Vijf jaar rust in jeugdzorg Zeeland Gemeenten akkoord met fusie Intervence en JB west Kitesurfer Milan vliegt graag boven het water Marina Beach: achteruitgang ligt op de loer Het leeft een eenzaam bestaan tussen de kranen, sloopkogels en puin, het kunstwerk van Wilfried de Loos. Het staat op de ruïnes van woonzorgcentrum Ter Schelde in Breskens. Ter Schelde is gesloopt en maakt plaats voor nieuwbouw. Residentie Parasijspolder biedt de bewoners straks uitzicht over de zee, het dorp en de polder. Of het kunstwerk, dat in 1990 werd aangeboden, ook zo'n mooie toekomst wacht, is de vraag. Het blijft sowieso bewaard, maar waar het terechtkomt is nog onduidelijk. De laatste vijf gemeenten gaven donderdagavond hun goedkeuring aan de overdracht van de jeugdbe scherming aan de nieuw op te rich ten Stichting JB west Zeeland. Met extra geld - 1,4 miljoen per jaar en maximaal 6 miljoen eenmalig - zor- gen de gemeenten ervoor dat de hulp ook vijf jaar lang is gegaran deerd. Die zekerheid over de zorgverle ning aan kinderen en ouders met problemen gaf de doorslag om een nieuw contact te sluiten met JB west. Ook al betekent dit dat de ge meenten miljoen euro's extra moe ten betalen. Ze stonden naar hun gevoel echter met de rug tegen de muur, omdat er geen andere optie meer was dan in zee te gaan met JB west. Groot zijn ook de frustraties bij gemeenteraden over hun rol als 'pinautomaat', over het overtreden van aanbestedingsregels om de overeenkomst te kunnen sluiten en over de manier waarop maanden lang is geruzied over een nieuw contract voor de jeugdbescher ming. Daarom is vanuit een aantal gemeenten nadrukkelijk om een onafhankelijk onderzoek gevraagd naar de handelwijze van de Be stuurscommissie Jeugd, het overleg van de dertien wethouders die ver antwoordelijk zijn voor jeugdzorg. ,,Zo'n evaluatie willen wij zelf ook", zegt Jack Werkman, voorzit ter van de Bestuurscommissie Jeugd en wethouder van Sluis. ,,Al- leen weten we nog niet in welke vorm. We moeten niet ons eigen vlees keuren." Vanuit onder meer Goes, Middelburg en Vlissingen is gevraagd lokale Rekenkamers dat onderzoek te laten doen, waarbij zij elkaar helpen. Heel mooi En ook al ging het niet overal van harte, Werkman is blij dat de der tien gemeenten uiteindelijk toch allemaal hebben ingestemd met de overdracht van de jeugdbescher ming aan JB west. ,,Het is heel mooi dat zij daar het geld voor geven en Daar is het uiteindelijk om te doen: de zorg voor kinderen en ouders dat we daardoor de voortgang van de zorg kunnen garanderen. Want daar is het uiteindelijk om te doen: de zorg voor kinderen en ouders." Die was volgens de dertien wet houders niet meer in goede handen bij Intervence. Daarom werd het contract met die organisatie vorig jaar november opgezegd. De Be stuurscommissie Jeugd wilde de zorg overdragen aan Briedis, Wil liam Schrikker Groep en Leger des Heils. Maar de betrokken inspecties blokkeerden dat. Aan de kwaliteit van Briedis werd getwijfeld en in middels is die organisatie failliet. JB west was uiteindelijk als enige bereid om Intervence over te ne men, maar zij eiste wel meer geld en garanties dan de gemeenten aanvankelijk wilden geven. Boven dien leeft bij een groep Zeeuwse raadsleden het wrange gevoel dat het in het meest gunstige geval zelfs goedkoper had kunnen zijn en minder onrust had veroorzaakt om Intervence in stand te houden. De planning is nu dat vanaf 1 juli JB west Zeeland de zorg overneemt, zegt Jack Werkman. ,,Met zo veel mogelijk dezelfde hulpverleners." Oud-wethouder maakt zich zorgen om toekomst vakantiepark Middelburger is verslaafd aan adrenaline It zaterdag 5 juni 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Na maanden van onrust en be stuurlijk geruzie hebben honder den Zeeuwse kinderen en gezin nen de zekerheid terug dat ze de komende vijf jaar kunnen re kenen op goede jeugdbescher ming. Als het meezit, houden ze zelfs dezelfde hulpverlener. Alle dertien gemeenten hebben in gestemd met een fusie van In tervence en Jeugdbescherming west (JB west). Maurits Sep Middelburg - Jack Werkman, wethouder Sluis ZEELAND 4 ZEELAND 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29