voorbereiding in de speedbootoverval op het girokantoor Biermagnaat en zijn chauffeur zaten drie weken vast in loods Bij de wapen diefstal maken de jongenseen bende. Inbrekers gaan zo te werk, weten ze uit films Speedboot- overval 15 en Cor. 'Hande hoch oder wir schie- fien! Mit dem Gesicht nach den Mauer stehen!' Het personeel achter de balie schrikt, trekt wit weg en deinst achteruit. Frans en Cor pakken elk een linnen zak uit hun jaszak en beginnen de kassen leeg te graaien. jan staat voor een ruit, laat de luxaflex omlaag zakken en kijkt even door de lamel len over het plein. Het is rustig, de personeelsleden van het Gemeentegi rokantoor hebben geen kans gezien om alarm te slaan, de overweldiging was te groot. De vaart zit er goed in, ziet hij. Cor schuift stapels met honderdjes zijn linnen zak in en Frans maakt een metertje verder een geldlade leeg. Nog 35 seconden, ze kunnen nog even doorgaan. Binnen het kantoortje staan alle klanten en personeel met hun gezichten naar de muur. Jan ziet de laatste seconden wegtikken en roept nu hard: 'Verpiss dich! Ein bis- schen schnell, bitte!' Het sein om te vertrekken. 1976 In de plunjezak zitten hagelgeweren, twee scherpschuttersgeweren, nog meer munitie en natuurlijk het Schmeisser-machinegeweer. En ook weer de rol dik visdraad en ducttape voor het geval er een gijzeling ont staat. Alles is tot in den treure ge traind en er kan maar weinig mis gaan, vinden de jongens. Oké, er zal zo dadelijk geschoten gaan worden, maar dat is functioneel. Compleet in oorlogstenue omhelzen ze elkaar en geven elkaar drie dikke zoenen. 'Wie niet steelt of erft, zal werken tot hij sterft. Wij zijn de Epancratius.' Op weg naar het jachthaventje aan het Noorder Amstelkanaal ne men de drie rovers het plan door. Even later laat Jan zich aan een touw op de steiger van het jachthaventje zakken. Frans en Cor kijken nog even hoe hij het oranje zeil van de boot af haalt en de speedboot begint los te maken. Dan vertrekken ze richting het Singel. Meer dan een jaar hebben Boel laard, Meijer en Van Hout zich voorbereid op wat in de boeken zal gaan als de Speedbootoverval op het Girokantoor aan het Singel. Om midden in de stad te kunnen vluchten, hebben de mannen een speedboot gestolen. Vier vlucht auto's staan op verschillende plekken klaar om in over te kun nen stappen. In een afgelegen loods hebben de mannen met pal lets de balies van de bank nage maakt waaruit ze het geld willen graaien. Om niet herkend te wor den, gebruiken ze brillen, prui ken, plaksnorren en valse neuzen. 'We waren op alles voorbereid en klaar voor een kleine oorlog', schrijft Jan Boellaard in zijn aantekenin gen. 'Toen Frans in de hal van het hoofdgirokantoor liep, schreeuwde hij tegen de twee portiers, geheel te gen de afspraak in: 'Das ist ein über- fall.' Gelukkig kon ik die portiers nog voordat ze alarm konden slaan ach ter hun balie wegtrappen en zeggen: 'Hande hoch oder ich schiefi dich tot.' Daarna dreef ik ze met het Schmeis ser-machinegeweer het hoofdgiro kantoor binnen en trapte ze vervol gens de hoek in: 'Alle in die Ecke!' Rechtstreeks uit de aantekenin gen van Jan Boellaard: 'Ik zag dat Cor was doorgedrongen tot de ruimte waar de kluis stond. Hij snauwde 'Offen dasfeuerdressor oder ich schiefi dich tot.' De man stond er met knikkende knieën bij en gaf direct gehoor aan Cors bevel. De kluis ging open. Cor begon de bundels geld in zijn geldtas te stoppen. Blij keek ik toe. Daarvoor waren we gekomen. Frans was als een razende stier begonnen met het leegmaken van de geldkassen. Ik keek even hoe het ging. Hij liet de geeltjes, de tientjes en ander kleingeld liggen. Ik zei, toen ik vlak bij hem stond, dat hij alles moest meenemen. We waren nog niet eens een minuut binnen, zag ik op de stopwatch die om mijn hals hing. 'We hebben voldoende tijd,'zei ik tegen Frans. Frans klom als een aap van geldkassa naar geldkassa. Hij moest veertien geldloketten leegha len. Maar goed dat we dit werk in de metaalbewerkingwerkplaats op het Amsterdamse Noorderhoofd goed getraind hadden.' Terwijl mensen in doodsnood 3 meter naar beneden uit het raam springen, vullen Frans Meijer en Cor van Hout hun laatste zakken met biljetten. Dan haasten ze zich naar buiten en springen in de speedboot. Via de grachten en het Noordzeekanaal bereiken ze een vluchtauto die klaarstaat bij de Cargillfabriek. De buit wordt weer in de duinen begraven, en dagen later opgehaald. Jan en Cor zijn onder de indruk. Net als na de vorige keer sorteren de jon gens eerst alle biljetten op soort; de tientjes op de tientjes, de geeltjes op de geeltjes, enzovoort. Ze maken bundeltjes van tien biljetten en van tien bundeltjes maken ze stapeltjes van honderd, waar twee elastiekjes omheen gaan. Er zit weer flink wat vreemde valuta bij de buit en Cor gaat aan de slag met het lijstje wis selkoersen uit De Telegraaf en een re kenmachine. 'Zeshonderddertigdui zend gulden!'zegt hij na een tijdje. 'We hebben zeshon derddertigduizend gulden buitgemaakt!' De Heinekenontvoering GO ZATERDAG 5 JUNI 2021 Jan Boellaard traint met ge wichten in een zelfgebouwde sportschool. privéfoto George Boellaard: Wij willen gangster worden, uitgeverij Just Publishers, 22,50 euro, is vanaf van daag verkrijgbaar. 1. In deze loods van Jan Boellaard, in het Weste lijk Havengebied in Amsterdam, zaten Heineken en Doderer van 9 tot 30 november 1983 gevan gen. Ze zaten in een afgeschermd gedeelte, dat aan het zicht werd onttrokken door een dubbele achterwand. 3. Daags na hun vrijlating laten de biermag naat en zijn chauffeur zich filmen en fotografe ren door de verzamelde pers, bij de villa van Hei neken. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE/ANP Drie lange weken zaten biermagnaat Freddy Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer in no vember 1983 vastgeke tend aan de muur van een kleine cel. Zijn fa milie betaalde 35 mil joen gulden losgeld in bankbiljetten, die ont voerders Jan Boel laard, Frans Meijer, Cor van Hout (hij werd ver moord in 2003) en Wil lem Holleeder begroe ven in een bos bij Zeist. Na een anonieme tip werden Heineken en Doderer gevonden in de romneyloods van Jan Boellaard in Am sterdam, waar de ont voerders een dubbele achterwand met een verscholen deur in had den gebouwd. Alle ontvoerders gin gen op de vlucht, maar konden worden gepakt Van het losgeld is 8 mil joen gulden nooit te ruggevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63