et waait stevig. De takken van de grote perenboom in onze tuin zwaaien heftig heen en weer, de tuinstoelen zijn omgevallen. Mijn dochtertje staat voor het raam naar buiten te kijken. 'Mag ik morgen wel naar school?' vraagt ze. 'Tuurlijk,' reageer ik verbaasd. Maar volgens haar is dat helemaal niet zo logisch, 'want de vorige keer dat het slecht weer was, moesten we ook thuisblijven'. Ze heeft gelijk, toen het eerder dit jaar sneeuwde, vond de school het niet veilig om iedereen naar school te laten komen. En dat na een maandenlange scholensluiting vanwege covid. We voeden een generatie papkindjes op, denk ik bij mezelf. Straks durven onze koters alleen nog eropuit als het twintig graden en windstil Is. Veiligheid voorop. Deze twee woorden klonken het afgelopen jaar uit vele monden: van politici tot virologen, van school besturen tot zorgpersoneel. Maar Is een samenleving waar 'veiligheid voorop' staat eigenlijk wel leefbaar? Ook zonder sneeuw of het coronavirus kan niemand mij garanderen dat mijn dochtertje 100 procent veilig naar school gaat. Een ongelukkige val uit het klimrek, een automobilist die haar net te laat ziet, een stukje fruit dat in haar luchtpijp vast komt te zitten: als ik mijn dochtertje daar allemaal voor wil behoeden, komt ze nooit meer de deur uit. Van leven ga je dood, zong Robert Long al. Vanaf het moment dat we uit bed stappen, staan we bloot aan gevaren. Gelukkig zijn we daar niet de hele dag mee bezig. Totdat er toch Iets mis gaat, dan hebben we de neiging om ons blind te staren op dat ene gevaar. Bij een grote ramp is de eerste reflex van de overheid om nieuwe regels op te stellen. Toen in 2016 een terrorist in Berlijn op een kerstmarkt in reed, werden overal in Europa ineens markten en evenemen ten met betonblokken afgezet. Langzaam verdwenen die afzettingen weer. Het idee lijkt te bestaan dat rampspoed niet bij het leven hoort, maar bestreden kan worden met gedragsregels, beschermings middelen, veiligheidsvoorschriften en proto collen. Maar voor die veiligheid betalen we soms een hoge prijs. De scholensluiting die ons moest beschermen tegen het coronavirus, leidde tot leerachterstanden, lagere school adviezen en een toename In het aantal gevallen van kindermishandeling. Maakt 'veiligheid voorop' niet meer kapot dan ons lief Is? En hoe aantrekkelijk Is een samenleving waarin we geen enkel risico meer dulden? Volgens Hans Boutellier, hoogleraar Pola risatie en Maatschappelijke Veerkracht aan de Vrije Universiteit Amsterdam, komt ons sterke verlangen naar veiligheid voort uit de toegenomen Individualisering. In zijn boek MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101