Boterbloem: onkruid of past hij in de ordentelijke tuin? r de France Wielerspel n Krush racefiets! 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA QLED4K Topklasse 55 inch s mee op pzc.nl/wielerspel F at is het verschil tus sen een kers en een sierkers? De een is om op te eten en naar de ander kun je alleen maar kijken. En tussen gras en sier- gras? Het een groeit in de wegberm en het ander in de tuin. Verder zou ik het niet weten. Veel siergrassen zijn in het wild gevonden en daarna tot tuinplant gepromoveerd. Waarom komt siergras in de tuin terecht en gewoon gras niet? Dat is soms te verklaren: grassen die zich overal uitzaaien of met ondergrondse wortelstokken door de perken woe keren, kun je beter niet in de tuin zetten. Hoewel: veel bamboesoorten woekeren, maar worden toch in de tuin verwelkomd. Totdat hun scherpe uitlopers dwars door het vijverfolie prikken. Soms is het volstrekt onduidelijk waarom de ene plant in de tuin staat en de andere langs de sloot. Neem de kattenstaart, die samen met valeri aan en koninginnekruid langs oevers en op drassige plaatsen groeit. Van dit drietal heeft alleen de katten staart tot tuinplant weten op te klim men, terwijl de valeriaan daar toch ook prachtig zou staan: hoog, stevig en niet woekerend. Over koningin- nekruid met zijn vaal- roze kleur kun je twis ten, hoewel er nauwe lijks een wilde plant te bedenken is die meer vlinders trekt. in de ordentelijke tuin als onkruid beschouwd. Ook door mij: in mijn bloemenwei is de inheemse kruipende boterbloem van harte welkom, maar in de moestuin is dezelfde plant alleen met boven menselijke kracht uit te trekken. Hooguit een paar uitheemse boter bloemsoorten worden als tuinplant toegepast. boterbloem groeit, hoe gezochter de plant. Liefhebbers doen een moord voor Ranuncu lus lyallii, een boterbloem uit Nieuw-Zeeland met als voornaamste kenmerk dat hij in gevangenschap nauwelijks te houden is. Die bloem is wit in plaats van geel, maar die krijg je dus nooit te zien. Ook niet gemak kelijk in cultuur is Ranunculus pyre- neus, een rotsplant met witte bloe men en lancetvormig, staalgrijs blad. De plant wordt niet hoger dan 30 centimeter en zou met wat toewij ding in een pot op het balkon te hou den zijn. Nog dichter bij huis, in de Vogezen, groeit ook een boterbloem met witte bloemen: Ranunculus aconitifolius. Deze boterbloem kom je tegen in loofbossen, vaak op romantische plaatsen zoals langs klaterende berg beken. Dit is bij mijn weten de enige boterbloem die van schaduw houdt. Ranunculus aconi- tifolius is een forse plant die op voed zame grond bijna een meter hoog wordt. De bloem stengel is vertakt en draagt een zwerm van kleine witte bloemen. Dit is de gemakkelijkste witte boterbloem, niet lastiger in cul tuur dan de gewone gele boterbloemen uit onze polders. Er bestaat een dubbel- bloemige vorm, bloeiend met witte pomponnetjes. Grappig om te zien, maar het ontbreekt de bloemen aan stampers en meeldraden. Insecten hebben er niks aan. 65 inch tot 1000 euro snn/isuNG st? In het Wielerspel stel je een team van 20 renners samen, en met hun uitslag én positie in de klassementen van de rentrui. Laat zien watje waard bent en maak kans op euro. PC ZATERDAG 5 JUNI 2021 LG OLED55 CX, vanaf €1049 O Zeer goed con trast. O Zeer nauwkeurige weergave. O Goede kijkhoek. O Goed geluid. O Lage inputlag. O Kort netsnoer. O Geen dts-sur- roundsound. O Hoge helderheid. O Goede hdr-weer- gave bij veel licht. O Ondersteunt HDR10+. O Zeer lage inputlag O HDMI 2.1 O Zwart niet perfect. O Geen Dolby Vision O Geen dts-audio Boterbloemen worden Hoe verder weg de Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. sportzomer Samsung QE65Q60T, vanaf €880 O Relatief energie zuinig. O Nauwkeurige kleurweergave. O Zeer lage input- lag: geen vertra ging voor gamer. O Matige kijkhoek. O Geen dts-sur- roundsound. Sony KG-65XH8096, vanaf €899 O Relatief hoge O Matig contrast. helderheid. O Goedekijkhoeken. O Goede beeldver werking. Ranunculus lyallii Ranunculus pyreneus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71