IK 5 TE NIEUWS 13 Jürgen Conings is ondergronds 'in het verzet' tegen de Belgische regering De nog altijd spoorloze, extreemrechtse, Belgische militair Jürgen Conings vecht tegen 'het regime' en de virologen. Zijn verzet valt in Vlaanderen in vruchtbare aarde. Er zijn zelfs stille marsen voor hem gehouden. Hoe kan dit? Brussel Dit is geen zaak om grap jes over te maken, maar hij doet het voorzichtig toch. ,,We weten nu in elk geval zeker dat het Belgische leger goede mensen opleidt", zegt de Belgische historicus Georgi Verbeeck. Maar dat is meteen ook het enige grappige dat er over de kwestie-Conings te melden is, wat hem betreft. Jürgen Conings (46), korporaal van beroep, verdween meer dan twee weken geleden van de radar. Hij liet een afscheidsbrief achter, waarin hij aankondigde in het verzet te gaan te gen de Belgische regering ('het re gime'). Ook schreef hij dat hij 'niet kan leven met de leugens van mensen die beslissen hoe wij moeten leven'. Conings nam zware wapens mee uit de kazerne waar hij werkte en ging op zoek naar een van zijn doelwitten, de bekende viroloog Marc Van Ranst. Die dook meteen onder met zijn gezin en van Conings ontbreekt sindsdien elk spoor. Als je de zaak helemaal uitkleedt, komt er volgens Verbeeck iets onaan genaams tevoorschijn: ,,Het is ver ontrustend hoe ver mensen gaan in hun onvrede en kritiek op het esta blishment. Er is niet alleen openlijk gedreigd met geweld, maar dit wordt zelfs vergoelijkt en verheerlijkt. Dat is zeer beangstigend." Want behalve het feit dat een als extreemrechts te boek staande militair gewoon toe gang had tot zware wapens, is er nog iets opmerkelijks aan het hele ver haal: Jürgen Conings krijgt veel bijval van zijn mede-Vlamingen. Steunmarsen Er zijn al verschillende 'steunmarsen' gehouden in en rond Nationaal Park Hoge Kempen, het gebied waar lang naar hem gezocht is. Daar kwamen telkens meer dan honderd mensen op af 'om te laten zien dat Jurgen niet alleen staat in dit verhaal'. Ook zei ie mand: ,,De manier waarop hij het nu doet, is misschien niet goed, maar hij durft zich tenminste te verzetten." Een man bood Conings zijn caravan aan: ,,Ik zal hem zelfs een extra de kentje geven." Ook dook Carrera Neefs weer op. Dit voormalig gemeenteraadslid van het Vlaams Belang kwam vorig jaar in het nieuws, omdat ze bloemen had ge legd op het graf van een Nederlandse SS'er. Nu droeg ze een bord met zich mee: 'Jürgens life matters'. De Face- bookgroep 'Als 1 achter Jurgen', die al snel meer dan 50.000 leden kreeg, is inmiddels door Facebook verwijderd. Volgens historicus Verbeeck zijn er hier verschillende dingen aan de hand. ,,Om te beginnen zien we hier sentimenten naar boven komen die ook in Nederland zichtbaar zijn. Coronascepsis, natuurlijk, maar het is meer dan dat. Het is een grote weer zin tegen de regering, het systeem, de media en ook de virologen, van wie Marc Van Ranst de meest uitgespro- kene is. Hij zocht en zoekt publieke lijk de confrontatie, waarbij hij onder meer ook tekeergaat tegen rechts. De irritatie aan die zijde is erg hoog op gelopen." Typisch Vlaams Wat er nog bij komt, is wel typisch Vlaams, meent Verbeeck. Vlaanderen kent volgens hem een zeer sterke na tionalistische onderstroming. En dan niet nationalistisch Belgisch, maar nationalistisch Vlaams. ,,Het is een verlangen naar een zelfstandig Vlaanderen, losgemaakt uit de Belgi sche context." Dit gevoel kwam op na de Eerste Wereldoorlog en dreef veel Vlamingen in de Tweede Wereldoor log in de verwelkomende armen van de Duitsers, omdat die hen een eigen staat beloofden. In de decennia daarna leidde het Vlaams nationalisme een sluimerend bestaan, juist vanwege die band met het fascisme. ,,Maar in de jaren 80 kwam er een nieuwe doorbraak, vooral door de komst van de migran ten. Sinds de jaren 90 ziet een vijfde, misschien zelfs een vierde van de Vlamingen zichzelf als een nationa list. Ze voelen zich niet vertegen woordigd door de Belgische regering, of het 'regime'. Kijk maar eens naar de coalitie die nu het land regeert. De grootste partijen van Vlaanderen, de Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) en het Vlaams Belang, zitten daar niet in. De Vlaming kijkt naar Brussel en denkt: dit is niet mijn regering." De massale steun voor Jürgen Conings is dus het gevolg van een 'amalgaam van sentimenten', zoals Verbeeck het zegt. ,,De woede van Conings en de sympathie die hij oproept, zijn nu gekoppeld aan co rona, migranten en politieke correct heid, maar ent zich op langere tradities. Zo zie je bijvoorbeeld ook nu weer de symbolen van het Vlaams Legioen opduiken - alleen het woord al! Dat waren in de Tweede Wereld oorlog vrijwilligers die in dienst van de Duitsers vochten." Dit ongenoegen met het bestuur is typisch Vlaams, zegt Verbeeck. Dat is dan weer terug te voeren op de hou ding van de Franse elite in de 19de een het begin van de 20ste eeuw. ,,De Vlamingen zijn in feite allemaal kleine anarchisten of 'je m'enfous-tis- ten', dat is Frans voor wat-kan-mij- het-schelen. Iemand als Conings is geen individuele malloot. Hij staat voor iets dat breed leeft in Vlaande ren. De gematigde vertolker van dat gevoel is nu de N-VA, de radicalen zitten bij het Vlaams Belang. Ik hou mijn hart vast voor de verkiezingen van 2024. Als die partijen nog groter worden, gaat het nog moeilijker zijn om een regering te vormen. De laat ste keer was het al bijna niet te doen. Ik zie op die manier misschien wel het einde van België in zicht komen." maandag 7 juni 2021 PC Spoorloze Belgische militair 'is geen individuele malloot' Mark van Assen Aanhangers van Co nings delen zijn weer zin tegen de regering, het systeem, de media en de virologen. foto Jürgen Conings krijgt via steunmarsen opval lend veel bijval van zijn mede Vlamingen. foto afp 1 -y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13