Aanhoudingen wegens mensensmokkel HZ geeft een academisch tintje aan pabo Vrijdagavond trof de Koninklijke Marechaussee op een zeiljacht bij Neeltje Jans negen Albanezen aan, die illegaal in Nederland verbleven. Zij werden ontdekt bij een uitreis controle. Vermoedelijk waren zij op weg naar Engeland. Zij gaan het vreemdelingentraject in. De schip pers zijn aangehouden voor men sensmokkel. Het gaat om een 44- jarige man uit Den Oever en een 58- jarige man uit Den Helder. Niet de juiste papieren In het tweede geval ging het om een boot die in de verhuur lag in Kortgene. Ook daar werden negen migranten aangetroffen. Eigena resse Esther Soeteman uit Dor drecht zette de Britse douane zelf op het spoor. De Morgana II van Soeteman is uitgerust met een 'au tomated identification system' (AIS) waardoor op elk mo ment de positie te bepa len is. Als Soeteman - niet zelf met haar twee jaar geleden aange schafte zeiljacht op f Het stonk ontzettend, vooral op de toiletten, en de boot was heel erg vies. -Esther Soeteman pad gaat, wordt dat verhuurd. An derhalve week geleden checkte de Dordtse dierenarts voor het slapen gaan nog even of haar zeiljacht nog op zijn plek lag. Tot haar niet geringe verbazing bleek haar Morgana II op dat mo ment niet in de haven te liggen, maar in beweging te zijn. ,,Hij bleek die avond op zee te zijn en dat was nou niet een tijdstip waarop je dat normaal gesproken doet", zegt de Dordtse die die avond direct contact opneemt met de verhuur der om te horen wat er aan de hand is. De 12 meter lange boot was vanuit Zierik- zee door de Room potsluizen de zee op gegaan. De Dordtse had de boot, een Du- four 390, twee jaar geleden aange schaft maar er zelf nog nooit een zeereis mee gemaakt. Het zeiljacht was nog niet uitgerust voor zeerei zen. Ook waren de juiste papieren nog niet aanwezig. Zonder toe stemming hadden de huurders de zee niet op mogen gaan. Bovendien hadden ze dan aanvullende veilig heidsmaatregelen moeten nemen. Soeteman: ,,Op een gegeven mo ment was het jacht verdwenen uit de app, omdat-ie te ver uit de kust was gegaan. Daardoor ziet het sys teem de boot niet meer.'' Angstige uren volgden. Uiteindelijk kwam van de Engelse douane het verlos sende bericht: de Morgana II was in Brits water onderschept en lag in middels veilig aangemeerd aan de andere kant van de Noordzee in de kustplaats Lowestoft. Uitgewoonde boot Op de boot troffen de Britse dou aniers naast de schipper negen mi granten aan. ,,Het stonk ontzettend, vooral op de toiletten, en de boot was heel erg vies", vertelt Soete man. Gelukkig viel het qua schade mee. „Alleen een paar kleine dinge tjes. Gelukkig heeft de verzekering het dekkingsgebied uitgebreid, zo dat de onverwachte overtocht van uit Engeland naar Nederland ge dekt is." Soeteman heeft de boot dit weekeinde mogen ophalen in de haven van Lowestoft. ,,We zijn door de Engelse officials erg goed geholpen om de boot in Covid-tijd snel te recupereren." Afgelopen nacht zeilde Soeteman terug naar Zeeland. Volgens woordvoerder Mike Hof man van de marechaussee kiezen illegalen die naar Engeland willen eerder voor de ferry (Europoort of Hoek van Holland). Wie via de zee de Schengenzone verlaat, moet dat melden bij de doorlaatpost van de haven en krijgt een uitreiscontrole. Mensensmokkelaars melden zich uiteraard niet. Ze gokken erop dat ze niet tegen de lamp lopen bij een van de steekproefsgewijze contro les in de territoriale wateren. ,,In het geval van de Albanezen wekte het argwaan dat ze om 1 uur 's nachts vertrokken", verklaart Mike Hofman van de marechaussee. Hoe vaak bij controles illegalen aange troffen worden en of de 'Zeeland route' in trek is, kon Hofman niet zeggen. ,,Het laatste geval dat ik me kan herinneren, dateert van no vember 2020. In die zin is het rela tief bijzonder." Zijn collega Martin van den Engh laat weten: ,,Het fe nomeen mensensmokkel en illega len die naar Engeland willen, is van alle tijden. Wij pakken niet alles, maar op basis van ervaring kan ik wel zeggen: een groot gedeelte." It I maandag 7 juni 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND6 De Morgana II van Esther Soeteman uit Dordrecht, waar mee tien mensen vanuit Kort- gene illegaal de oversteek naar Engeland maakten. FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE De marechaussee heeft afgelo pen week op twee uit Zeeland afkomstige zeilboten illegalen aangetroffen. De schippers zijn aangehouden wegens mensen smokkel. Ondine van der Vleuten en Albert Sok Neeltje Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21