L s m 9 K ",r3 -vaÉ^i'V«5lt W#sm .A*; lllfM I Links: een JIT-teamlid doet onderzoek, enkele jaren na de crash. Boven: de twee journalisten vonden op de plek bandensporen van zwaar vervoer. Onder: op satellietbeeld zijn de masten gemarkeerd die ook in de andere foto's te zien zijn. foto's jit team, Christopher miller besloten de dag erop samen een taxi te nemen en dat gebied uit te kammen. Ik heb in die regio gewoond en ken de wegen, omdat ik er vaak heb gefietst. ,,Ten zuiden van Snizjne kwa men we bij een grote loods naast een veld. Een paar mannen sleu telden er aan oude auto's. De loods zag eruit alsof je er een raketsys teem in zou kunnen verbergen, dus keken we om het hoekje, maar er stond niets. De mannen wilden niet met ons praten, maar zeiden wel dat ze geen raketsysteem had den gezien. ,,Niet veel later reed een auto ons tegemoet. Er zaten DNR-mili- tairen in, die ons aanhielden. Ro land en ik spraken snel af dat we zouden zeggen dat we verdwaald waren. We logen dat we op zoek waren naar de crashsite van MH17. Daar namen ze genoegen mee en ze vertrokken.'' Even verderop zagen ze een boer aan het werk op een grote oogst- machine. ,,Die wilde wel met ons praten, maar ook deze Vasili zei dat hij geen raketinstallaties had gezien. We wilden al verdergaan, toen hij een terloopse opmerking maakte. Hij zei dat hij het vreemd vond dat een deel van zijn grond was afgebrand, een dag of vier, vijf geleden. Het was niet de tijd van het jaar om gecontroleerd stukken grond te verbranden. Roland en ik keken elkaar aan: zou het? ,,Het gebied waar we waren was heuvelachtig. Het verbrande stuk grond vonden we op de top van een heuvel. Ik opende de app van een kompas op mijn telefoon. Het veld bleek vrij zicht te hebben richting Torez, waar vlucht MH17 vandaan was gekomen. Erachter was een rij bomen, waardoor het veld vanaf de snelweg verderop niet zichtbaar was. Het ligt slechts enkele kilometers van de Russische grens. Strategisch gezien was dit de perfecte plek om een BUK-ra- ket te positioneren. ,,We zagen het verschroeide gras, de gesmolten plastic flessen. We raapten plastic onderdelen op, die later van een wapenkist bleken te zijn. Ik heb niets meegenomen, dat doe ik nooit. Je bevindt je in een oorlog. Een paar kilometer verderop werd gevochten, we hoorden mortierschoten. Je wil niet gepakt worden met oorlogs materiaal in je tas. Bovendien be seften we dat we op een mogelijke plaats delict stonden, die we al hadden verstoord door dingen op te rapen. Later was ik wel boos op mezelf dat ik geen bodemmonster heb meegenomen.'' Checkpoint ,,Roland en ik zijn ongeveer een half uur op het veld geweest. We namen foto's en ik heb Roland gefilmd met zijn iPad. Daarna zijn we in de auto gestapt. Toen we wilden wegrijden, werden we verrast. Al die tijd hadden we niet gezien dat verderop een check point was van DNR-militairen. Gelukkig konden zij ons ook niet zien toen we op het veld stonden. Dan hadden ze ons zeker gearres teerd. Nu namen ze genoegen met dezelfde smoes dat we verdwaald waren. Ze legden ons nog uit hoe we bij de crashsite kwamen.'' De verhalen van Oliphant en Miller over de mogelijk lanceer- plek trekken in eerste instantie niet veel publieke aandacht. Maar in de jaren erna blijkt volgens het JIT dat het verschroeide veld van boer Vasili de afvuurlocatie moet zijn. ,,Er is geen enkele twijfel over dat dit de lanceerplek is van de raket die het vliegtuig uit de lucht schoot'', zei toenmalig hoofd van de Nationale Recherche Wilbert Paulissen in 2016 op een perscon ferentie. Dat er foto's en videobeelden zijn gemaakt van die plek, slechts enkele dagen na het neerstorten van MH17, is te danken aan de burgerjournalisten van weblog Ukraineatwar en journalisten Miller en Oliphant, die het aan- Later was ik wel boos op mezelf dat ik geen bodemmonster heb meegenomen durfden in oorlogsgebied te gaan zoeken. ,,Ik beschouw dit zeker als een relevante reportage'', zegt Miller. ,,De MH17-ramp is het belangrijkste verhaal waaraan ik heb gewerkt. Wij hebben mogelijk bijgedragen aan bewijsvoering die kan leiden tot gerechtigheid voor families van slachtoffers. ,,Gelukkig hadden wij de gele genheid om dit te doen. We leef den in Oost-Oekraïne, we hadden van de DNR toestemming om in het gebied te werken. Ik heb ge zien hoe Nederlandse en Australi sche onderzoekers met een pistool op zich gericht moesten werken tussen de wrakstukken. Zij had den deze zoektocht absoluut niet kunnen doen.'' zaterdag 5 juni 2021 GO potes I'iO'l Buk-raket in legerkonvooi 23 - 25juni 2014 RUSLAND Buk-transport in rebellen- gebied rond 17 juli 2014 Koersk#-„„% OEKRAÏNE Kiev Charkov Donetsk Lanceerplek Buk-raket 50km ©200619 TU Roland Oliphant (boven) vond samen met collega Christopher Miller (rechts) de plek waar zeer waarschijnlijk de lanceerinstallatie stond die de BUK-raket afvuurde die vlucht MH17 uit de lucht schoot. FOTO'S PETE KIEHART, CHRISTOPHER MILLER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9