Memoires Jan Boellaard leggen misdaadhistorie bloot 13 Plaksnorren, geboetseerde neuzen en een ontsnapping per speedboot. In het boek Wij' Willen Gangster Worden onthult Heinekenontvoerder Jan Boellaard de details van een reeks extreem goed voorbereide bankovervallen, waarvoor Frans Meijer, Cor van Hout en hij nooit zijn veroordeeld. De leus van de drie vrienden: Wie niet steelt of niet erft, zal werken tot hij sterft Nooit meer de De Flinesstraat et de ontvoe ring van bier magnaat Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer in 1983 schreven Jan Boellaard, Cor van Hout en Frans Meijer en Wil lem Holleeder misdaadhistorie. Met een mengeling van afschuw en fascinatie las Nederland hoe de Heinekenontvoerders hun plan tot in de kleinste details hadden voor bereid en uitgevoerd. Na de ontvoering werden Boel- laard, Meijer en Van Hout (Hollee der zou pas later aansluiten) ook verdacht van een eerdere serie spectaculaire bankovervallen in Amsterdam, waarbij de overvallers zich eveneens bedienden van de Duitse taal, zware wapens, ver mommingen en ingenieuze vluchtroutes. Hoewel politie en justitie over tuigd waren van hun schuld, werd het trio - vanwege juridische ha ken en ogen - nooit veroordeeld. Zo bleef het lang onopgehelderd hoe de bankovervallen tot stand waren gekomen. Zelf zwegen de Heinekenontvoerders in alle talen over hun betrokkenheid. Dat deze episode nu toch be schreven is, begon bij Frans Meijer, de Heinekenontvoerder die vanuit het Pieter Baan Cen trum vluchtte naar Paraguay en uiteindelijk zijn straf toch in Ne derland uitzat. Hij belde in 2010 met George Boellaard, die al vijf tien jaar gebrouilleerd was met zijn acht jaar oudere broer Jan. Frans Meijer wees op het belang van familie en bracht de broers weer rond de tafel. Drie jaar later stond Jan Boel- laard met een verhuisdoos voor het huis van George. Het was exact dertig jaar na de Heinekenontvoe- ring en met alle hernieuwde aan dacht was Boellaard bang dat jour nalisten bij hem zouden inbreken, op zoek naar informatie. In de doos zaten zijn memoires, zei Jan. ,,Vijf ordners." En: ,,Het kan zo naar Hollywood." Nadat Jan Boellaard in 1994 na een wilde achtervolging een dou anier had doodgeschoten, schreef hij in de gevangenis aan zijn me moires. Het zijn 1500 kantjes, waarin hij tot in detail beschrijft hoe hij opgroeide in de Amster damse Staatsliedenbuurt. Hij ver telt over zijn vriendschap met Frans Meijer en de jongere Cor van Hout, trainen in een zelfgebouwde sportschool, de eerste inbraken en hun criminele verbond, vernoemd naar een bodybuilder die zich Epancratius noemde. Hun leus: ,,Wie niet steelt of erft, zal werken tot hij sterft." Zes jaar lang werkt George Boel- laard, historicus en restaurateur van schilderijen, de aantekeningen uit tot een serie boeken. Hij doet het met het begrip van een broer, maar is ook niet kritiekloos. Hij beschrijft Jan Boellaard als gul, jo viaal, maar ook als een onaange naam mens. Het eerste deel, over de jaren 1966 tot 1977, geeft een be ter inzicht in de criminele ontwik keling van de Heinekenontvoer- ders. George en Jan Boellaard vul len een nauwelijks beschreven hoofdstuk uit de misdaadgeschie denis in. 1970 De eerste keer dat Jan Boellaard en Frans Meijer (met zijn arm in het gips) gepakt worden, is bij een in braak in een bouwkeet in de De Flinesstraat, vlak bij Duiven- drecht. Uit het boek (in cursief): Bij nadere inspectie zien de jongens door een venster van de bouwkeet dat er allerlei gereedschappen op de vloer staan, waaronder een lasaggregaat. Het venster heeft een spanjoletslui ting en door een klein ruitje te breken verschaffen de jongens zich toegang. Hebzuchtig bekijken jan en Frans de GO ZATERDAG 5 JUNI 2021 Van kruimeldief tot De vier mannen die in 1983 biermagnaat Freddy Heineken en zijn chauffeur ontvoerden: Willem Holleeder, Cor van Hout, Jan Boellaard en Frans Meijer (vlnr). foto privébeeld KOEN VOSKUIL LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61