Boellaard, Meijer en Van Hout staken meer dan een jaar aan 14 H *^v, Berovers giro ontkomen in speedboot Eerste overval, Surinameplein De eerste wapens 1972 Begin '71 is het Giroloket bij een siga renhandelaar in de Van Hallstraat overvallen en daarbij is cashgeld buitgemaakt. Dat directe geld is veel beter, daar zijn de drie het snel over eens. De man die de roofoverval heeft gepleegd, woont echter in de Staats liedenbuurt en wordt kort na de mis daad thuis gearresteerd omdat ie mand hem heeft herkend. Gearres teerd worden is na hun noodlottig verlopen inbraak in de bouwkeet een spookbeeld voor Jan en Frans. Je ver veelt je dood in een cel. Je mag dan ook nooit om de hoek je slag slaan en iets illegaals mag al leen worden ondernomen mits goed voorbereid, met een mini mumrisico op ontdekking. 'Denk aan de De Flinesstraat!' Het trio heeft zijn zinnen gezet op een bankoverval, maar daar zijn wapens voor nodig. Zonder een crimi neel netwerk weten ze niet waar ze die vandaan moe ten halen. Totdat Jan hoort van wapenhandel Munts, een onopvallende winkel in een herenhuis in Am sterdam-Oost. Wekenlang observeren ze het pand vanuit de Mercedes van Jan, tot zich een patroon aftekent. De eigenaar verlaat de winkel op woensdag en donderdag in zijn stationcar en keert pas rond elf uur 's avonds terug. Pas als Boellaard, Meijer en Van Hout een voor de politie onmogelijk te volgen vluchtroute voor hun Kreidler- brommers hebben uitgedokterd, breken ze in. Ze bevinden zich in een werkplaatsje waar onder andere een metaaldraai bank staat. Aan een muur hangt een machinegeweer, een Schmeisser, van Duitse makelij. De jongens herkennen het uit oorlogsfilms. Op zoiets is ge hoopt en Frans begint meteen te glun deren. De twee tassen worden volge laden met handvuurwapens, wat spuitbusjes wapenolie, twee dikke ge weertelescopen, wat zakmessen en dolken. Dubbelloops jachtgeweren worden geknakt in de tas gestopt. Een in de zaak hangende jagerstas wordt gevuld met verschillende kalibers mu nitie. De jongens richten een behoor lijke bende aan, van alles wordt op de grond gegooid. Inbrekers gaan zo te werk, dat hebben ze in films gezien. Ze zijn behoorlijk nerveus daarbin nen. Het is hun meest serieuze klus tot dan toe, dat voelen ze in hun keel, en ze hebben dan ook veel haast om weer weg te komen. 1974 Het is begin maart, de lente komt eraan, alle gewenste wapens en mu nitie zijn voorhanden, het wordt tijd om een bank te beroven. 'Een bank, jongens, een bank!'juicht Frans. 'Er moet wel veel geld zijn', zegt Cor. Jan en Frans vallen hem bij, voor minder dan een grote klapper loont het de moeite niet. 'En we moeten goed kun nen vluchten, dat in ieder geval', be nadrukt Frans. Er begint een boodschappenlijstje te ontstaan. Bovenaan staat het vinden van een geschikt bankfiliaal, een taak die Jan op zich heeft genomen. Omdat er nu pruiken zijn, komt het idee op de vermommingen aan te vullen met plaksnorren en zonnebrillen. Er mo gen ook geen vingerafdrukken achter gelaten worden. Jan stelt voor dunne katoenen handschoenen te dragen, die kunnen huidskleurig geverfd wor den, dan hoeven ze niet met witte handen in de auto te zitten. Cor meldt Frans maandag ziek bij de bedrijfsleider van de voddenloods, zo dat hij op zoek kan gaan naar plak snorren, Jan moet de stad in om bankfilialen te verkennen. Er wordt nu vaart gezet achter het plan. Na maanden van voorbereiding is de keuze gevallen op het bijkan toor van de Gemeentegiro aan het Surinameplein in Amsterdam West. Vluchtroutes zijn bepaald, vluchtauto's gestolen en er is een begraafplek in de duinen voor de buit. De drie hebben zelfs een ca ravan gekocht om zich in om te kunnen kleden, aangezien ze alle drie nog thuis wonen. Omdat Cor van Hout met zijn 16 jaar nog een slungelachtig figuur heeft, draagt hij twee jassen over elkaar. Van Hout heeft Jan en Frans een paar Duitse zinnen geleerd, zodat het lijkt alsof ze overvallers uit Duits land zijn. Een extra dwaalspoor. Met de Browning 9 millimeterpisto len in de hand stormen Frans en Cor het filiaal van de Gemeentegiro bin nen. Direct achter hen aan loopt Jan met in de ene hand een pistool en in de andere de plunjezak met de gewe ren erin, die hij meteen na binnen komst op de marmeren vloer bij de deur neerlegt. Hij drukt de stopwatch in. 'Das ist ein Überfall', blèren Frans elektrische zagen, boren en schaven; het is meer dan wat in een enkele keer meegenomen kan worden. Jan en Frans besluiten daarom het lasaggre- gaat 's avonds op te halen. Eerst verkennen ze de situatie. Be halve een zoenend paartje in de verte is er niemand te bekennen. Ze parke ren de Kever vlak naast het geprepa reerde venster van de bouwkeet en Frans helpt met zijn gezonde arm het loodzware aggregaat in de laad ruimte van de Kever te tillen. Zuch tend staan de jongens nog even om zich heen te kijken, deze klus verloopt voorspoedig. Ze stappen in en ver trekken naar huis. Op de hoek van de Weesperzijde en de Mr. Treublaan moet de Kever stoppen voor een rood licht. Plotse ling staan er aan beide kanten naast de auto twee mannen in burgerkledij met getrokken pistolen. Jan en Frans worden onder schot gehouden. 'Dat is de smeris!' Het zoenende paartje blijken twee vermomde agenten te zijn, die ge alarmeerd waren na de eerste in braak. Boellaard en Meijer zitten vier dagen in een politiecel en worden meerdere keren verhoord. Jan wordt uit de cel gehaald, hier wil de oudere agent het fijne van weten. 'Jullie willen dus gangster worden?' 'Hebben wij dat gezegd? Dat is grote onzin! Dat liegen ze!' reageert Jan, die zich zijn opschepperige bui best herinnert. De agent blijft Jan rustig aankij ken. 'Vergeet niet, Jan, dat ik dwars door je heen kijk wanneer je zit te lie gen.' De veroordeling, anderhalf jaar la ter, valt de jonge criminelen (17 en 18 jaar) mee: een voorwaardelijke straf en 400 gulden boete. 'Sodeju, dat was me wat. Daar zijn we goed vanaf gekomen', verzucht Jan wanneer hij weer buiten het ge rechtsgebouw staat. De inbraak in de bouwkeet aan de De Flinesstraat blijkt vooral een leer zaam incident. 'Denk aan de De Fli nesstraat!' wordt in de komende ja ren een gevleugelde uitspraak. ZATERDAG 5 JUNI 2021 GO M!'« TEBDan, VOORaTTEH InLnn^,,, NWIOllLjsoflNf, Hf,,, G-gpven, aammeU fm-At, Tweetal Russen land uit voor spionage De overval op het Amsterdamse giro kantoor in 1976, waarbij de mannen vluchtten met een gestolen speedboot, was voorpagina nieuws. privéfoto Industrieterrein Het Dok, waar Boellaard, Meijer en Van Hout een loods huurden om hun wagenpark te stallen. privéfoto VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62