Drugslucht uit een dichte container JOL Vandaag bij deze krant Sywert bedotte ons allemaal Verspreiding coronavirus kan met 15 procent worden verminderd Wij zijn dol op huismiddeltjes En daarom zijn we collectief zo boos op coronaprofiteurs De douane zet in Zeeland een nieuw middel in tegen drugssmokkel. Smokkel gebeurt vaak in containers, die niet allemaal geopend kunnen worden om ze te controleren. Daarom is er nu de OED (Odor Extraction Device), waarmee uit afgesloten exemplaren een luchtmonster kan worden genomen. Bijvoorbeeld door hondengeleider Charlie, die zijn hond Leentje dan weer aan de monsters laat ruiken. Leentje heeft een neus voor drugs en haalt de 'foute' containers er in een mum van tijd uit. Het Pfizer-vaccin is door medicijn waakhond EMA recent goedge keurd voor kinderen vanaf 12 jaar, de Gezondheidsraad broedt nu op een advies aan het kabinet over de inzet van het vaccin bij tieners. Als Nederlandse kinderen vanaf 12 jaar worden ingeënt kan dat in de win termaanden de verspreiding van het coronavirus met zo'n 15 procent remmen, vertelt RIVM-directeur Jaap van Dissel in gesprek met deze krant. ,,De modelleurs hebben het alvast doorgerekend en dan zie je dat de reproductiewaarde in de winterpe riode met zo'n 15 procent afneemt als je kinderen vanaf 12 jaar ook hebt ingeënt. Dat kan van belang zijn om de verspreiding ook in die periode laag te houden", zegt Van Dissel, die wel benadrukt dat het besluit hier over 'aan de politiek' is. Het is een principiële discussie of je gezonde kinderen moet vaccineren Diverse landen - bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk - kondigen al aan Pfizer voor kinderen te ge bruiken. Van Dissel: ,,Daar hoop je ook het nodige van te leren. De Ge zondheidsraad adviseert hier nog over, maar volgens onze prognoses heeft het effect.'' In Nederland is het Pfizer-vaccin nu goedgekeurd voor iedereen vanaf 16 jaar. Zestien plussers met een hoog-medisch ri sico worden al ingeënt met dat vac cin. In het coronadebat zei minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge (CDA) donderdag dat hij het advies 'medio juni' verwacht. Dat zal het kabinet voor een dilemma plaatsen, omdat tieners doorgaans nauwelijks risico lopen op ernstig verloop van een infectie en dan wel het vaccin zouden nemen om de sa menleving te helpen. ,,Dat is de meer principiële dis cussie of je überhaupt zou moeten willen dat gezonde kinderen gevac cineerd worden'', zei De Jonge. ,,Dat zou je eigenlijk alleen maar moeten doen als het per se nodig is voor het verder opbouwen van groepsim- muniteit.'' Voor kinderen met een medische aandoening die het risico op een ernstige corona-infectie ver groot, ligt dat weer wat anders. De Jonge kondigde gisteren aan dat mensen die corona hebben doorgemaakt nog maar één prik nodig hebben van mRNA-vaccins als Pfizer en Moderna. Ziekenhuizen kunnen inmiddels de capaciteit van de intensive care terugbrengen naar het niveau van vóór de coronacrisis, zo werd giste ren bekend. P7 Nieuwsmedia We gebruiken X zea' generaties P4 en ZEELAND 2 P10 •ZEELAND2 Jeugd prikken helpt in de winter Als kinderen vanaf 12 jaar wor den ingeënt, drukt dat de ver spreiding van het coronavirus in de winter flink. Vaccineren scheelt volgens RIVM-modellen zo'n 15 procent van de R-waarde, het kabinet beslist snel over het gevoelige di lemma. Niels Klaassen Den Haag —minister Hugo de Jonge Bewolkt met buien die overtrekken pzc.nl Ook voor het laatste cfk Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47" 'k besloot naar mijn lichaam te luisteren'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1