Circus Wouter Weahorsl 2 Verstappen blijft met kater achter in Bakoe, na woede FORMULE 1 GP VAN AZERBEIDZJAN Pirelli: in elk geval tot 2025 De GP van Azerbeidzjan bleek een ingenieuze thriller vol onvoorziene plotwendingen. Max Verstappen leek er zijn slag te slaan, zijn klapband bracht Lewis Hamilton in een zetel en ten slotte vergaloppeerde de wereldkampioen zich. COLUMN HUGO BORST Volgens Memphis heet Weghorst trouwens niet Wout, maar Wouter. Het was na Nederland Schotland. Memphis had er ondanks Weghorst twee gemaakt en zei in het interview na afloop dus Wouter. Nam hij met dat Wouter in plaats van Wout sluw afstand van Weghorst? Nee, Memphis lijkt me een eerlijke gozer. Maar per ongeluk was het pijnlijke gezegd: ze passen niet bij elkaar. Ze versterken elkaar niet. Als duo maken ze het Ne derlands elftal niet beter. Dat De Boer die twee tegen Georgië vanaf het begin weer samen in de spits posteerde doet het ergste vrezen voor de openingswedstrijd tegen Oekraïne. Uitgerekend Wout scoorde nog ook. En toen gebeurde het: we kregen het hele circus Wou ter Weghorst. Juichen, overdadig juichen, waterige ogen, naar de hemel kijken, contact maken met de mensen op de tribunes en toenHuilde hij nou? Ja, Wouter huilde. Ik ga Weghorst niet belachelijk maken. Huilen als je je eerste goal voor het Nederlands elftal maakt, het mag. Maar het hoeft niet. Ryan Gravenbergh deed het gisteren niet: huilen bij zijn eerste doel punt in Oranje. Ik bedoel maar. Wie Weghost kiest, krijgt er een vracht theater bij. Ik heb Wout Weghorst al eens met de hand op het hart gezien toen het volkslied werd gespeeld. Hij zong gisteren het uitbundigst mee van alle maal. Hij blies kusjes naar de tribune. Bij elke close-up een andere mimiek. Alles was over the top. Wout probeerde het allemaal te ervaren en te onthouden. Denkbeeldig plakte hij zijn dagboek in. Voor later en zo. Toen Weghorst werd gewisseld stortte zijn we reld in. Hij wist zijn tranen te transformeren. Traag en mokkend ging hij eraf. Frank de Boer re ageerde nog op het pruillipje ook. Ik keek in de ra diostudio met Hedwiges Maduro naar dat moment en ik zei: 'Wie is Wouter Weghorst om te mogen balen dat hij wordt gewisseld.' Wees eerlijk. Hij is Appie Happie. Een fenomeen dat tot 1979 bestaansrecht had op de Nederlandse voetbalvelden. Het archetype van de sterke, beetje simpele spits. Zijn soort is bijna uitgestorven. Wout Weghorst is de laatste, ik ga ervan uit dat Ralf Seuntjens Oranje niet zal halen. Tegen Georgië deed de laatste Appie Happie dingen goed en dingen niet goed. Cijfer: een 6+. Het doelpunt was een typisch Weghorst-doel- punt. Prima. Maar in niets was hij bijzonder. Dat kan ook niet. Want dat zit er niet in. Ik blijf denken aan voorgangers als Dick Nanninga, Kees van Koo- ten en Wim Kieft. Spitsen die Oranje haalden. Stormrammen. Oranje was net een beetje te veel eer, dat wisten ze. Ze deden normaal. Ze snapten dat ze niet thuishoorden tussen Cruijff, Van Hane- gem, Gullit, Rijkaard, Koeman en Van Basten. Ze hadden last van gêne. Daar heeft Wout allemaal geen last van. Hij voelt zich eerder miskend dan opgelaten. Ik denk niet hij inziet dat Memphis gebaat is bij een voetballer met diepte in zijn spel. Of hij kan dat, vol van zich zelf, niet toegeven. Donyell Malen hoort naast, voor of achter Memphis te spelen. Die jongen is Weghorsts tegenpool. Wél beweeglijk, wél dyna misch, wél complementair. Weghorst mag trou wens best de laatste twaalf minuten meehobbelen hoor. Al heb ik liever Luuk de Jong. Voelde hij zich kwaad? Woedend? Verslagen? Of toch ook een beetje opgelucht? Max Verstappen kon moeilijk kiezen, al die emoties kwamen immers langs in Bakoe. En ook nog eens door elkaar heen. Zelf als leider op raketsnelheid de muur in getorpedeerd, door een klap pende linksachter van Pirelli, met nog maar vijf rondes te gaan. Ja, daar kreeg zijn gemoed de grootste knauw, want Verstappen voelde zich al vrijwel zeker van de zege, na een bijzonder sterke middag. ,,Je zit al zo ver in de race. Alles liep goed, het was echt een topdag voor het team. Dan kijk j e al uit naar die laat ste ronde en klap je opeens uit het niets vol die muur in..." Aan de rand van de paddock wist hij het een uurtje later met een vrij opgeruimd gezicht te vertellen. Lo gisch, want na zijn klapper bleek de zinderende straatrace in Bakoe dus nóg een verrassing in petto te heb ben. Natuurlijk vreesde de Neder lander net als zijn fans eerst ook het ergste. Dat zijn WK-voorsprong zou verdampen en concurrent Le wis Hamilton een flinke slag zou slaan. Maar het liep totaal anders. Ook een zevenvoudig wereldkam pioen maakt soms fouten, zo bleek bij de herstart, waar Hamilton bij de eerste bocht rechtdoor schoot. De treurende Verstappen miste dat moment volledig. ,,Ik zat in het medical centre voor een routine- check, begon opeens mijn telefoon enorm te vibreren. Allemaal be richten, Hamilton rechtdoor." Opluchting Een opluchting? ,,Tuurlijk, tuur- lijk...'', erkende de Limburger, die iets eerder nog vol frustratie tegen de lekke achterband had geschopt en zijn hoofd mét helm meermaals had begraven in zijn armen. Maar ook die opluchting was niet wat bleef hangen, aan het einde van een verhitte middag. Het nam het zuur wel wat weg, maar snel borrelde het besef naar boven dat hij nog altijd zelf een gouden kans had gemist. Niet die voorsprong van vier WK- punten meteen weer naar de blik sem, nee. Maar ook die marge niet FORMULE 1 Uitslag vergroot in Bakoe. ,,Een overwin ning, zeker hier, zou heel mooi zijn geweest. Daar baal ik enorm van. Van die gemiste kans om verder uit te lopen. Want we hebben over een heel seizoen die punten gewoon nodig als we straks terug naar nor male circuits gaan. Daar wordt het een stuk moeilijker om een race te hebben die we hier gehad hebben." Tot die klapper opereerde Red Bull Racing immers verbluffend sterk op het Baku City Circuit. Bijna Mercediaans, met Verstappen voorop en de latere winnaar Sergio Pérez lang als buffertje tussen de twee titelkandidaten. Verstappen: ,,Dit was normaal gewoon een makkelijke overwinning geweest." Dat idee moet Hamilton ook even hebben gehad, toen hij na de herstart vol adrenaline langs de auto van Pérez stormde. Heel even, want hij schoot meteen rechtdoor. Niet de zege, maar de vijftiende plaats voor de zevenvoudig wereld kampioen. En nul WK-punten. Pijnlijke ervaring ,,Een vernederende ervaring om hier met lege handen te vertrekken, na al het werk wat we hier verzet hebben'', zei de Brit met een dun stemmetje bij de pers. ,,Een heel pijnlijke ervaring. Maar Max had ook pech, die dingen gebeuren. Dat het ons nu tegelijkertijd overkomt, maakt voor mij niet zo veel ver schil." Vergaloppeerde hij zich? Was hij te gretig? Hamilton had het over een kleine fout tijdens het op- schakelen, waardoor de remmen per ongeluk even werden uitge schakeld. Maar de Brit was ook maandag 7 juni 2021 Frank de Boer gaat in de valkuil trappen die Wout Weghorst heet. U en ik hebben de bondscoach maanden opgestookt, dus kwa lijk kunnen we het hem niet nemen. Maar ramp zalig is het wel. GO Max Verstappen haalde in Azerbeidzjan voor de 24ste keer de finish niet in een F1- race. Zijn vorige uitvalbeurt was in december in Bahrein. Verstappen klaagde na zijn klapband ronduit over de kwaliteit die producent Pirelli levert, maar hij zit nog wel even aan het Italiaanse rubber vast. Pirelli, in 1950 ook het eerste bandenmerk van de Formule 1, heeft nog een doorlopend contract tot 2025. Na knallend slot Arjan Schouten Bakoe GRAND PRIX VAN AZERBEIDZJAN 1. Pérez (Mex/RB) 1.36.06,083 25 pt 2. Vettel (Dui/Ast) +1,385 18 pt 3. Gasly (Fra/AlT) +2,762 15 pt 4. Leclerc (Mon/Fer) +3,828 12 pt 5. Norris (GB/McL) +4,759 10 pt 6. Alonso (Spa/Alp) +6,382 8 pt 7. Tsunoda (Jap/AlT) +6,624 6 pt 8. Sainz (Spa/Fer) +7,709 4 pt 9. Ricciardo (Aus/McL) +8,874 2 pt 10. Raikkönen (Fin/Alf) +9,576 1 pt 11. Giovinazzi (Ita/Alf) +10,254, 12. Bot- tas (Fin/Mer) +11,264, 13. Schumacher (Dui/Haa) +14,241, 14. Mazepin (Rus/ Haa) +14,315, 15. Hamilton (GB/Mer) +17,688, 16. Latifi (Can/Wil) +42,378 Uitgevallen: Verstappen (Ned/RB), Russell (GB/Wil), Stroll (Can/Ast), Ocon (Fra/Alp) Snelste ronde: Verstappen WK-stand Constructeurs 1. Verstappen 105 1. Red Bull 174 2. Hamilton 101 2. Mercedes 148 3. Pérez 69 3. Ferrari 94 4. Norris 66 4. McLaren 92 5. Leclerc 52 5. Alpha Tauri 39 6. Bottas 47 6. Aston M. 37 7. Sainz 42 7. Alpine 25 8. Gasly 31 8. Alfa Romeo 2 9. Vettel 28 9. Haas 0 10. Ricciardo 26 10. Williams 0 Verstappen botviert zijn frustraties op de boosdoe ner, zijn ge klapte linker achterband. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34