EUWS 11 Kritiek op Grapperhaus na onverwachte repatriëring uit Syrië Met de verrassende repatriëring van IS-ganger Ilham B. en drie jonge kinderen uit een Koerdisch kamp, laait het politieke debat op. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) krijgt de volle laag, want de Syriëgangers zijn ook een heet hangijzer aan het Binnenhof. Ze 'verlangde' ooit 'naar het kalifaat', maar wilde na jaren in een Koerdisch kamp nu vooral terug naar N ederland. Met een zeer geheime operatie van de Nederlandse overheid slaagde dat dit weekend: Ilham B. en haar twee kin deren (2 en 5 jaar) werden samen met een 12-jarig kind van andere ouders overgedragen aan de Nederlandse au toriteiten. Tot ieders verbazing, erkende haar advocaat Tamara Buruma. ,,Ik had alle hoop zo langzamerhand verloren.'' Ilham vertoefde in Gouda in fana tieke kringen, jaren terug. Rond 2013 besloot ze naar het IS-kalifaat te gaan, trouwde met een Vlaamse jihadist en streek neer in Aleppo en later in IS- hoofdstad Raqqa. Daar bleef ze - on danks kritiek en bombardementen - de extremist die ze was: ,,Dat er een raket op je huis valt, is levenserva ring.'' Later kwam ze in handen van Koer dische strijders, toen het IS-gebied werd overlopen. En de laatste jaren sleet ze dus in een kamp, waarbij het verlangen naar terugkeer naar haar ge boorteland groeide. Door haar terugkeer ontvouwt zich ook weer een wat weggeëbde politieke discussie. In politiek Den Haag staan partijen, ook binnen de coalitie, lijn recht tegenover elkaar als het gaat om het 'ophalen' van voormalig IS-strij- ders en sympathisanten. Grapperhaus liep over een dun koord: D66 is juist voor terugkeer en berechting, terwijl VVD en oppositie partijen als PVV niets willen weten voor welke repatriëring dan ook. VVD-Tweede Kamerlid Ulysse Ellian spreekt van een 'onbegrijpelijke Stel dat we ooit zo zouden zijn omgegaan met SS'ers. Het is ongelooflijk actie'. Mijn bloed kookt. De rechts staat afwijzen, democratie afwijzen, mensenrechten op grote schaal schen den, en dan wel lekker terug naar Ne derland? Stel je voor dat we ooit zo zouden zijn omgegaan met SS'ers. Ongelooflijk.'' Ook PVV-leider Geert Wilders stelt het kabinet een pittig debat in het vooruitzicht. ,,Het is onacceptabel en onaanvaardbaar dat we de vijand, isla mitische IS'ers, hierheen halen. Die meegenomen naar Syrië, tegen de wil van de vader in. Die vader spande in Nederland een rechtszaak aan die de repatriëring in gang zette. Maar door ver schillende rech terlijke uitspra ken moest de overheid ook meer doen om de vrou wen en mannen tegen wie hier in Ne derland rechtszaken lopen 'op te ha len'. Zij moesten, vond het gerechts hof bijvoorbeeld, de kans krijgen om hun proces bij te wonen. Veilig genoeg Grapperhaus reageerde in algemene zin steeds afwijzend. De kabinetslijn was: het is te gevaarlijk die gebieden in te gaan om mensen op te halen. Pas als Koerden of Turken hen in rustig gebied overdragen, zou er actie wor den ondernomen. Kennelijk was het oordeel nu dat het (veilig genoeg) kon. Zeldzaam is het wel: in 2019 werden twee weeskinderen gerepatrieerd, va ker ontsnapten Nederlandse vrouwen uit kampen in Syrië; het afgelopen jaar zeker tien. Slechts enkelen melden zich bij een Nederlands consulaat in Turkije en werden gearresteerd. Ande ren vluchtten naar een deel van Syrië waar jihadisten de baas zijn. Ook B. vroeg sinds 2018 omwille van haar rechtszaak om terugkeer. Een rechter honoreerde dat, maar omdat Nederland geen actie on dernam, dreigde haar zaak naar de prullenbak te worden verwe zen, zegt haar advocaat Bu ruma. „Ze moest worden te ruggehaald, maar actie bleef uit. Dan kan het moment komen waarop wordt ge zegd: kennelijk wil Neder land haar niet vervolgen en komt de zaak te vervallen.'' B. is bovendien niet de laatste. Er zitten, volgens cijfers van inlichtingen dienst AIVD, nog zo'n 45 Nederlandse mannen en vrouwen en 75 kinderen in kampen en gevangenissen. terreurvrouwen hebben hun recht verspeeld ooit nog voet op Neder landse bodem te zetten.'' Toch is de redenering van Grapper- haus een andere, blijkt uit zijn toelich ting. Hij stelt voorop dat B. bij terug keer op Nederlands grondgebied wordt aangehouden. Er loopt immers al een strafzaak tegen haar. De Raad voor de Kinderbescherming zal zich over de kinderen ontfermen. Grapperhaus wil juist dat B. haar strafzaak niet ontloopt: ,,Teneinde straffeloosheid te voorkomen.'' Ofwel: als we haar niet hadden opgehaald, was ze misschien in vrijheid op een dag het kamp uitgewandeld. Dat is precies wat D66 prijst: „Goed voor de veiligheid van Nederland: deze IS-vrouwen hierheen halen, be rechten en voorkomen dat ze van de radar verdwijnen." Bovendien werd de overheid de afgelopen jaren meermaals door rechters aangespoord om meer te doen om IS-gangers terug naar Nederland te halen. Al lereerst de kinderen die niet voor de reis hadden gekozen. Zo werd het 12-jarige meisje dat nu terug keert jaren geleden door haar moeder maandag 7 juni 2021 IS-vrouw Ilham is terug het debat laait weer op Tobias den Hartog Cyril Rosman Den Haag -Ulysse Ellian, VVD Leden van Koerdi sche veiligheidstroe pen begeleiden drie kinderen die in de Sy rische stad Qamishli zijn overgedragen aan Nederlandse diploma ten. FOTO AFP Enkele tientallen Nederlandse mannen en vrouwen zitten nog in detentiekampen in Syrië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11