo gewoon als iedereen erbij loopt.'' et centrum van Utrecht oogt zaterdag alsof de pandemie al lang en breed is ver slagen. Drommen mensen zonder mondkapje bezoe ken de markt op het Vredenburg of pakken een terrasje aan de Ou degracht of op de Neude. Annick Lambert, Vlaamse, kijkt er met verbazing naar: ,,Dit is Beam me up, Scotty naar een andere wereld. Het is zo leuk om zo veel mensen in het gezicht te kunnen kijken. Je voelt de euforie en de opluchting." Annick Lambert is coauteur en partner van thrillerschrijver Toni Coppers. Samen zijn ze in Utrecht voor de uitreiking van de Neder landse Thrillerprijzen. In Brussel, Mechelen en Antwerpen zijn ze eraan gewend om met een mond kapje op over straat te gaan, dus Lambert is getroffen door het Nederlandse straatbeeld. ,,Het is confronterend, zo gewoon als ie dereen erbij loopt. Ik heb niet veel angst hoor, ik krijg meer een vakantiegevoel. Het is alleen vreemd dat het gewone zo raar is. Hoelang zal het gewone ons nog blijven verbazen?'' Naar de bios Voor veel mensen voelt het aan als het weekend van de vrijheid. Eindelijk mogen de bioscopen de deuren weer openen. Ook al mo gen de zalen nog maar vijftig be- zoekers per keer toelaten, zien tienduizenden mensen op zater dag het Nederlandse epos De Slag om de Schelde of de comedy Judeska in da House van Jandino Asporaat. De producent van De Slag om de Schelde spreekt van 'een droom- opening'. Ook musea mochten zaterdag na lange tijd weer bezoekers toe laten. ,,Het moment van opengaan was echt fantastisch'', zegt Stefan van Raay, gastconservator bij het Cobra Museum voor Moderne Kunst in Amstelveen. ,,De mensen die binnenkwamen, waren net zo blij als wij. Er was een wederzijds gevoel van opluchting. Het voelde als een feestje.'' Met de dalende cijfers - er liggen nog 'maar' duizend coronapatiën ten in het ziekenhuis - kan het kabinet de samenleving weer stukje bij beetje openen. Met die vrijheid lijkt bij sommige Neder landers een zekere nonchalance te sluipen in het naleven van de coronamaatregelen. Zo wordt het pompje met desinfectiemiddel vaker genegeerd, en vergeten meer mensen hun mondkapje bij het winkelen, ziet Jumbo-super markteigenaar Guy Buddelmeijer. ,,Die krijgen er dan een van ons.'' 'Prettige vakantie' Toch is het nog niet de tijd om alle maatregelen te laten varen, waarschuwt de Leidse hoogleraar klinische epidemiologie Frits Rosendaal. ,,We moeten niet de Het blijft opletten: er kan meer dan er kon, maar er kan nog niet alles fout maken van vorig jaar. Toen zei het kabinet in juni: 'prettige vakantie' en hielden alle perscon ferenties op. Dat was naïef en fout. We lieten het die zomer helemaal los en in augustus maakte het virus meteen een comeback.'' Met inmiddels meer dan tien mil- joen vaccinaties staan we er anders voor dan vorig jaar, maar we zijn er nog niet, zegt Rosendaal. ,,Pas bij een vaccinatiegraad van 75 procent hebben we voldoende groepsim- muniteit opgebouwd om het virus op afstand te houden. Daar zitten we nog lang niet aan. Veel mensen hebben bovendien nog maar één prik gehad en zijn niet optimaal beschermd.'' Nu de regels uit het oog verlie zen zou alsnog een corona-ople ving teweeg kunnen brengen. ,,Dus blijft het opletten geblazen. Ik schrik er niet zo van als mensen zonder mondkapje over de markt wandelen, maar iedereen moet wel een klein beetje verstandig blijven doen. Er kan meer dan er kon, maar er kan nog niet alles.'' Schrijfster Annick Lambert vraagt zich af of mensen een stap terug kunnen doen, als het nodig mocht zijn, nu ze weer aan hun vrijheid hebben geroken. ,,Ik denk dat de deur is opengezet en dat het heel moeilijk is die weer dicht te doen.'' Media Cultuur: Eindelijk weer naar de farao's Dat blijkt uit verbeterplannen van de gezondheidsdiensten en een toelichting daarop van voorzitter van koepelorganisatie GGD GHOR André Rouvoet. ,,Als je meer geld in preventie stopt, hebben we geen ic's die vol liggen met mensen met overgewicht. Dat is de lijn. Tijdens de coronacrisis hebben we gemerkt dat deze mensen echt kwetsbaar zijn.'' De oud-minister noemt de kabi netsformatie hét moment om in actie te komen. ,,Het is noodzakelijk om niet langer ziekte en zorg als uitgangspunt te nemen. Het is tijd om te investeren in gezondheid in plaats van in het later oplossen van problemen.'' Ook wil de GGD tijdens een volgende gezondheidscrisis een nieuwe, landelijk aangestuurde crisisorganisatie. Volgens de GGD's waren zij vorig jaar niet toegerust en niet voorbereid op een pande- mie. Uit een reconstructie van deze krant bleek onlangs dat het gevaar van infectieziekten door de kabi- netten-Rutte zwaar is onderschat. ,,Infectieziekten zijn voorbij'', zei een bewindsman letterlijk tegen een GGD-directeur. Decennialang is gewaarschuwd dat de GGD's niet klaar zouden zijn voor een even tuele pandemie, maar daar is niets mee gedaan. Het speelde de GGD's parten dat de diensten eind jaren 80 zijn ondergebracht bij de gemeentes, Decennialang is gewaarschuwd dat GGD's niet klaar zijn voor een pandemie zonder duidelijke eisen en geld. ,,GGD's zijn jarenlang geconfron teerd met bezuinigingen, maar het beschermen van gezondheid kan nooit afhankelijk zijn van lokale onmogelijkheden en budgetten'', benadrukt Rouvoet. „Bescherming van de gezondheid is een grond recht voor alle inwoners van ons land. Dat fundament moeten we herstellen.'' Meerdere bron- en contactonder zoekers vertelden eerder dat zij moeilijke onderzoeken onder het kleed moesten vegen omwille van de snelheid. ,,Bruiloften met al lochtonen zijn genegeerd vanwege taalproblemen'', verklaarden ver schillende uitzendkrachten die moesten helpen nieuwe uitbraken in te dammen. Zij kregen te horen: vul maar 'thuis' in als waarschijn lijkste besmettingslocatie, zodat ze een volgend dossier konden op pakken. P8 maandag 7 juni 2021 GO In 'weekend van de vrijheid' laat Nederland de teugels los Koen Voskuil Utrecht/Leiden - Frits Rosendaal, hoogleraar H De Gemeentelijke Gezondheids diensten (GGD's) pleiten voor een koerswijziging en willen een volgende gezondheidscrisis anders aanpakken. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam T Een stempel in een vaccinatie boekje. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3