RIVM: te veel schadelijke stoffen via eten en water V 8 NIEUWS Hoger beroep Naoufal F. MH17 RECONSTRUCTIE Wat was de exacte afvuurlocatie van de BUK-raket die vlucht MH17 neerhaalde? Dat is een cruciale vraag tijdens de inhoudelijke behandeling van het MH17-proces die komende week begint. Mede dankzij onderzoek van twee journalisten wijst het Openbaar Ministerie naar een akker in Oost-Oekraïne. Een verslag van een gevaarlijke speurtocht door bezet gebied. ANP Schiphol Gisteren vond in de extra bevei ligde rechtszaal op Schiphol een voorbereidende zitting plaats in het hoger beroep van F. Zijn advocaten drongen erop aan dat het Openbaar Ministerie bij onder meer inlichtin gendienst AIVD aanklopt. ,,Kunt u ook specifiek vragen aan de AIVD of ik er iets mee te maken heb?'' voegde F. daar zelf aan toe. In 2018 werd al duidelijk dat Eneco-monteur Ali Motamed uit Almere in werkelijkheid hoogst waarschijnlijk Mohammad Reza Kolahi Samadi was. Die werd in Iran ter dood veroordeeld voor het plegen van een bomaanslag op het hoofdkantoor van de Islamitische Republikeinse Partij in Teheran be gin jaren 80. Daarbij vielen tiental len doden, onder wie kopstukken van het toenmalige regime. Op 15 december 2015 werd Motamed in Almere doodgeschoten. Eerder was al bekend dat de AIVD sterke aanwijzingen zag voor een Iran-connectie, maar bewijs was er niet. F.'s advocaten vinden dat daarin niet mag worden berust. ,,We kunnen niet passief afwachten in deze zaak'', stelden zij. „Mogelijk is er inmiddels meer bekend bij de AIVD.'' F. heeft eerder levens lang gekregen, zijn belang om alles tot op de bodem uitgezocht te krij gen is zeer groot, benadrukten de advocaten. De 40-jarige F. ontkent dat hij de hand heeft gehad in de moord. Hij is een bekende in de onderwereld en wordt in andere grote strafzaken rechtstreeks gelinkt aan Ridouan Taghi en Richard R. ('Rico de Chi leen'). Taghi is hoofdverdachte in het lopende liquidatieproces Ma rengo, R. is onlangs veroordeeld voor het leiden van een moordorga- nisatie. Vóór zijn veroordeling in de zaak-Motamed kreeg F. al achttien jaar cel opgelegd voor het regisseren van een (mislukte) moordaanslag op een crimineel in Diemen in no vember 2015. Het proces in hoger beroep omvat ook deze zaak. De bewijsvoering van het OM leunt zwaar op gekraakte crypto- communicatie tussen verdachten. F.'s raadslieden hebben het hof onder meer gevraagd hier zelf uit gebreid onderzoek naar te kunnen doen. Het OM verzet zich tegen de omvang van dat onderzoek. De twee uitvoerders van de moord op Motamed zijn veroor deeld tot 20 en 25 jaar cel. Zij staan in hoger beroep samen met F. te recht. Het hof beslist op 2 juli over het door de advocaten gevraagde onderzoek. De inhoudelijke behan deling van de zaak zal naar ver wachting pas volgend jaar plaats vinden. Mogelijk kunnen mensen gezond heidsschade erdoor oplopen. Het RIVM adviseert om gevarieerd te eten en nog steeds kraanwater te drinken, aangezien men weinig kan doen om de stof te vermijden. PFAS is een verzamelterm voor duizenden stoffen die onder meer gebruikt worden in kleding en anti aanbakpannen. De stof kwam in het nieuws rond de fabriek van Chemours in Dordrecht. Mensen die binnen een straal van een kilo meter wonen van de fabriek krijgen het advies om daar geen groenten uit moestuinen te eten. In de fa briek wordt met PFAS gewerkt. Uit nieuwe wetenschappelijke stu dies blijkt dat PFAS schadelijker zijn voor de gezondheid dan eerder werd gedacht. Als mensen over een lange periode kleine hoeveelheden PFAS binnen krijgen kan dit een negatief effect hebben op het im muunsysteem. In hoeverre gezond heidseffecten ook echt optreden is niet te zeggen. Mensen kunnen zelf weinig doen om PFAS in voedsel en drinkwater te vermijden. Drinkwater en geva rieerde voeding zijn belangrijk om gezond te blijven, zelfs al krijg je er kleine hoeveelheden PFAS mee binnen. In een gezamenlijke reactie stel len gemeenten dat 'de uitstoot van PFAS, zoals GenX, zo snel mogelijk naar nul moet'. ,,Deze stoffen ho ren niet thuis in het milieu, niet in ons water, niet in ons voedsel. Het is aan de veroorzaker om dit op te lossen en de consequenties van zijn handelen te dragen.'' e grond was in twee tin ten zwartge blakerd. Eén plek was roetzwart, de kring daarom heen iets lichter. We zagen diepe afdrukken van een groot voertuig, zeker geen tractorsporen. In het veld vonden we onder meer ge smolten plastic flessen en onder delen van een wapenkist'', vertelt de Amerikaanse journalist Chris topher Miller. ,,Ook lagen er lege sigarettenpakjes. Met Russische waarschuwingsteksten erop.'' Een foto op weblog Ukraine- atwar bracht AP-journalist Christopher Miller en Roland Oliphant van de Britse krant The Telegraph ertoe om vijf dagen na de crash te zoeken naar de lan- ceerlocatie van de raket die vlucht MH17 uit de lucht moest hebben geschoten. Op de foto is een pluim van een afgevuurde raket te zien. Door die foto te vergelij ken met satellietbeelden hadden burgerjournalisten het gebied waarbinnen de raket was afge schoten al bepaald. Hun zoektocht in het door pro- Russische DNR-rebellen bezette Donetsbekken in Oekraïne leidde naar een veld waarvan de twee journalisten toen al 'voor 95 pro cent zeker' wisten dat het de plek De ligging, de verbrande plek, de achtergelaten spullen. Alles klopte was. ,,De strategische ligging, de verbrande plek, de achtergelaten spullen. Alles leek te kloppen.'' Nu het MH17-proces komende week voor het eerst inhoudelijk wordt behandeld, is de afvuur- locatie een cruciaal geschilpunt. Zelfs Russische experts stellen dat de Boeing 777 door een Rus sische BUK 9M38-raket is neerge schoten, maar over de plek waar die is afgeschoten is discussie. Waar het Joint Investigation Team MH17 'zonder enige twijfel' wijst op een akker ten zuiden van Snizjne, is volgens deskundigen uit Rusland het mogelijke af- vuurgebied groter. Dan kan in theorie ook Oekraïne als dader worden aangewezen. De foto's en videobeelden die Miller en Oliphant maakten zijn daarom belangrijk bewijs voor het Openbaar Ministerie. Oli- phant is eerder dit jaar door de rechtbank gehoord als getuige, om journalistieke overwegingen weigerde Miller zijn medewer king. In deze krant wil hij wel zijn verhaal doen. Bekend terrein ,,We hadden vier dagen verslag gedaan op de plek van de vlieg tuigcrash'', vertelt Miller telefo nisch vanuit New York. ,,In mijn hotel zat ik die avond te appen met Roland. Een mogelijke foto van de lancering was online geko men. Een weblog had die vergele ken met satellietbeelden en een gebied vastgesteld. Het zag er geloofwaardig genoeg uit. We zaterdag 5 juni 2021 GO Onderzoek connectie Iran in moord De advocaten van Naoufal 'Noffel' F. willen een onderzoek naar de mogelijke betrokken heid van Iran bij de liquidatie van Ali Motamed. F. is veroordeeld tot een levenslange celstraf voor het organiseren van de moord op de 56-jarige Iraniër. Via voedsel en het drinkwater krijgen Nederlanders te veel van de stof PFAS binnen, zegt het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). ANP Dordrecht ournal ten Koen Voskuil Schiphol-Rijk - Christopher Miller, journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8