Communi- kapers II ECONOMIE 15 Enquête: belangrijk, maar geen dwang a.u.b. WEGBLIJVEN! VENETIË AAN HET WERK Thijs Launspach Vorige week luisterde ik naar een podcast waar Maarten van Rossem te gast was. Van Rossem is een heerlijke podcast- gast om naar te luisteren, omdat hij gewoon begint te vertellen, en je hoeft hem alleen maar aan te horen. Bill Clinton, de wooncrisis, het klimaat en de geschiedenis van Gouda: Van Rossem weeft het al pratende aan elkaar. Zelfs hosts Rutger Bregman en Jesse Frederik - toch ook begenadigd praters - gaven het hal verwege op om het gesprek in banen te leiden. Als Van Rossem praat, dan luister je. Hij is wat je noemt een 'communikaper', een veelprater die moeiteloos het gesprek overneemt met een eigen verhaal. In zijn geval pakt het goed uit: als geschiedkundige is verhalen vertellen im mers zijn vak. Zijn verhalen bóeien en zijn leuk om naar te luisteren. Van Rossem is dus een behoorlijk charmante communikaper. Helaas zijn ze dat niet allemaal. Er zijn min der handige exemplaren: die buurman die je vermijdt omdat hij niet meer ophoudt met praten. Of die kennis die je eens per jaar tegen komt op een verjaardag, en die dan elk verhaal naar zich toe trekt („Diabetes, zeg je? Ik heb ooit een kat gehad met diabetes...''). Of je hebt er een in je team. Zo'n type dat over elk onder werp zijn plasje wil doen of iedere vergade ring weer een eindeloze monoloog afsteekt vol stokpaardjes. Als je pech hebt, is het ook nog eens je baas. De term 'communika per' las ik onlangs in de Gouden Gespreksgids van Wicher Schols. Schols is ervaren trainer in het bedrijfsleven, en schreef een boek over hoe je de meest netelige ge sprekssituaties het hoofd kunt bieden. Hij ad viseert om bij een notoire veelprater vooral zelf rust uit te stralen (achterover zitten, rustig blijven ademen), in de hoop dat de prater je zal spiegelen. Als je pech hebt, is het ook nog eens je baas Updates voor iPhone en iPad 'Lelystad Airport gaat open' dan horecapersoneel, winkeliers of artiesten. Uit het onderzoek blijkt ook dat lang niet iedereen weet wat een pensioen precies inhoudt. Zo gaf een deel van de zzp'ers aan dat ze liever extra aflossen op hun hypo theek of op een andere manier ver mogen opbouwen. Barendse: ,,Kijk, als je je vermogen bewaart totdat je stopt met werken, dan is dat ook een manier van pensioenopbouw. Maar het risico is dat je dit potje tussendoor voor andere doelen ge bruikt.'' Verplichting Hoewel zzp'ers in het onderzoek zeggen dat ze pensioen belangrijk vinden, geeft het overgrote deel van de ondervraagden (72 procent) aan geen verplichting vanuit de over heid te willen. Zo'n verplichte pen sioenregeling ligt wel op de onder handelingstafel in Den Haag. Zzp'ers vinden juist dat ze onder nemer zijn geworden 'om dit soort zaken zelf te kunnen regelen'. Bo vendien zijn ze er beducht voor dat een regeling vanuit de overheid te algemeen is en dat die niet de voor deligste oplossing zal zijn. Een grote contradictie, meent fi nancieel expert Barendse. ,,Onder- nemers zijn zich ervan bewust dat ze wat moeten regelen voor hun pensioen, maar toch doen ze het weinig én willen ze het vooral ook niet opgelegd krijgen.'' Het onder zoek laat volgens hem vooral zien dat het onderwerp pensioen niet leeft en een ver-van-mijn-bedshow is. ,,Er zijn fiscale mogelijkheden, maar te weinig zzp'ers maken er ge bruik van. Dat is doodzonde. Wij gaan er in elk geval alles aan doen om onze klanten nog beter te infor meren over de mogelijkheden.'' De bank vroeg 2.500 klanten die zelfstandig ondernemers zijn óf en wat ze geregeld hebben voor hun pensioen. Wat blijkt? Bijna de helft (48 procent) heeft niets geregeld. Wel neemt de bereidheid toe naar mate iemand langer zzp'er is. Bij ondernemers die al vijf jaar zzp'er zijn, heeft 43 procent niets geregeld. Dat is beter dan het gemiddelde, maar het aantal is nog altijd vrij laag. Van de starters geeft zelfs 59 pro cent aan niets geregeld te hebben. Bij die laatste groep is dat vaak om dat ze te weinig inkomen hebben, deels in loondienst zijn of omdat ze er nog niet aan zijn toegekomen, zo blijkt uit de enquête. Van de groep die al langer zzp'er is en nog niets heeft geregeld, is een veelgehoord argument: ze houden aan het eind van de maand te weinig geld over. Als ondernemers wél iets gere geld hebben, dan is dat vaak via een lijfrente (29 procent), de fiscale ou- dedagsreserve (26 procent), een ge blokkeerde spaarrekening (20 pro cent), via vastgoed (18 procent) of via een vrij opneembare spaarreke ning (17 procent). Branches Het maakt overigens behoorlijk verschil in welke branche iemand werkt. Binnen de sectoren kunst cultuur (70 procent), horeca (61 procent), persoonlijke dienstverle- ning (61 procent) en detailhandel (60 procent) hebben veel zzp'ers niets geregeld voor later. Binnen de zakelijke dienstverlening ligt dat percentage met 40 procent aan zienlijk lager. Financieel expert Oskar Barendse van Knab vermoedt dat die ver schillen samenhangen met de hoogte van het inkomen. De sector zakelijke dienstverlening bestaat voornamelijk uit accountants, con sultants en advocaten, en zij heb ben doorgaans meer te besteden Zzp'ers maken weinig gebruik van de fiscale mogelijkheden. Dat is doodzonde Lukt dat niet en heb je echt veel last van de communikaper, dan zul je moeten gaan me- tacommuniceren - praten over het praten dus. Neem de kaper apart, stel hem of haar gerust en zeg dan iets in de trant van: ,,Mag ik je wat feedback geven? Wat me opvalt is dat je vaak in je enthousiasme het gesprek overneemt. Dat kan geen kwaad, maar het gaat ten koste van spreektijd van anderen en vertraagt de vergadering. Mag ik je vragen daarop te let ten?'' Deze methode werkt goed voor veelpraters en communikapers. Al betwijfel ik of je er bij Maarten van Rossem ver mee komt. Maar ja, die is dan wel weer charmant. maandag 7 juni 2021 GO Als psycholoog verwondert Thijs Launspach zich over het moderne werken. Hij geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op het werk. Vandaag: Veelpraters. APPLE Apple presen teert tijdens zijn ontwikkelaars conferentie die vandaag begint grote software- updates voor de iPhone en iPad. Dat gebeurt nu steeds meer ontwikkelaars kritisch zijn over het App Store- beleid: Apple re kent een com missie van 30 procent. Ook de inspanningen rond privacy komen aan bod. SCHIPHOL Dick Benschop, president-direc teur van lucht haven Schiphol, gaat ervan uit dat Lelystad Airport gewoon opengaat, 'in lijn met eerdere be sluitvorming'. De opening was door de corona crisis uitgesteld naar november dit jaar en leek door de trage kabinetsforma tie nog meer vertraging op te lopen. Tot nooit meer ziens, hopen demonstranten in Venetië die in kleine bootjes in de lagune dob beren als cruiseschip MSC Orchestra daar na een paar dagen weer vertrekt. Het drijvende hotel was het eerste 'grote' cruiseschip in de werelderfgoedstad sinds 17 maanden geleden de coronacrisis begon. De betogers willen niet opnieuw massatoerisme in de kwetsbare lagu ne. In 2019 meerden hier nog 667 cruisesche pen aan, goed voor een miljardenomzet. foto afp Helft zzp'ers regelt niets voor pensioen Zzp'ers zeggen pensioen be langrijk te vinden, maar zij heb ben vaak niets geregeld en zien een verplichte regeling al hele maal niet zitten, zo blijkt uit on derzoek door online bank Knab. Natasja de Groot Amsterdam Wie meer verdient, regelt eer der iets voor een goede oude dagsvoorziening. foto anp - Oskar Barendse, expert O E o c O O lil Thijs Launspach is stressexpert. Hij schreef hierover onder meer het boek Werk kan ook uit (2020).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15