R Slechts een enkeling maakt kans op vervolg in het 'grote' Oranje 21 en gaat zich dan volledig focussen op het EK Jubileum gloort voor Wijnaldum M ,,Nee, dat heb ik niet gedaan. Om dat ik in het verleden ook interna tional was toen ik bij Spartak speelde. Ik moest fit blijven en ik wist dat als ik weer alles zou gaan spelen, Oranje een logisch gevolg zou zijn. En ik neem aan dat de bondscoach op de hoogte is van het niveau in Rusland. Dat moet je echt niet onderschatten." De forse nederlaag (4-2) in de WK-kwalificatie tegen Turkije heeft de verwachtingen rond Oranje richting het EK behoor lijk getemperd. Hoe zie jij dat? ,,Ik was er niet bij, maar we zijn verrast door de Turken. Verliezen is nooit goed, maar ik denk dat het in aanloop naar het EK ook een positieve kant kan hebben. We zijn wakker geschud. Maar ik durf ook iets verder terug te kijken. Naar de prestaties in de Nations League bijvoorbeeld. Tegen Duitsland, Frankrijk, Engeland. Nederland is gewoon een land waar rekening mee moet worden gehouden. Dit Oranje kan heel ver komen.'' Hoe ver denk jij? ,,Een EK speel je om te winnen. We gaan voor de hoofdprijs. Maar eerst de poule maar eens doorko men.'' op een toernooi met resultaat voetbal. Villarreal en Chelsea wonnen de Europa League en de Champions League. Atlético Madrid werd Spaans kampioen. ,,Maar het draait ook alleen maar om resultaat in topvoetbal. Het hoeft voor spelers en trainers vaak helemaal geen spektakel met veel goals te worden. Jij noemt die drie ploegen. Die waren allemaal geen favoriet en toch wonnen ze. Bij het EK heb je straks Portugal, Frank rijk, Italië en België als de topfavo rieten, denk ik. Maar een goed ge organiseerd team dat topfit is, kan het iedereen lastig maken. Er gaan AANVOERDER favorieten teleurstellen, let maar op. Kies zelf maar: met mooi voet bal uitgeschakeld worden, of toch liever iets minder mooi en het juiste resultaat.'' ,,Een EK of een WK, ik weet het nog vooral uit mijn tijd als kind. Nederland op een groot toernooi, dat was wat, hè? Met de hele straat in het Oranje en met elkaar kijken. Dat kan nu misschien niet, maar wij moeten zorgen dat het gaat le ven.'' Als Jong Oranje in september de jacht op het volgende EK in Ge orgië en Roemenië opent, doen Kjell Scherpen, Sven Botman, Mitchel Bakker, Devyne Rensch, Jurgen Ekkelenkamp en Myron Boadu tegen Moldavië mogelijk mee. De afgehaakte Brian Brob- bey gaat bijvoorbeeld nog twee cycli mee. Voor de vijftien spe lers die voor de eeuwwisseling werden geboren, geldt dat zij het oranje shirt tegen Duitsland wel licht voor het laatst droegen. ,,Dit is het einde van een tijdperk voor me", stelde captain Dani de Wit, die sinds 2015 nationale jeugd- teams vertegenwoordigt, na het debacle. ,,Ik keek er altijd naar uit. Mooie toernooien, mooie dingen. Ik heb er oprecht van ge noten." Afzwaaiende jeugdinternationals hopen natuurlijk nog op het Ne derlands elftal. Elf van de veertig spelers die Erwin van de Looi de afgelopen twee jaar opriep, zagen de andere kant van Zeist al. Doordat het 'grote' EK werd ver plaatst, kon Van de Looi, in te genstelling tot Cor Pot in 2013, niet alsnog jonge A-internatio nals oproepen. Met hen en met een drietal dat nu geblesseerd was, had hij in Hongarije een compleet ander en sterker elftal kunnen opstellen. Tegen Frank rijk ging het nog, maar tegen de bloedijverige Duitsers werd pijn lijk zichtbaar hoe weinig overge bleven Jong Oranje-spelers aan spraak maken op de wereldtop of zelfs het Nederlands elftal. Justin Bijlow, ja. Sven Botman blijkt vooral een mandekker die niet te veel ruimte in zijn rug moet heb ben. Verder lijkt voor een enke- ling - mits stormachtige ontwik kelingen uitblijven - de rol van stand-in het hoogst haalbare. Van de Looi, die ook met zijn (veelal modale) reserves weinig kon forceren, lichtte Schuurs er nog wel uit als grote kanshebber. Schuurs werd als een van de wei nigen in de halve finale niet on middellijk weggevaagd door de gepassioneerde Duitsers. Als één ding duidelijk werd in Székesfe- hérvSr, was het dat het contrast in intensiteit tussen de Bundes- liga en de eredivisie niet groot, maar gigantisch is. W Nederlaag tegen Duitsland een harde les voor Jong Oranje Spelers als Calvin Stengs (bin nen het uur gewisseld), Abdou Harroui, Myron Boadu, Jordan Teze en Tyrell Malacia oogden als makke lammetjes tussen de hon gerige Duitsers. Een harde les, weet Van de Looi. ,,Een aantal spelers heeft kunnen zien met hoeveel power Duitsers spelen. Dat wordt ook gevraagd. Als je naar de Bundesliga of de Premier League wilt, is dit de norm." Jong Oranje sprak meer dan eens uit voor niets minder dan Euro pees goud te gaan. Daarmee heb ben Van de Looi en zijn beloften gefaald in de missie. Dat wil niet zeggen dat het een slechte cyclus was. Jong Oranje is niet langer een verplicht nummertje voor talentvolle jonkies. Zij reizen, ook doordat de staf hen beter be grijpt en bedient, met plezier af naar Zeist. Mede daardoor volg den een overtuigende kwalifica tiereeks en tal van individuele promoties. De finale bleek wel een brug te ver. Die gaat morgen tussen Duitsland en Portugal. ,,Dat zijn de enige twee ploegen van wie wij de afgelopen twee jaar hebben verloren", zegt Van de Looi. ,,Het is vermengd met dikke teleurstelling, maar als je dat ziet, mag je ook niet ontevre den zijn." zaterdag 5 juni 2021 GO Quincy Promes, ontspannen in Lagos. foto pim ras naar Rusland te gaan? Als je de Europese toernooien dit seizoen zag, stevenen we af En dan het land op z'n kop zoals dat in het verleden vaak ge beurde? ROTTERDAM Georginio Wijnal dum kan morgen zijn 75ste in terland spelen. De aanvoerder van Oranje jubileert als hij speeltijd krijgt in het oefenduel met Georgië in Enschede. De 30-jarige Wijnaldum debu teerde op 2 september 2011 met een royale zege op San Marino (11-0). Verdediger Jurriën Timber debuteerde tegen Schotland in de nationale ploeg. Van de hui dige EK-selectie heeft alleen PSV-aanvaller Cody Gakpo nog geen interland achter zijn naam staan. Het Nederlands elftal speelt voor het eerst tegen Georgië. Bij het laatste oefenduel voor het EK zijn 7500 toeschouwers wel kom. Georgië heeft zich niet ge plaatst voor het EK, het won woensdag een oefenduel met Roemenië (1-2). Het duel met Georgië wordt geleid door Erik Lambrechts, een 36-jarige Belgi sche scheidsrechter. Oranje speelde een keer eerder in En schede. Japan werd in 2009 met 3-0 verslagen. Robin van Persie, Wesley Sneijder en Klaas-Jan Huntelaar scoorden. Bondscoach Erwin van de Looi strandde met zijn team in de halve finale van het EK. FOTO PRO SHOTS Johan Inan Boedapest Voor driekwart van de selectie van Jong Oranje kan de harde eliminatie in de halve finale van het EK tegen de Duitsers (1-2) het laatste wapenfeit in een nationaal elftal geweest zijn. Vier conclusies na de mislukte missie. IVan de 21 internationals zwaaien er straks 15 af 2 Het Nederlands elftal? Weinig kanshebbers 3 De eredivisie is geen Bundesliga 4 Niet langer een verplicht nummer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21