7 VACCINATIESVOORZICHTIG OPTIMISME RIVM-topman Jaap van Dissel voorziet een rustige en vrije zomer. Wel blijft hij alert op vileine nieuwe varianten die onder de vaccins uitglippen. 'Het vaccineren van kinderen kan voor de winterperiode van belang worden'. Ook Jaap van Dissel heeft behoefte aan vakantie na een jaar vol restric ties, corona-overleg, studie, OMT's en Cats- huis-sessies. En het kan een mooie periode worden, is de voor zijn doen opvallend optimistische boodschap. ,,Het aantal ziekenhuisopnames ligt nu 70 procent lager dan op de piek van de derde golf eind april", zegt Van Dissel in de week dat hij de Aka- demiepenning krijgt uitgereikt voor zijn werk als RIVM-directeur en voorzitter van het OMT. De versoe pelingen van gisteren ziet hij dan ook met 'zeer veel vertrouwen tegemoet'. ,,We verwachten op korte termijn geen snelle toename." Dat is een we reld van verschil met de voorzichtige teksten bij versoepelingen vorig jaar zomer, in het najaar of dit voorjaar, toen scholen weer open gingen en het OMT waarschuwde dat verrui mingen een nieuw golfje veroorza ken konden. ,,We zitten in een totaal andere fase met nu bijna tien miljoen vaccina ties. Dat is een zeer belangrijke ver andering. Tot voor kort hadden we alleen niet-medische maatregelen, contactvermindering en isolatie, om het virus te remmen. Nu hebben we vaccins. En die lijken te doen wat ze zouden moeten doen: ze remmen het virus met tussen de 50 en 90 procent volgens de laatste onderzoeken, en ze zorgen ervoor dat - na blootstelling - mensen veel minder vaak ziek zijn, tot wel 90 procent. Dan zie je daarop een afname van het aantal patiënten zoals we die nu zien." ,,We modelleren met tal van onze kerheden, het seizoenseffect schatten mm we op 10 tot 15 procent. Maar veel groter is de rol van vaccinatie in onze berekeningen. En het aantal zieken huisopnames volgt vrij precies onze eerdere prognoses, we zitten in het scherp dalende been nu." De boodschap is ook: we zijn er nog niet. Je moet de vaccinatiecampagne afmaken ,,Dat had een aantal oorzaken. Je zag in het najaar een vermoeidheid op treden met maatregelen, waardoor de naleving minder werd en dus het ef fect van dezelfde restricties kleiner. Dat is logisch: mensen worden meer berekenend, het virus is niet nieuw meer. Dan zie je ook dat de maatrege len uit de eerste golf niet meer ge noeg zijn om de tweede te keren." ,,Ja, de Britse, en blijkt dat je nog meer moet doen. Dat was eind vorig jaar. Als we die niet hadden gehad, zouden de maatregelen van het na jaar genoeg geweest zijn. Maar nu moest je eigenlijk weer opnieuw be ginnen, een tandje erbij. Toen is voor de feestdagen hard ingegrepen. Lan den die dat niet of minder deden, Portugal, het Verenigd Koninkrijk, Ierland, die kregen later toch een erg grote druk op de zorg." ,,Zeker niet. De boodschap is ook: we zijn er nog niet. Als je tien miljoen inentingen hebt gezet, zijn ook mil joenen mensen nog niet beschermd. Je moet de vaccinatiecampagne af maken. Anders houd je het risico op grote uitbraken in doelgroepen of re gio's waar de vaccinatiegraad lager ligt." ,,Dat is aan de politiek, de model leurs hebben het wel alvast doorgere kend. En dan zie je dat de reproduc- tiewaarde in de winterperiode met zo'n 15 procent afneemt als je kinde ren vanaf 12 jaar ook hebt ingeënt. Dat kan van belang zijn om de ver spreiding ook in die periode laag te houden. Er zijn landen - neem Frankrijk - waar het al gebeurt, dus daar hoop je ook het nodige van te le ren. De Gezondheidsraad adviseert hier binnenkort nog over, maar vol gens onze prognoses heeft het ef fect." ,,Dat hangt dus af van veel factoren, zoals bijvoorbeeld de vaccinatie graad, de duur van immuniteit. En nieuwe varianten kunnen roet in het eten gooien. Nu zie je dat de be staande vaccins een goede bescher ming bieden tegen de bekende vari anten. Ik ben niet pessimistisch over de komende periode, maar er is altijd een mogelijkheid dat er een 'escape variant' komt, een mutant van het vi rus die onder de vaccins uit glipt. Let wel: die is er nu nog niet, maar hij zou kunnen komen. Dat zou een ga- mechanger zijn die je niet wil." ,,Snel vaccineren helpt. Het virus ver meerdert zich in de gastheer, als je snel veel mensen inent, verklein je de kans dat het virus zich vermeerdert en verklein je dus de kans op varian ten. Daarbij moeten we ook wel ver der kijken dan onze landsgrens. We hebben het - en dat is logisch hoor - heel veel over Nederland en de situa tie hier. Maar als veel landen op de wereld erg ver achterlopen met vacci neren houd je daar dus steeds een ri sico dat er wel nieuwe varianten blij ven opkomen. Dat moet je ook mee wegen in je beleid, bijvoorbeeld door vaccins te leveren aan andere lan den." zaterdag 5 juni 2021 GO Blije Jaap van Dissel haalt voet nog niet van de rem Niels Klaassen Den Haag/Bilthoven Wat is er zo anders nu? Speelt het mooie weer niet ook een rol? - Jaap van Dissel, voorman RIVM Waarom waren dit jaar zoveel zwaardere restricties nodig dan vorig jaar? En toen kwam er ook nog een nieuwe variant bij. Van Dissel: ,,Als je snel veel mensen inent, verklein je de kans dat het virus zich vermeerdert en ver klein je dus de kans op varianten.'' foto anp Vorig jaar was een van de lessen: we moeten niet te snel versoepelen. Zijn we dat weer vergeten? Volgens uw modellen kan het coro navirus nog verder geremd worden als kinderen gevaccineerd worden. Moet Nederland daarvoor kiezen? Moeten we rekening houden met een najaarsgolf? Hoe voorkomen we dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7