II Goese Greetje Rouw viert 100ste verjaardag 7 GEERTESKERK ANDERS INSPIREREN De protestantse gemeente in Kloetinge wil een pioniersplek zijn en méér bieden dan de traditionele kerkdienst op zondag. We moeten af van de gedachte dat het alleen goed is als je elke zondag naar de kerk komt, zegt Michiel Bareman. „We willen op een eigentijdse manier kerk zijn. Mensen die met zinge- vingsvragen zitten, zouden ons ook op andere manieren moeten kunnen vinden.'' Met deze ge dachte in het achterhoofd heeft de Kloetingse gemeente, die kerkt in de monumentale Geerteskerk, een zogeheten pioniersplek opgezet. Diverse kerkgemeenten in het land hebben dat gedaan. Ze krij gen van de PKN subsidie voor acti viteiten waarmee ook op andere manieren dan de zondagse dienst wordt geprobeerd vorm te geven aan zingeving en religie, zonder overigens de kerkdienst op zondag te verwaarlozen. Hooglied Een nu lopende expositie over het Hooglied is een direct voortvloei sel uit het feit dat Kloetinge een pioniersplek is geworden. Sterker nog, de tentoonstelling had dik een jaar geleden de grote aftrap moeten worden. Maar corona gooide roet in het eten. ,,Precies op de dag dat we de expositie hadden willen openen, ging de eerste lockdown in'', blikt Bareman te rug. Hij is lid van de pioniersplek Hart Ziel van de protestantse gemeente in Kloetinge. De expositie gaat nu in de her kansing. De komende vier maan den kunnen belangstellenden elke zaterdag en woensdag (13.30-16.00 uur) terecht in de Geerteskerk om werken van Jopie Minnaard, Marja de Lange en Frida van Overbeeke te bewonderen. Jopie Minaard heeft in het verleden fraaie aqua rellen gemaakt bij een vertaling van het boek Hooglied in het Zuid-Bevelands. ,,Die zouden prachtig bij onze expositie hebben gepast'', zegt Bareman. ,,Ware het niet dat ze op één na allemaal zijn Mensen met zingevingsvragen zouden ons ook op andere manieren moeten kunnen vinden verkocht. De kunstenares heeft ons daarom aangeboden zes nieuwe schilderijen te maken. Een prachtig aanbod.'' Ook Marja de Lange schilderde veel over het thema Hooglied. De kunstenares is in 2016 overleden, maar haar echtgenoot stelde graag werken beschikbaar voor de expositie. De beelden van Frida van Overbeeke zijn weliswaar niet op het thema gemaakt, maar passen er volgens Bareman uitstekend bij. In het verlengde van de exposi tie vinden ook nog andere activi teiten plaats. Zo komt schrijfster Heleen Pasma op 17 juni vertellen over het Hooglied. Later volgen nog een lezing door rabbijn Mari anne van Praag en een muzikale bijeenkomst met Liesbeth Fran ken. De expositie is niet de eerste activiteit die voortvloeit uit het pionieren. Het afgelopen jaar was er een meditatieve wandeling en zijn inzamelingsacties gehouden voor de voedselbank en kinderen in het Griekse vluchtelingenkamp Moria. Volgens Bareman is het de kunst activiteiten te bedenken die nieuwe groepen mensen aanspre ken. ,,We gaan als het ware op zoek naar een andere manier van kerk zijn.'' Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit! Tel.: 0113-21 66 77 Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Van der Mast is geboren in Klundert, waar haar vader stadsomroeper was en kleermaker. In de oorlog leerde ze haar latere man Kees Rouw kennen en op 12 oktober 1950 trouwden ze. Ze gingen eerst in Terneuzen wo nen en vertrokken later vanwege het werk van haar man naar Den Haag. Na zijn pensionering keerden ze te rug naar Goes. Greetje en Kees heb ben twee kinderen: Elly en Kees. zaterdag 5 juni 2021 'Op een eigentijdse manier kerk zijn' Rob Paardekam Kloetinge - Michiel Bareman, lid van de pioniersplek Hart Ziel Meer informatie is te vinden op hartenzielkloetinge.nl. Michiel Bareman bij een beeld van Frida van Overbeeke in de Geerteskerk. foto katja van noort Greetje Rouw-van der Mast is 100 jaar geworden. Ze vierde haar verjaardag gisteren thuis, in haar appartement in Goes waar ze bezoek kreeg van bur gemeester Margo Mulder. Melita Lanting Goes Greetje Rouw-van der Mast is 100 jaar geworden. Burge meester Margo Mul der komt haar felici teren. FOTO KATJA VAN NOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134