'Het gaat goed met mijn gezondheid, maar ik denk weleens, wat komt er allemaal nog meer' 7 Q OMEG ,,Voor de Spelen wist ik al dat ik ernaar moest laten kijken. Maar ik heb het er bewust overheen getild. Want ik wist dat als ze voor Peking al zagen hoe slecht het was met mijn schouder, dan had ik er niet heen gekund. Ik heb wel aangepast getraind, maar kon vol racen. De adrenaline zorgde ervoor dat ik op die belangrijke momenten niets voelde." ,,Zeker. Maar op een gegeven moment ging het er wel weer goed mee. Ik moest wel blijven opletten, maar alles zat weer aan elkaar. Ik heb het zwemmen toen weer opgebouwd, hoewel ik tussendoor ook nog een keer drie ribben tegelijk brak en met een hernia zat. Dat laatste was zelfs maar een halfjaar voor Londen." ,,Nee, niet helemaal. Ik had me op vijf afstanden ge plaatst, maar heb er maar op drie meegedaan. De 200 meter wisselslag ging niet, omdat ik de vlinderslag niet goed kon doen na die hernia. Dat vond ik niet zo erg. Wel had ik er grote moeite mee dat ik aan het einde van het toernooi de 100 meter vrije slag niet meer mocht zwemmen. De bondscoach vond het, na overleg met de artsen, onverantwoord. Ik zei: 'Onzin, de rest heb ik ook gewoon gedaan'. Ze gaven zo mijn carrière een heel zuur einde. Gezien de tijden die er gezwommen werden, had ik nog gewoon brons kun- nen pakken. Ik heb daar ook heel lang mee gezeten. Ik was boos, gefrustreerd. Ik heb het nooit met de bondscoach uitgesproken en dat vind ik nog steeds jammer." ,,Het is niet dat het ene het andere goedmaakt. Ik denk na een gouden plak niet ineens: zo, zit het nu eindelijk eens mee. Ik leef in blokjes. Als het goed gaat, gaat het goed. En als het tegen zit, is dat nu een maal zo. Neem die schouderproblemen. Ik wist dat zwemmers vaak last krijgen van hun schouders. Maar dat heeft er niet toe geleid dat ik rustig aan heb ge daan. Als ik aan sta, sta ik aan. Er is bij mij geen tus senweg." ,,Ja helaas. In 2019 had ik nog een blindedarmontste king en een nierbekkenontsteking. En doordat ik bij die laatste zo'n hoge koorts had, ging ik knock-out, viel ik voorover uit mijn rolstoel en brak ik een been op vijf plaatsen. Ik heb namelijk ook botontkalking, waardoor alles wat minder stevig is. Ik heb toen 24 weken in het gips gezeten en gerevalideerd in Ter Reede. Twee maanden nadat ik thuis kwam, brak co rona uit. Toen kwam het gevaar niet uit mijn eigen li chaam, maar van buiten. Soms durf ik niet meer te hopen op betere tijden. Het gaat nu goed met mijn gezondheid, maar ik denk weleens: wat komt er alle maal nog meer?" PASPOORT geboren op 16 juli 1969 in Am sterdam, waar ze vervolgens een groot deel van haar leven woonde. Ze trouwde, heette tot 2017 De Ko ning-Peper en kreeg een doch ter. Sinds haar scheiding woont ze in Vlissingen. GO ZATERDAG 5 JUNI 2021 Mirjam Peper: ,,Ja, ik werd de koningin van de Paralympics genoemd. Ik was toen ook nog getrouwd en had De Koning als achternaam. Dan is de woordspeling snel gemaakt..." foto dirkjan gjeltema schouder niet goed zat, door een combinatie van hard trainen en EDS. Hoe heeft u dat beleefd? Uiteindelijk werd u aan beide schouders geope reerd. Had dat het einde van uw zwemcarrière kunnen zijn? Zijn de Paralympics in Londen ook weer gewor den wat u ervan verwacht had? Met die pijn, de operaties en de lange herstelperi odes heeft u veel te verstouwen gekregen. Helpt sportief succes dan? Ondertussen blijft EDS u in Zeeland ook bezig houden. Hier kent u de ziekenhuizen ook van bui ten en van binnen. Peper ontwik kelde zich tot topsporter bin nen het paralym pische zwem men, jaren nadat ze in 1999 de diagnose van een bindweefsel ziekte (EDS) kreeg. Ze deed in 2008 en 2012 mee aan de Pa ralympics en won driemaal goud, twee keer zilver en één keer brons. Ze is daar mee één van de meest succes volle Neder landse paralym- piërs ooit. In 2008 werd ze benoemd tot Rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw en mocht ze de vlag dragen tijdens de sluitingsceremo nie. Ook werd ze meermaals Euro pees kampioene en wereldkampi oene en zwom ze tal van wereldre cords. In Zeeland geeft Peper zwemles bij De Zeeuwse Kust. Zodra ze volledig ingeënt is tegen corona, pakt ze dat weer op. Mirjam Peper is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55