OPENPfDIUM II 6 Voor vwo-ers en uitblinkende havisten die meer diepgang willen Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op de zangkunsten van Fons Mannaart. Nederlandstalige muziek zingen, Fons Mannaart (71) uit Terneuzen doet niets liever. Hij voelt zijn publiek haarfijn aan. ,,Ik kijk hoe ze reageren, zoek liedjes die ze kennen en dan zie je het op gang komen. Ik weet nooit waar ik mee begin en waar ik mee eindig." Fons verlangt ernaar om mensen weer te laten dansen en meezingen met Nederlandstalige hits. Sinds anderhalf jaar treedt hij op als solo artiest en brengt eigen nummers uit. Onlangs verscheen zijn tweede single Het kan ook anders zijn. Het nummer werd geschreven door de Belgische Patrick Weemaes. De vi deoclip werd door Florian Simons opgenomen in Biervliet en bij de vuurtoren van Breskens. ,,Dat is herkenbaar, dat vind ik belangrijk. Dan zeggen mensen: leuk man, da's Biervliet!" Verlies muzikale partner Zingen is zijn grote passie, maar twee jaar geleden overwoog Fons even om te stoppen. De zanger ver loor zijn muzikale partner en maatje Mario Blokker in 2019. ,,Het was niet Ik vind optreden voor ouderen en gehandicapten ontzettend leuk en mooi maal mee." Na het overlijden van Mario twij felde Fons of hij door moest gaan. Een nieuw duo vormen was moei lijk. ,,Mario kun je niet vervangen en dat moet je accepteren. Ik heb het al leen geprobeerd en dat gaat goed, sinds anderhalf jaar. Ik ben begon nen met covers, zoals ik vroeger met Mario deed. Ik heb nu iets van hon derdtwintig liedjes in mijn reper toire" Thuis op het podium Fons kan niet zonder muziek. Hij zong als kind al graag en een leraar zag zijn talent. ,,Hij zei tegen mijn vader en moeder dat ze mij zangles moesten laten nemen. Dat heb ik ge daan." De lessen volgde hij trouw, totdat hij de baard in de keel kreeg. Het plan was om het later weer op te pakken, maar het kwam er niet van. ,,Maar, ik ben altijd blijven zin gen." Hij had in het verleden ver schillende cafés en zong achter de bar. ,,Dan pakte ik de microfoon en zong met de muziek mee." Door al die jaren ervaring en zin gen voor publiek, is hij thuis op het podium. ,,Voor corona heb ik veel optredens gehad, vooral in België." Afgelopen tijd zat hij ook niet stil, Fons zong via Facebook verzoekjes en trad op verzoek buiten op in tui nen. Samen met zijn dochter, zij re gelt het geluid. ,,Ik vind optreden voor ouderen en gehandicapten ont zettend leuk en mooi. Ze zijn zo en thousiast en doen lekker mee, dat is super. Groot hoef ik niet te wezen. Ik hoef geen René Froger meer te wor den of iets dergelijks. Ik leef naar op tredens toe en ga er lekker mee door, zo lang het kan." makkelijk en nog steeds niet." Sa men vormden ze vijftien jaar lang de Maffooos. Fons ontmoette Mario toen hij door Zeeuws-Vlaanderen trok met een lokale versie van Idols. ,,Mario werd toen derde. Ik vond hem zo geweldig, ik zei: zullen we niet iets samen doen? Lekker Neder landstalig met zijn tweeën gaan zin gen?" De Maffooos werden een be- grip. Ze zongen Nederlandstalige covers, een aantal eigen nummers zoals De Pier en maakten zich ge liefd. De optredens werden een tweede baan. ,,Het werd op den duur elk weekend of zelfs twee keer in de week. Het was een supertijd." De Maffooos hielden ook muzikale busreizen, naar Volendam, Amster dam of Spanje. ,,Fans gingen alle- De HZ zet de academische pabo onder meer op om meer vwo'ers te verleiden tot een baan als leer kracht in het basisonderwijs. ,,We willen meer diversiteit aanbren gen in het personeelsbestand op de basisscholen: van de praktische mbo'er tot de analytische en aca demisch opgeleide leraar", zegt opleidingscoördinator Rinke Del- lebeke. ,,Deze wens leefde al lan ger bij het werkveld en bij de HZ. We kunnen de academische lera ren straks opleiden in de provincie en voor Zeeland behouden." Wetenschappelijk Studenten die zich aanmelden voor de academische pabo, doen de reguliere hbo-opleiding en vol gen daarnaast wetenschappelijke vakken. ,,Het gaat bijvoorbeeld om onderzoeksvaardigheden, onder wijskunde, techniek en weten schapsfilosofie", legt Dellebeke uit. De studenten halen naast hun onderwijsbevoegdheid een zoge heten pre-master. Daarmee kun nen ze na de pabo direct doorstro men naar een universitaire mas- teropleiding onderwijsweten schappen aan de Open Universi teit. Wat levert die wetenschappe- lijke kennis op voor de basisscho len? De HZ hoopt meer jongeren te interesseren voor de pabo-op leiding. Die extra studenten zijn We kunnen de academische leraren straks opleiden in de provincie en voor Zeeland behouden hard nodig, want basisscholen in het hele land kampen met leraren tekorten. Bovendien zorgen de academische vaardigheden voor betere lessen, zegt Dellebeke. ,,Le- raren die de academische pabo ge daan hebben, kunnen onderzoek doen naar dat wat ze in de klas zien gebeuren. En daar kunnen ze innovaties op ontwikkelen. Als ze bijvoorbeeld een nieuwe lesme thode toepassen, dan kunnen ze onderzoeken welke effecten dat heeft. Is het wel een goede les? Dat leren we de huidige pabo-studen ten natuurlijk ook, maar de acade mische pabo-studenten kunnen dat straks nét wat diepgaander aanpakken." Voorwaarden Jongeren die een vwo-diploma ge haald hebben, kunnen direct be ginnen aan de academische pabo. Voor havisten gelden voorwaar den. Dellebeke: ,,Ze moeten een gemiddeld cijfer van 7,5 scoren en ze moeten aantonen gemotiveerd te zijn. Het programma is pittig. We zijn daarom op zoek naar de excellente havist." De HZ ver wacht een deel van de havisten voor het hbo te kunnen behouden. ,,De pabo is een 'doe-opleiding'. Sommige studenten stappen na het eerste jaar over naar de univer siteit, omdat ze de opleiding te licht vinden. We hopen dat we die havisten met deze academische pabo kunnen behouden." Vier Tot nu toe hebben zich vier stu denten aangemeld voor de pabo. ,,De komende tijd benaderen we de jongeren die zich ingeschreven hebben voor de reguliere oplei ding. Aan hen vragen we of ze in teresse hebben in de academische pabo. We verwachten op 5 a 10 studenten uit te komen." In de toekomst mikt de HZ op 10 a 15 deelnemers per jaar. maandag 7 juni 2021 'Ik hoefgeen René Froger meer te worden' Sophie Stockman -Fons Mannaart Zanger Fons uit Terneuzen heeft een bijzondere gouden microfoon. Een herinnering aan zijn mu zikale partner en maatje Mario Blokker, waarmee hij de Maffooos vormde. foto gianni agosti Wil je Fons Mannaart muziek horen en zien spelen? Kijk op de site bij /video HZ begint academische pabo Uitblinkende havisten en vwo'ers met onderwijsambities kunnen vanaf september begin nen met de academische pabo aan de HZ. Ze halen niet alleen hun hbo-diploma tot leraar in het basisonderwijs, maar volgen daarnaast wetenschappelijke vakken aan de Open Universi teit. Cornelleke Blok Vlissingen -Rinke Dellebeke, opleidingscoördinator HZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26