Te midden van de grijze kapsels kom ik tot stilstand Aanraken mag Hallo Viking Oude ambachten Achter me nadert een gierend gereutel over stemd door hoog gejengel, vervolgens een sonoor rrrooaaaarrrrrr. Daar spuit hij voorbij, agressief rood, laag op het asfalt voor de wegligging, met een spoiler vanwege de downforce die uiteraard van het hoogste belang is op zo'n dijkweg langs de Lek. Het is een Mitsubishi 3000 GT, gebouwd tussen 1990 en 2000. In drie generaties. DE HORT OP Toen ik 10 was zat ik aan de straat modellen te turven. Met Hatta, een jongetje uit de buurt. 'Een DS, de Snoek,' zei hij, wijzend op een prachtig gelijnde auto die zich voor hij van zijn plek wegreed, zuchtend 20 centi meter hoger op zijn wielen verhief. Hatta had er oog voor. Ik begrijp daardoor de liefde van mannen voor het ronkende speelgoed wel. Trouwens ook hun voorkeur voor rustieke dijkwegen. Klote alleen dat ik daar nu op een fiets zit. Voor je lol doe je dat dan ook niet, op zonnige zondagen een fietstocht maken langs zo'n rivier die breed door Hollands laagland gaat. Een rij grommende Chevrolets komt me tegemoet, campers, een club brave lief hebbers. Dan een zwerm Harley-Davidsons: baarden, tatoeages, grijnzende koppen, zwarte jacks. Een horde wielrenners komt ruisend achterop, de voorste vloekt omdat ik op mijn toerfiets een kleine slinger maak. Klootzak! Op het pontje verderop is het weelderig stil. Te laat zie ik dat je betaalt door een QR-code te scannen; haastig vis ik m'n leesbril op, een goedkoop ding dat uit m'n handen glijdt de plomp in. Betalen lukt alsnog, vrolijk steek ik m'n duim op naar de schipper. Dat gaat zomaar niet. Hij buigt zich uit z'n stuurhut: 'Laat zien! Iedereen ken wel zeggen dat-ie betaald heeft. Straks mag ik het bijpassen.' 'Onzin,' zeg ik, het scherm tonend. 'Ze weten echt niet hoeveel mensen er oversteken.' Of ik altijd zo bijdehand ben? Leipo. Terwijl ik een meute wandelaars op leeftijd in fiets die op de oever staat te wachten - niemand gaat opzij - roept de schipper nog een scheldwoord. Ik kom noodgedwongen tot stilstand te midden van de grijze kapsels, draai me om, roep: 'Hufter!' De moraal? Nou, het is best een beetje vol aan het worden hier. MEZZA 11 De leukste openluchtmusea In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem leer je van alles over ambachten en het leven van vroeger. Ook een feest voor kinderen, want je mag overal in en je mag alles aanraken. 19,50 (volwassenen), 16,50 (4-12 jaar), openluchtmuseum.nl Het preHistorisch Dorp in Eindhoven wordt bevolkt door bewoners uit vervlogen tijden: van de prehistorie tot de late middeleeuwen. Ieder weekend is er een aanvullend programma en kun je zomaar een Viking tegenkomen. 9,95, prehistorischdorp.nl Verleden, heden en toekomst van het IJssel- meergebied staan centraal in het Zuiderzee museum in Enkhuizen. Je waant je er in een oud Zuiderzeedorp en kijkt mee bij de ambachtslieden. 18 (volwassenen), 12 (4-12 jaar), zuiderzeemuseum.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist, ex-leraar, ex-minnaar, date-expert en vader. EJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91