Statement Sarah Voss tegen blote turnoutfit opent discussie 16 Is het nog steeds sex se//svoor vrouwelijke sporters? Helaas wel, zeggen experts en daar doet dat ene statement van de Duitse turnster Sarah Voss, die recent haar blote pakje in de ban deed, weinig aan af. stelde. Wij wilden af van de hob- bezakkerige mannelijke shirts en waren dolblij dat we vrouwelijker kleding kregen. Voor ons was dat juist emancipatie." En haar eigen status als 'sport- babe'? Moreira de Melo, die nog al tijd veel in de media en reclames fi gureert, heeft er nooit mee gezeten. ,,Want, ja, natuurlijk heeft mijn ui terlijk mij mede aan deals geholpen. Maar wat voor mij geldt, geldt ook voor mannelijke sporters. Waarom heeft een voetballer als Cristiano Ronaldo meer marketingdeals dan Messi?'' Dat mannen die voldoen aan het courante schoonheidsideaal com mercieel meer in trek zijn dan an dere mannen bestrijdt Claring- bould niet. Haar punt: bij mannen komen looks nooit op de eerste plaats, bij vrouwen wel. ,,De focus ligt bij mannen op de prestatie en daarna misschien op het uiterlijk. Bij vrouwen is het vaak anders om." Ook sportpsycholoog De Bruin ziet hoe vaak het uiterlijk van sportvrouwen over de tong gaat, en zeker niet altijd in positieve zin. ,,Ik was eens bij een sportevenement voor vrouwen waar het publiek mocht twitteren. Nou, je had het mee moeten maken. 'Kan die met haar dikke reet niet kappen?' Volgens sportmarketeer Ruud van der Knaap (TripleDouble) is de bekendste voorbeeld is de commer cieel zeer succesvolle tennisster Anna Kournikova. Aan de andere kant staat iemand als de Brits-Nige- riaanse lesbische bokser Michele Aboro, die weigerde haar haar te blonderen en lippenstift op te doen en juist deals verspeelde.'' Het verdienmodel zal hetzelfde blijven zolang de sportwereld het zelfde blijft, stelt Claringbould. „Zolang heteroseksuele mannen de dienst uitmaken in besturen, media en sponsoring, zal het heteroseksu ele schoonheidsideaal dominant zijn. Zij kijken met die zogeheten male gaze naar vrouwen en dan krijg je zoiets expliciet seksistisch als het swimsuit issue van Sports Illustrated, waarin sportvrouwen in bikini po seren, maar ook pijnlijke beelden in de media. Natuurlijk nemen turn sters op de balk bepaalde poses aan, maar de manier waarop fotografen hun billen of borsten in beeld bren gen is vaak heel suggestief. Daarin zit die male gaze: vrouwen worden als erotisch object gefotografeerd, niet als topsporter.'' Oud-international Fatima Mo- reira de Melo, een van de boegbeel den van dat ene beroemde hockey team, vindt de suggestie dat man nen bepaalden hoe zij en anderen eruit zagen 'belachelijk'. ,,Die male gaze is in ons geval echt bullshit. Het was eerder het tegenoverge- Die nauwsluitende topjes. Dat blote middenrif. Maar bovenal die krappe bikinibroekjes die bij elke duik in het zand tussen de billen kruipen. Inge Claringbould, onderzoeker gender en diversiteit (Universiteit Utrecht), kan er moeilijk naar kij ken op tv. ,,Ik vind het zó stereotiep. Dat vrouwen er zo uit moeten zien om hun sport aan de man te bren gen en dat hun kleding afleidt van waar het om gaat: de prestatie." Dat vrouwen in het beachvolley- bal 'verseksualiseerd' worden, is volgens Claringbould duidelijk, maar nee, zij zijn lang de enigen niet. ,,In sporten als zwemmen of schaatsen is nauwsluitende kleding functioneel, maar voor veel sporten geldt dat niet. Toch hebben vrou wen blote of strakke outfits aan.'' Sportpsycholoog Karin de Bruin noemt het voorbeeld van de vrou welijke sprinters. ,,Ze moeten me nog altijd uitleggen waarom zij wél blote buiken hebben en de Usain Bolts niet.'' Dat de Duitse turnkampioene Sa rah Voss zich tijdens de EK turnen in Basel openlijk uitsprak tegen deze 'verseksualisering' van haar sport, is een belangrijke stap, stelt De Bruin. ,,Voss gaf niet alleen aan dat ze voortaan liever in een full bodysuit aantreedt, maar legde ook uit waarom. Ze voelt zich in het ver plichte hoog opgesneden pak kwetsbaar en bekeken en kan haar sport zo minder goed uitoefenen." Voss' statement, dat de wereld rondging, is volgens Claringbould niet los te zien van andere maat schappelijke bewegingen. ,,Haar ver klaring valt niet uit de lucht. We zit ten midden in discussies over mis standen en misbruik in het turnen en andere sporten en zijn ook nog lang niet klaar met het Metoo-debat. Dus, ja, het is tijd voor verandering." Maar of die verandering in de sport dichtbij is? Sportsocioloog Agnes Elling van het Mulier Insti tuut heeft er een hard hoofd in. ,,Wat me na jaren onderzoek opvalt, is vooral dat de sportwereld heel traag emancipeert. En dan maakt het niet uit of het om de positie van de lhbt-gemeenschap gaat, om de gelijke beloning van vrouwen, of over kleding. In sport speelt traditie namelijk een cruciale rol. Men zegt al snel: 'Dat pakje hoort er nu een maal bij'. En de commercie is be langrijk. Dus, nee, je zegt niet zo snel nee als je als 'sexy' sportvrouw allerlei deals kunt binnenslepen.'' Kournikova Er zijn volgens Claringbould legio voorbeelden van sporten die van de seksfactor geprofiteerd hebben. ,,Denk aan de hockeyvrouwen. Die speelden eerst in wijde poloshirts en plooirokken, switchten naar een blotere outfit en kregen meer aan dacht, deals en geld.'' Ook het aantal individuele sportsters dat baat had bij een 'babe-status' is groot. ,,Het ZATERDAG 5 JUNI 2021 GO Dat sexy pakje, is dat nou nodig? EEFJE OOMEN Boven turnster Sanne Wevers in een traditio neel pakje, daaronder Sarah Voss, die onlangs opzien baarde met haar lange turn- broek. FOTO'S EPA, AFP Beachvolleybal- ster Sanne Kei zer en hockey- ster Fatima Mo reira de Melo. FOTO'S GETTY, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64