'Ik dacht dat ik mentaal gehard was door mijn vader, maar dat was niets vergeleken bij Amerika' Tot een paar maanden geleden liep Chatilla van Grinsven (30) anoniem over straat. Hondenpoep zakje voor golden retrie ver Luna in de ene hand, riem in de andere. Nu wordt er naar haar gezwaaid, willen fans met haar op de foto. 'Op de snelweg werd ik laatst gefilmd door wildvreemden toen ik langsreed. Nee, niet vanwege mijn topsportcarrière,' proest ze uit. 'Ik deed een paar weken mee aan een tv-spel. Nu ben ik 'die Chatilla uit De Verraders'. Zó raar!' In dat RTL-programma streed een groep bekende Nederlanders acht weken lang om een zilverschat. Haar eerste grote tv-show, die ze ook meteen won. Kijkers - vanaf de eerste week al ruim 2 miljoen - moesten vooraf even googelen wie die lange (1.90 meter) slanke deel neemster precies was. Een basket balinternational dus, die al bijna tien jaar in de top van de wereld speelt. Als 16-jarige vertrok ze naar Amerika om prof te worden. Ze werd in 2013 kampioen in het collegebasketbal, de opmaat naar de NBA. Ze speelde daarna voor Galatasaray in Turkije en andere grote profclubs in Frankrijk, Spanje, Italië en Tsjechië. Zelden woonde ze langer dan een jaar op één plek. In elk land had ze een vaste fan- schare. Behalve in Nederland, waar basketbal nu eenmaal geen grote sport is. Chatilla van Grinsven is veelzijdiger dan haar profoestaan. Ze heeft een Marokkaanse vader en Nederlandse moeder, maar spreekt met een Brabantse en Amerikaanse tong val. Naast het basketbal studeerde ze politicologie, was actief voor goede doelen, deelde voedsel pakketten uit aan daklozen, begon een duurzame kledinglijn, nam stuntlessen in Hollywood en was lijstduwer voor de Partij van de Dieren. Momenteel geniet ze van een basketbalsabbatical. Voor het eerst in veertien jaar is de wervelwind langer dan een paar maanden thuis. 'Mijn moeder had het er zwaarder mee dan ik. Ze zat te huilen op Schiphol. Haar dochters, waar ze zó trots op was, vlogen uit. Mijn oudere zus ging ook naar Amerika, zij kreeg een sport- beurs op een andere universiteit. We zouden elkaar een jaar later pas weer zien. Mijn vader huilde niet zo snel, maar ik zag dat hij waterige ogen had. 'Je kan dit meid,' zei hij. Zelf voelde ik vooral opwinding. Met drie grote koffers kwam ik aan in Colorado, waar de coach op mij stond te wachten. Samen reden we naar de cam pus. Ik voelde: this is it, mijn droom komt uit.' Hoe zag die droom eruit? 'Ik wilde een grote naam worden in het basket bal, spelen in arena's voor twintigduizend man, naar de vrouwen-NBA - het hoogst haalbare in basketbal. De magie van basketbal voelde ik voor het eerst op mijn 8ste, toen mijn vader mij een videotape gaf van Michael Jordan. De eerste minuten vond ik saai, al dat gedribbel. Maar dat veranderde snel. Ik had nog nooit zo'n atletische sportman gezien. Dat zat 'm in alles: zijn sprongkracht, zijn snelheid, de onverwachte lichaamsbewegingen. En dan op de achtergrond het opgewonden commen taar van de reporters. Ik dacht: op een dag doe ik hetzelfde. Mijn vader, die zelf ook op hoog niveau basketbal had gespeeld, zei: 'Lieve schat, als je dit écht wilt, ga ik je coachen.' Hoe fanatiek ging dat eraan toe? 'Voor schooltijd, gingen we - mijn zus Samira en ik - naar de gym in Helmond om te trainen op schottechniek en dribbelvaardigheid. En na schooltijd hetzelfde ritueel. Wij werden weleens vergeleken met de zusjes Serena en Venus Williams. Mijn ouders gingen mee naar elke training, elke wedstrijd. Mijn vader filmde alles. Eenmaal thuis mochten we pas de deur uit als we eerst de videotape hadden besproken. Dan kregen we aanwijzingen: dit moet beter, dat moet sneller. Superleerzaam, maar af en toe dacht ik: pap, ik heb nu een afspraak met vriendinnen, kan dit niet morgen? Soms moest ik de tape tien keer terugspoelen om te kijken waar ik mijn voet moest zetten om de verdediger voorbij te spelen.' Was zijn droom niet groter dan de jouwe? 'Nee, we deelden dezelfde passie. Ik had maar één doel voor ogen: Amerika. Daar had ik alles voor over. Ik dacht trouwens dat ik mentaal gehard was door mijn vader, maar holy cow, dat was niets in vergelijking met de trainingen op de Colorado State University.' Waar moet ik aan denken, honderd push-ups? 'Nee, veel meer dan dat. Als mijn coach on the line zei, dan wist je: this is gonna be a shitday. Dan liet ze ons letterlijk honderd sprints op en neer rennen. Als we maar iets aan tempo verloren, moesten we er nog honderd extra rennen. Ik heb vaak moeten overgeven van uitputting. Maar dan was het mond spoelen en hup, meteen verder rennen. Pas als de coach tevreden was, begon ze met haar drie uur durende training. Vaak zat ik trillend van moeheid in de collegebanken en lukte het niet mijn pen stil te houden.' 'Nee, niets kon me van mijn droom afeouden. Het waren extreem zware jaren, maar tegelijk was ik blij dat de coaches iets in mij zagen. In Amerika zijn ze zo goed in basketbal dat je als Europeaan heel erg je best moet doen om er tussen te komen. Na 2,5 jaar ging ik naar het team van mijn zus, in Philadelphia. Dat team had in tien jaar geen kampioenschap gewon nen. Ik heb daar alles gegeven, met succes. Ons team hangt daar Hoe was het om als tiener huis en haard te verlaten? Heb je nooit gedacht: laat mij maar weer een gewone tiener zijn. Ik ga naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94