r De meeste scholen gaan volledig open Capaciteit ic terug naar het oude niveau pot 5 a Sywert van Lienden presen teerde zich als filantroop, iemand die uit liefde voor de mens iets goeds wil doen. In zijn geval zon der winstoogmerk mondkapjes regelen. Door die opstelling en door zijn uitstekende contacten in Den Haag (hij is mede-auteur van het CDA-verkiezingspro- gramma) kon hij mondkapjes leverancier worden. „Mensen zijn nu zo boos, omdat er misbruik is gemaakt van de maatschappelijke goodwill. Hij zei dat hij het niet voor eigen gewin deed, we zou den er allemaal mee geholpen zijn. Nu houdt hij er toch geld aan over en dan kom je over als niet waarachtig.'' Sywert is nu al weken de kop van Jut. Het CDA onderzoekt of ze hem kunnen royeren, Kamer leden spuwen hun gal. Over de grote steden vlogen donderdag vliegtuigjes met de cynische ban ner '9.000.000!! Bedankt, Sywert'. Bekkers: ,,Er zijn natuurlijk honderden bedrijven die in de afgelopen tijd misbruik hebben gemaakt van onze publieke voorzieningen, en het is enigszins onrechtvaardig dat deze man er totaal op wordt afgerekend. Als er niks onoor baars is gebeurd, dan is het voor hem- zelfheel goed om rm. s' openheid van zaken te geven. Blijft die uit, dan zal iedereen al tijd denken dat het een vooropge zet plan was.'' Saamhorigheid Er speelt nóg iets waardoor Ne derland massaal over de rooie is. Van Lienden torpedeert de saam horigheid in crisistijd. Ethicus Marcel Becker van de Radboud Universiteit vindt de volkswoede aan de ene kant opmerkelijk om dat er nog veel onduidelijk is over de precieze toedracht van de miljoenenwinst. Was het bijvoorbeeld van meet af aan de bedoeling om er fiks mee te verdienen? Aan de andere kant begrijpt Becker de ophef wel. ,,Door co rona beseffen we dat de publieke zaak heel belangrijk is. We delen als samenleving heel veel met elkaar. We letten erop dat we an deren niet besmetten. De over heid doet voortdurend een appèl op de eigen verantwoordelijkheid van burgers. Mijn ziekte is ook jouw ziekte, zo voelt het. Ge zondheidszorg is de afgelopen jaren steeds meer geprivatiseerd, maar plotseling blijkt dat het een heel publiek karakter heeft. Het is nu weer de vólksgezondheid. We hebben verantwoordelijkheid voor elkaar. Zelfs onze liberale premier zegt dat we goed voor elkaar moeten zorgen. Dan is de constructie van Van Lienden natuurlijk een ongemakkelijke." Van Lienden en zijn zakenpart ners maakten gebruik van de cri sis. Snelheid stond voorop bij het ministerie van Volksgezond heid en volgens de Algemene Rekenkamer is er vorig jaar een astronomisch bedrag van 5,1 miljard euro niet volgens de spelregels uitgegeven. De con sternatie daarover valt in het niet bij de 9 miljoen winst van Van Lienden. Becker: ,,Een publieke instantie geven we meer krediet. We ver trouwen erop dat het is uitgege ven voor het algemene goed. Als morgen bekend wordt dat een ambtenaar veel in eigen zak heeft gestoken, dan is de wereld ook te klein. Van Lienden was natuurlijk gerelateerd aan de publieke zaak. Als commentator op tv en als lid van een politieke partij. Als hij zegt dat hij mondkapjes levert zonder winstoogmerk, is de boosheid des te groter. Als de nood ergens hoog is, bijvoorbeeld bij een hongersnood, en mensen profiteren daarvan, dan is de ver ontwaardiging extra groot.'' Alerter Charlatans en oplichters gedijen bij goedgelovigheid. En op dat vlak kunnen we nog wel wat aler ter zijn. Hoogleraar René Bekkers: ,,Juist omdat het vertrouwen zo goed is voor de samenleving, is het ook gezond om argwanend te zijn ten opzichte van goede bedoelingen.'' Ethicus Marcel Becker gaat een casus zoals die van Sywert van Lienden een keer voorleggen aan zijn studenten. ,,Je ziet tijdens het vrijwilligerswerk dat je doet plotseling een mogelijkheid om in heel korte tijd heel veel geld te verdienen. Wat zou je doen? Je moet het daarna ook heel eer lijk vertellen aan de buitenwe reld. Het is geld dat naar de sa menleving zou terugvloeien, en dan wordt het ongemakkelijk voor heel veel mensen.'' Een rondgang langs verschillende regio's leert dat bijna overal enkele scholen het onverantwoord vinden om vlak vóór de zomervakantie de roosters nog om te gooien en vaak niet-gevaccineerd personeel alsnog bloot te stellen aan volle klassen met pubers. ,,Wij herkennen dat het leeu wendeel van de middelbare scho- Voor een festival willen ze zo'n staafje wel in hun neus steken, maar niet voorschool len helemaal opengaat, ondanks alle bezwaren van de afgelopen we ken'', meldt vakbond CNV Onder wijs. ,,Heel veel scholen zeggen: We moeten, dus we gaan het wel weer regelen. Dat is typisch het onder wijs.'' Het CNV roept personeel op hun bestuur te wijzen op de arbo- regels voor een veilige werkplek of desnoods aangifte te doen bij de In spectie SZW. Ouders van drie opstandige Utrechtse scholen hebben hun zorgen gemeld bij de inspectie. De scholen willen wachten tot na de zomer met volledige heropening om onrust in de laatste weken voor de vakantie te vermijden, en het risico op besmettingen te voor komen. Daarbij zou de ventilatie in verschillende lokalen niet afdoende zijn of kan er niet genoeg afstand worden gehouden. Drie scholen in Zwijndrecht wei geren ook volledig open te gaan, omdat volgens hen quarantaine dreigt bij besmettingen. Dan is fy siek onderwijs eveneens uitgeslo ten. Verder hebben heel wat mede werkers het afgelopen jaar corona gehad, waarbij sommigen ernstig ziek geweest zijn en nog lang moe ten herstellen van de gevolgen. Tot slot hebben veel scholen er geen vertrouwen in dat alle leerlin gen zichzelf de komende weken twee keer per week gaan testen, een belangrijke voorwaarde voor her opening. Zo klinkt bij enkele scho len in Eindhoven: „Je hoort van leerlingen dat ze die zelftesten niet gaan doen. Voor een festival willen ze zo'n staafje wel in hun neus steken, maar niet voor school.'' Verantwoord „Volledige opening is verplicht, maar je leest wel overal dat het haal baar en verantwoord moet zijn. Dat is het nu niet'', zegt Marjan Week hout, rector van het Twents Carmel College. Los van het besmettingsri sico heeft een volledige heropening nu volgens Weekhout weinig zin. In deze regio begint de zomerva kantie al over zes weken. Minister voor Basis- en Voortge zet Onderwijs Arie Slob benadrukt dat alle scholen vanaf maandag open moeten. De onderwijsinspec tie zal een 'normoverdragend ge sprek' voeren met weigerachtige besturen. De waakhond benadrukt daarin tegenover schoolbestuur ders vooral dat de volledige open stelling goed is voor het sociaal wel zijn van de leerlingen én voor de onderwijskwaliteit. UTRECHT De ic-capaciteit in Nederlandse ziekenhuizen kan verder worden afgeschaald, heeft het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) besloten. Vanaf maandag 7 juni kan de lan delijke capaciteit worden terugge bracht naar minimaal 1150 bed den, het niveau van vóór corona. ,,Het aantal Covid-patiënten in de ziekenhuizen is de afgelopen tijd fors gedaald en deze daling zet door'', aldus het LNAZ. Tussen de ziekenhuizen en regio's zijn steeds minder overplaatsingen van coronapatiënten. Daarom is besloten dat de capaciteit kan worden teruggebracht. Regio's kunnen er zelf voor kiezen om voor de intensive cares een hoger aantal bedden te hanteren. Half april moest de capaciteit juist nog omhoog tot 1550, van wege een tekort aan bedden. Per 14 mei kon dat aantal terug naar 1450 en vanaf 25 mei was de mini male capaciteit 1350 bedden. Het afschalen van de ic-capaciteit be tekent dat er meer ruimte komt voor de reguliere ziekenhuiszorg. Het aantal coronaprikken is de tien miljoen gepasseerd. Het gaat om eerste en tweede prikken bij elkaar. De meeste prikken zijn ge zet door de GGD's, een kleine 7,3 miljoen in totaal. leolux Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 zaterdag 5 juni 2021 rert van Lienden iting Hulptroepen Alliantie Mede-oprichter mijnt het vertrouwen in allerlei goede initiatieven.'' VjL /V FOTO SHUTTERSTOCK Veruit de meeste middelbare scholen hebben besloten te vol doen aan het bevel van minister voor onderwijs Arie Slob om maandag weer volledig fysiek les te geven. Edwin van der Aa Den Haag - Eindhovense leerkracht H& Berden interieur Pallone uit voorraad leverbaar van 1.725,- voor 995,- OP=OP Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Slapen, Koreman woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 18 verdieping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5