De toekomst van Plan Perkpolder Terneuzense broers winnen prijs met Wind Water Wokkel Komst duikverbodsborden bij Otheense Kreek zo goed als zeker Heel eind op weg met behoud pont Sluiskil 6 Analyse A Volgens de allereerste plan nen had het er allemaal al jaren moeten staan en in deze krant is het talloze keren aan gehaald: Plan Perkpolder zou 450 huizen, een jachthaven, hotel, res taurant én een golfbaan behelzen. Van meet af aan was dat plan omstreden: omwonenden zagen dat helemaal niet zitten en langs verschillende kanten kwam er kri tiek en protest. De golfbaan zou het paradepaardje worden. De 18 holes-baan moest de publiekstrekker worden, vanaf de opgehoogde baan moest je over de Schelde kunnen kijken. Zonder er al te veel ruchtbaar heid aan te geven en in een beslo ten bijeenkomst liet ontwikkelaar Waterzande de Hulster gemeente raad deze week weten dat er geen golfbaan meer komt. Het blijkt niet haalbaar, het plan wordt afge slankt. Een online verklaring volgde de dag nadien. De golfbaan was al jaren om streden: die zou aanvankelijk op gehoogd worden met licht veront reinigde industriegrond. De ge meente Hulst zag daar in 2018 vanaf. Het gebruik van Industrieklasse 1-grond zou miljoenen euro's op leveren en die financiële onder bouwing viel in één klap weg. Er moest schone grond worden ge- bruikt. Nu ligt er een heel ander alternatief: geen golfbaan. Een opmerkelijke keuze. In 2008 lieten bewoners en agrariërs na melijk zelf een alternatief plan maken door studenten platte landsvernieuwing. De golfbaan verviel in dat plan en in plaats daarvan zouden er meer recreatiemogelijkheden zijn zoals wandelroutes. Dat plan werd afgeschoten omdat dat 'geen vol waardig alternatief' was voor de golfbaan die, aldus de makers des tijds, een hoofdonderdeel van de gebiedsontwikkeling was. Nu komt er alsnog een 'recrea tief landschap, met velden, wan del- en fietspaden, vijvers en een vogelkijkhut'. Stranddorp Tweehonderd woningen staan nu ingetekend in de noordoostelijke hoek van de polder waar een kleine ophoging komt. De huizen moeten aansluiten op de wonin gen die op het Veerplein komen en moeten een stranddorp vor men. Een heel nieuwe opzet dus. De Hulster gemeenteraad moet opnieuw om tafel om het plan te bekijken, er zijn te veel verande ringen ten opzichte van het mas- terplan uit 2019. HulstPlus was toen fel tegen het plan. De fractie vreesde dat de ontwikkelaar de krenten uit de pap zou pikken, zoals woning bouw, en het daarna voor gezien zou houden. Oplossing Aan de andere kant speelt het on derzoek naar de thermisch gerei nigde grond die gebruikt is om de nieuwe zeedijk in 2014 aan te leg gen en waar vervuiling uit lekt. Een oplossing moet er eind dit jaar liggen en afgraven is een van de scenario's. Er is in Perkpolder zoveel aan de hand, dat het oorspronkelijke doel een dubbele en wat wrange bete kenis krijgt: na het verdwijnen van de veren in 2003 moest Plan Perkpolder leven in de brouwerij brengen in de kop van Hontenisse. Een winddraaier, gemaakt met een fles in het kader van een schoolop dracht voor het Lodewijk College bracht Guido op een idee. ,,Wat als we nou een hele regenpijp lieten draaien?" Guido's idee werd tot het beste van de klas gekozen en op aanraden van Guido's docent Kees Somers ingediend voor de wed strijd van Zeeuwind. Het idee van Guido en zijn ou dere broer Leon (16) is met de re genpijp gebruik te maken van de het vallende water en de kracht van de wind. Wind en water laten, dankzij schoepen de regenpijp draaien, waarmee stroom wordt opgewekt. ,,De Wind Water Wokkel is de naam die we gebruikten voor onze inzending aan de wedstrijd", legt Guido uit. ,,dRAINpower is de merknaam die we gebruiken." Zijn oudere broer Leon gaat verder: ,,De bedoeling is dat mensen hun eigen regenpijp vervangen door die van ons en dat ze daarmee via een con verter stroom terug kunnen leve ren op het net." De uitdaging die Zeeuwind stelde, was een manier te vinden De bedoeling is dat mensen hun eigen regenpijp vervangen door die van ons waarmee hernieuwbare energie opgewekt kan worden, zonder het Zeeuwse landschap aan te tasten. ,,We zijn op zoek naar andere op lossingen dan zonnepanelen of windmolens", legt Arieke van Liere van Dockwize uit. Dockwize werkte in de Challenge samen met Zeeuwind. Van Liere is positief over het idee van de gebroeders Pladdet: ,,Het is een heel toepas bare oplossing die mensen ge- woon thuis kunnen gebruiken." Zeeuwind en Dockwize kregen 21 inzendingen uit een brede groep deelnemers. Van scholieren tot ar chitecten en alles ertussenin. Uit deze groep werden negen kans rijke ideeën geselecteerd. Van Liere: ,,Zij hebben de afgelopen tijd verder gewerkt aan hun ideeën, sa men met experts van Zeeuwind en coaches van Dockwize." Als het aan Scalda-student Leon ligt, blijft het niet bij een aanmoe digingsprijs alleen. Een professio neel ogende site (www.drainpo- wer.nl) geeft meer informatie over de plannen van de broers. ,,Dank- zij deze prijs krijgen we hulp en advies zodat we ons idee verder kunnen ontwikkelen. Het is echt niet de bedoeling dat het ontwerp in een la blijft liggen." De hoofdprijs van de Zeeuwind Innovatie Challenge ging naar Jos Westerbeeke van camping Ol- menveld in het Walcherse Seroos- kerke. Hij ontwikkelde een met zonnepanelen overdekte parking, in combinatie met een regenop slag. Westerbeeke krijgt dertigdui zend euro om zijn idee verder te ontwikkelen. Gealarmeerd door een duikongeval bij een steiger aan de kreek vorig jaar, waarbij de Terneuzenaar van Tunesische afkomst Bilel Besbes twee nekwervels brak, kwam Ca- steleijn in actie. Volgens hem zou den vorig jaar nog vier van zulke ongevallen in de kreek zijn ge beurd. Alle reden om een voorstel van Besbes, 'plaats duikverbods- borden', snel in daden om te zetten, aldus Casteleijn. ,,Waar moeten dan allemaal die borden komen? We hebben heel veel kreken en watergangen", wierp Jos Verdurmen (TOP/GB) te gen. Henk Eerkes (ChristenUnie) vreesde 'Amerikaanse claimtoe standen', als ergens geen bord staat en er toch een ongeval plaatsvindt. ,,Op de weg werkt het ook niet zo", reageerde Casteleijn. Wethouder Jurgen Vervaet bood uiteindelijk een opening. Hij laat het nog juridisch uitzoeken, maar de eerste signalen zijn, meldde hij, dat 'het plaatsen van borden kan'. Drukte bij kreek Voor Casteleijn was dit onbevredi gend, zeker omdat in de nieuwe al gemene plaatselijke verordening (APV) van Terneuzen wel staat: 'Het is verboden om vanaf bruggen, duikers, steigers, sluizen ofviaduc- ten in openbaar water te springen'. ,,Dan is het toch logisch mensen daarop te wijzen op de meest kri tieke plaatsen", volgens het SP- raadslid, ,,zeker met de zomer in zicht. Het was deze week al druk met zwemmers bij steigers aan de Otheense Kreek." Zo lang de pont veilig kan varen met vrijwilligers, moet de stich ting gesteund worden, legde de Terneuzense gemeenteraad vast, én Terneuzen moet het voortouw richting provincie, Rijkswater staat en havenbedrijf North Sea Port om daar ook een vaste subsi die los te krijgen vanaf 2022. Wet houder Ben van Assche zegde toe daarvoor aan de bak te gaan. ,,Er komt nu een oplossing", juicht stichtingsvoorzitter Dal- linga. Een kantelpunt is volgens hem geweest dat een ambtenaar zich onlangs op een provinciale bijeenkomst erg negatief uitliet over de noodzaak van de pont. De brug bij Sluiskil zou, ondanks dat die vaak openstaat, een veilig en verkeerstechnisch goed alternatief zijn voor fietsers. Dallinga: ,,Dit zette veel kwaad bloed. Dat heeft ons geholpen." zaterdag 5 juni 2021 VL Guido (links) en Leon Pladdet met een 3D-afbeelding van hun Wind Water Wokkel. De broers Plad det kregen donderdag de aanmoedingsprijs in de Zeeuwind Innovatie Challenge. foto camile schelstraete Door het paradepaardje van Plan Perkpolder staat een streep. De golfbaan komt er niet en er ligt een nieuw plan waar de gemeente Hulst naar moet kijken. Vertraging volgt op vertraging. Komt Plan Perkpolder nog van de grond en wat is er van het oor spronkelijke plan over? Sophie Stockman Perkpolder Wat begon met een schoolpro ject van de 12-jarige Terneuze- naar Guido Pladdet kreeg don derdag de aanmoedigingsprijs in de Zeeuwind Innovatie Chal lenge. Guido van der Heijden Terneuzen - Leon Pladdet (16) Aan de Otheense Kreek in Ter- neuzen komen zo goed als zeker duikverbodsborden, maar nu nog even niet. Een voorstel van SP-raadslid Jean-Paul Casteleijn om zo snel mogelijk zulke bor den te plaatsen strandde deze week in de Terneuzense ge meenteraad, met vijf stemmen voor en 23 tegen. Harmen van der Werf Terneuzen ,,We zijn er nog niet, maar we zijn wel heel eind op weg." Die reactie geeft Meerten Dallinga, voorzitter van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil, op de steun die een eensge zinde Terneuzense gemeente raad donderdagavond uitsprak voor het blijvend subsidiëren van het veer. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 136