Jan Vantoortelboom Voor Firmin de zot is het leven een danse macabre In het nieuws Uit het nieuws 2000 kilometer fietsen tegen kanker 'Erezaak om school snel te openen' DEZE WEEK IN Z 'Ik heb twee keer kanker overleefd 'We zetten nu in op klassikale lessen 2 Ze vonden zijn aan de achterkant geblutste auto terug in Parijs 6 KONINGIN 8 RENESSE, 13 BANKROOF VAN PEKING VAN ZUIPHEL PRELUDE OP WOONT IN NAAR ONTVOERING VLISSINGEN GEZINSHEMEL HEINEKEN Facebook gaf me een sociale por door me te melden dat er tientallen vrienden van me jarig waren. Hier en daar dus kwistig wat proficiatjes rondge- typt. Maar toen opeens werd het minder leuk: ik zag een bericht van een neefje, dat zijn vader, de jongste broer van mijn moeder, en dus mijn nonkel, als ver mist was opgegeven. Het opsporingsbericht was op alle na tionale Belgische zenders uitgezonden. Nonkel Firmin zal ik hem maar noemen. Ze hebben zijn aan de achterkant ge blutste auto in Parijs teruggevonden. Nonkel Firmin is me d'r eentje. Ik zag hem als kind op alle familiefeestjes en zon dagse bijeenkomsten bij meme. Een struise bullebak die kon schaterlachen. Ik zie hem nog armpjedrukken met mijn vader, hij zo rood als een raap en mijn vader zo wit als een laken. Maar er is iets met nonkel Firmin. Hij heeft er een boekje over geschreven en dat ligt hier nu naast me. Het draagt de titel Dubbel leven. Het is tegelijkertijd schrijnend en hilarisch, want nonkel Firmin heeft een bipolaire stoor nis. Hij vecht al veertig jaar tegen deze ziekte en heeft daardoor van alles meege maakt: scheiding, faillisse ment, hij is zelfs eens de ge vangenis in gekegeld. Onbe grip alom bij de medemens. Hij heeft het boekje geschre ven omdat hij 'eerst en vooral mijn familie, vrienden, en ken nissen wil meedelen dat ik geen normaal mens ben. Ik ben psy chisch gestoord' Maar hij wil er ook mee bewijzen dat men toch kan leven met die ziekte en er op de hoogte punten, dus de manische pe riodes, zelfs van kan genie ten. Dat deed me denken aan de Engelse komiek, acteur en schrijver Stephen Fry. Tij dens zijn manische periodes wil hij geen medicatie om zo zijn kunstenaarschap een ongekende boost te geven. Zo ging het ook met de on gebreidelde energie van nonkel Firmin: hij fietste het rubber van zijn banden en danste de zolen van zijn schoenen. Geef slechts 10 procent van die energie aan mij en ik schrijf een roman per maand. Firmin vond die manische periodes 'zalig'. De langste duurde vijf maanden. Volgens Firmin heeft hij het zo lang overleefd (in tegenstelling tot zijn vader en broer die zich hebben ver hangen) omdat hij heeft aanvaard dat hij zot is: 'wanneer ik in 't café zit en er zit iemand met de krant naast mij, die zo'n moordpartij leest, dan hoor ik hem zeggen: 'Hoe is het mogelijk dat een mens dat kan? Je moet daarvoor een beest zijn!' Dan denk ik bij mezelf: wees blij dat je zo niet bent, want ik weet beter. Er zijn veel mensen die iets hebben, maar niet weten wat. Is dat in uw hoofd, is dat des te gevaarlijker, voor jezelf en de medemens. Men moet zich laten behandelen in de psychiatrie door een psy chiater. Men moet niet beschaamd zijn om daar te zitten. Hoeveel ze mij al verweten hebben voor zot. Duizend en meer keer. Ik zeg het nu al van mijzelf. Aan de kaarterstafel op zondagvoormid dag is mijn bijnaam 'zot'. Vaak zeggen ze: "t is aan jou, zot. Deel maar.' En iets verder schrijft hij dat het precies daardoor is dat hij weer werd aanvaard als mens. Nonkel Firmin, ik hoop dat ze je zullen vinden en dat je gezond en wel terug naar huis mag komen. Na zolang te hebben geworsteld, zou het doodzonde zijn dat je niet nog maals de zolen van onder je zondagse schoenen kan dansen in de verrukkelijke 'danse macabre' die het leven soms kan zijn. Evelien van der Werff (57) fietst in zes weken 2000 kilometer door Nederland. Ze stopt onderweg bij 75 IPSO inloophuizen voor men sen die kanker hebben of hadden en voor hun familieleden. Dinsdag 10 juni is ze in Vlissingen. 'Borsten kwijt, baan kwijt, maar wel een fiets en een missie', staat op Eveliens shirt. Ze heeft vorig jaar het roer omgegooid in haar le ven. ,,Ik heb twee keer kanker overleefd. Toen ik de kans kreeg bij KLM weg te gaan met een vrij willige vertrekregeling, dacht ik, ik doe het." Ze wil haar kracht en creativiteit inzetten om andere mensen die ook te maken krijgen met kanker, te helpen. Evelien vestigt met haar fiets tocht aandacht op de mogelijkheid om psychosociale hulp te krijgen via IPSO-inloophuizen. Verder vertelt ze over haar 'Van K naar be ter box'. ,,Als je zwanger bent is er de 'blije doos'. Als je kanker krijgt, was er niets. Je krijgt stapels docu menten, maar geen 'toolbox' voor thuis. Die heeft ze gemaakt en de box is vanaf september te bestel len. Met de fietstocht wil Evelien ook bewijzen dat ze weer gezond is en kan sporten. Evelien over nacht via 'Vrienden op de fiets', bij mensen thuis. ,,Ik betaal de over nachtingen zelf en wat ik aan sponsorgeld ophaal, gaat naar de inloophuizen." Haar sportieve sponsoractie steunen kan via: https://acties.kwf.nl/fundrai- sers/evelienwerff/huisinactie Guus Hagt is directeur-bestuurder bij de Mondia Scholengroep. De scholen van 'zijn' Nehalennia SSG in Middelburg en het Schelde- mond College in Vlissingen open den afgelopen maandag de deuren weer. Veel andere Zeeuwse scho len doen dat pas komende maan dag. ,,Het voelde voor mij als een erezaak om leerlingen zo snel mo gelijk weer te ontvangen", zegt Hagt. ,,Nu we weer open zijn, zie je hoeveel plezier leerlingen heb ben met elkaar, buiten in de pauze. De reacties van de meeste ouders en docenten op de herope ning zijn erg goed." Door optimaal te ventileren, re gelmatig te testen en afstand te bewaren kan heropenen van zijn scholen ook veilig, vindt Hagt. Met docenten die corona vrezen, gaat hij in gesprek. In overleg kan een enkele docent vanuit huis les blij ven geven. Sommige ouders vroegen de scholengroep naast de 'fysieke les sen' ook alle lessen online te blij ven verzorgen. Ze zagen hun kin deren liever thuis studeren. Aan die wens komt Hagt niet tege moet. ,,We zetten nu in op ge wone, klassikale lessen." Hagt verwacht dat het jaar af sluiten met een paar normale les- weken heel wat somberheid en eenzaamheid kan wegnemen bij leerlingen. Mast voor mast. 9 Zo Gezien Praten over CO2-reductie is makkelijk 12 Saskia Noort Clitorisles voor jongens (en meisjes) 16 Een sexy pakje: ja of nee? Sportwereld in spagaat 17 Dierenwet Waar zeiden we nou 'ja' tegen? 18 Wetenschap Via de zon ons zonnestelsel uit 19 Wat zegt de wetenschap Hollandse meesters in chemie ZATERDAG 5 JUNI 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50