ZEEUWSE ARCHITECTUURPRIJS 8 In het kader van de Zeeuwse Archi tectuurprijs besteden we aandacht aan de vijf gebouwen en projecten die de vakjury voor de prijs heeft genomineerd. Vandaag aflevering 3: het vernieuwde dorpshart maakt van Renesse een familiebadplaats. Het Waterplein: symbool van de vernieuwde familiebadplaats Renesse. fotos ruben oreel JAN VAN DAMME r waren tijden dat het elk zomerweekend raak was in Renesse. Opge- hitste jongeren die on I der de bierpomp had den gelegen, hormonen die door jeugdige lijven gierden, het waren recepten voor gedoe. Veel vanda lisme in elk geval. Het vakantie dorp was zo 'hufterproof mogelijk ingericht. Weinig groen, veel steen en beton. Nieuwe inwoners leer den hun buren kennen op het po litiebureau, waar ze elkaar 's maandags troffen als weer de spie gels van hun auto's kapot waren getrapt. Die tijden zijn voorbij. Met dank aan de nieuwe alcoholwet die in 2014 van kracht werd. J e moet voortaan achttien jaar of ouder zijn, alleen dan mag je alcoholi sche dranken aanschaffen. Horeca zaken in het Schouwse stranddorp zagen hun afzet soms wel met de helft kelderen toen alle 15-, 16- en i7--jarigen, die tot dan torens met bierkratten op de campings bouw den, verstek lieten gaan. Er waaide een nieuwe, frisse wind door Re- nesse. Het was de hoogste tijd om de omslag van jongeren- naar fa miliebadplaats ook zichtbaar te maken. Martijn Niehof (1975) is steden bouwkundige bij het Rotterdamse bureau KuiperCompagnons. Met zijn collega's Marjan van Capelle (landschapsontwerper) en Jan van Kleef (landschapsarchitect) zorgde hij dat het dorpscentrum vanaf 2014 een nieuwe uitstraling kreeg. Winkelen, een terrasje pakken, naar het strand wandelen zonder dat je van de sokken wordt gere den, speelruimte voor kinderen. Zo staat het niet allemaal letterlijk in het masterplan, maar dergelijke gedachten lagen er wel aan ten grondslag. Martijn is afkomstig uit Dor drecht. Zijn ouders wonen in Burgh-Haamstede en hadden er vroeger een vakantiehuis. Dus hij kende Renesse. Toen zijn bureau de opdracht voor de facelift in de wacht had gesleept, bivakkeerde hij met collega's tijdens een drukke pinksterweek in het dorp. Ze spraken met bewoners, onder nemers, vertegenwoordigers van gemeente en provincie. Martijn: ,,Zoveel hoofden zoveel zinnen, uiteraard. Hoe versterk je de relatie met het strand? Hoe zorg je dat je niet langer een publiek trekt dat zich een weekend lang klem wil zuipen, maar dat kiest voor een langer en minder door alcohol ge dreven verblijf? Alle suggesties lieten zich vertalen in één doel: Renesse moet een ontmoetings plek worden voor iedereen." Voor hij op zichtbare verande ringen in het straatbeeld wijst, roemt Martijn de saamhorigheid van betrokken instanties. Voor de gelegenheid heeft hij de betrokken vertegenwoordigers uitgenodigd voor een rondgang: wethouder Jacqueline van Burg van de ge meente Schouwen-Duiveland, voorzitter Inge van der Poort van Ondernemersvereniging Renesse en voorzitter Hans Geurtsen van de dorpsraad. Martijn: ,,Het hele project is nog niet klaar. Maar wat er in de afgelopen zeven jaar is ge beurd, kon alleen omdat iedereen er zijn schouders onder wilde zet ten." Tijdens de wandeling wor- Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? In totaal doen dertig in 2020 gerealiseerde gebouwen en projecten mee aan de verkie zing voor de Zeeuwse Archi tectuurprijs. Deze prijs wordt georganiseerd door het CBK Zeeland en is opgedeeld in twee onderdelen. 1. PZC-Publieksprijs: alle dertig inzendingen dingen mee naar de PZC-Publieksprijs Mooiste Ge bouw, waarvoor uw stem van het grootste belang is. Die stem kunt u uitbrengen van vandaag tot en met donderdag 17 juni via pzc.nl/mooistegebouw. 2. Juryprijs: een vakjury kiest een eigen winnaar van de Zeeuwse Architectuurprijs. Er is een shortlist opgesteld waarop de vijf projecten staan die door de jury uit het totale aanbod van dertig nieuwe gebouwen zijn ge selecteerd. De winnaars van de jury- en de publieksprijs worden vrijdag 18 juni, de dag voorafgaand aan de Nationale Dag van de Archi tectuur, bekendgemaakt in het pand van CBK Zeeland op de Balans in Middelburg. den die woorden ruim beaamd: de gemeente nam het voortouw, de ondernemers speelden - zelfs on danks corona - met verbouwingen en uitbreidingen grif in op de ver nieuwing van het straatbeeld. En de meeste bewoners raakten na aanvankelijke twijfels enthousiast. Dorpshart Renesse is in de lijst van kanshebbers voor de Zeeuwse Architectuurprijs een vreemde eend in de bijt. De mededingers zijn bouwprojecten, van woon huis en overkapping tot strand- post en vakantiesuite. In Renesse gaat het over de 'buitenkant'van het hele dorp. Martijn Niehof brengt ons naar het eerste onder deel, de heringerichte Jan van Re- nesseweg: ,,Dat was een geasfal teerde weg die mensen het dorp uit leidde. Nu, met nieuwe bestra ting en een afgescheiden wandel pad, met de houten uitstraling van de lantaarnpalen en speciale strandpaaltjes waarin later nog verlichting kan worden aange bracht, is het een verbindingsweg ZATERDAG 5 JUNI 2021 GO Renesse sluit gezin in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56