Waarom Arib nu in de luwte blijft Onderzoek onveilig klimaat mode- en kunstopleidingen 9 Gesprekken met partijleiders duren voort Mariëtte Hamer kreeg van de Tweede Kamer de opdracht onder andere te kijken naar welke par tijen bereid zijn met elkaar te on derhandelen over een nieuw re geerakkoord. Dat blijkt nog niet zo makkelijk. Elke combinatie die een meerderheidskabinet zou kunnen vormen, stuit op verzet van mini maal één van de beoogde partijen. Informateur Hamer bekijkt een coalitie van VVD, D66, CDA, PvdA en GroenLinks. D66-leider Sigrid Kaag sprak eerder al een voorkeur uit voor deze combinatie, maar VVD en CDA willen niet met zo wel PvdA als GroenLinks in een kabinet stappen. Eén linkse partij vinden zij genoeg. PvdA en Groen Links weigeren echter zonder el kaar iets te doen. Een meerderheid van VVD, D66, CDA en ChristenUnie zou ook kunnen, maar dat stuit weer op bezwaren van zowel D66 als de ChristenUnie. En zo zoekt Hamer nog even door de komende dagen. Ondertussen blijft ze gesprekken voeren met de betrokken partijlei ders. Die blijven de prijs van rege ringsdeelname echter opdrijven door zich onwillig op te stellen. Vorige week grapte Hamer dat ze 'haar derde oog' zou aanzetten, maar veel succes heeft dat nog niet opgeleverd. Elf weken na de ver kiezingen zijn de gesprekken over een nieuwe regering nog altijd niet van de grond gekomen. D66, PvdA en GroenLinks heb ben nu besloten gezamenlijk de druk op het CDA op te voeren. Gisteren openden zij alle drie de aanval op CDA-leider Wopke Hoekstra, die volgens hen de vor ming van een nieuw kabinet trai neert. Hoekstra heeft openlijk ge zegd geen zin te hebben om met zoveel linkse partijen formatie besprekingen te voeren. PvdA-leider Lilianne Ploumen zei na een gesprek met Hamer dat Hoekstra moet 'stoppen met al leen maar nee zeggen'. „Blijkbaar vindt hij de verschillen met PvdA en GroenLinks groter dan met Fo rum voor Democratie, waarmee het CDA in Noord-Brabant sa menwerkte.'' GroenLinks-voor man Jesse Klaver vindt ook dat Hoekstra moet inschikken: ,,Ik zou ook het liefst zonder rechtse partijen regeren. Maar zo komen we niet uit de impasse.'' Haast maken Ploumen en Klaver zeiden overi gens tot voor kort niet met VVD- leider Mark Rutte te willen sa menwerken. Inmiddels willen ze haast maken in de formatie. ,,Wij zijn bereid met iedereen te pra ten'', aldus Ploumen. Kaag wees er na haar onderhoud met Hamer op dat VVD, CDA, PvdA en GroenLinks in onder an dere de gemeenten Den Haag en Eindhoven al goed hebben samen gewerkt. ,,Ik doe een oproep aan alle partijen: kijk naar hoe we in het verleden en in steden en pro vincies goed hebben samenge werkt. De overeenkomsten zijn groter dan de verschillen.'' Maar bij het CDA is niemand onder de indruk. Hoekstra zal bij zijn volgende gesprek met Hamer nogmaals herhalen dat één linkse partij wel genoeg is. Gert-Jan Segers, die gisteren ook langsging bij Hamer, is tot dusver niet bereid te gaan formeren, al sluit de leider van de Christen Unie niet uit dat dat alsnog ge beurt. ,,Ze moeten beginnen met de grootste partijen en dan zien we wel of ze nog bij ons uitko men.'' ,,Waar is Arib toch?'' vraagt een politicus in de wandelgangen van de Tweede Kamer. Sinds ze de voorzittersverkiezing verloor, op 7 april, is ze niet meer in de ple naire vergaderzaal gesignaleerd. Ze stemt niet in de zaal en is lid van slechts één, niet bepaald pro minente Kamercommissie: de Nederlandse Groep van de Inter parlementaire Unie. Op 8 april stond er al een wa gentje voor de deur van de Kamer voorzitter, waarop haar schilderijen werden gela den. Door het Kamerge bouw wandelt ze nog even niet. Om de haverklap wordt Khadija Arib dan staande gehouden door de beveiliging of door bodes. Ze is geen voorzitter meer - dat is nu Vera Berg kamp (D66) - en ze is geen woordvoerder op een be paald beleidsterrein. Arib doet geen interviews en verkiest even de luwte na vijf jaar Kamervoorzitter schap. In de coronacrisis was ze dagelijks op het Binnenhof. Als 'gewoon' Kamerlid is ze in elk geval op dinsdag bij de fractievergade ring. Toch lijkt het er niet op dat het lot van partijgenoot Jeroen Dijs- selbloem haar zal treffen. Hij bracht het, na jarenlang Kamerlid en vervolgens minister van Finan ciën te zijn geweest, uiteindelijk niet meer op om zich weer op te laden als gewoon parlementariër. Zoals een van de griffiers van de Tweede Kamer onlangs van PvdA- Kamerlid Henk Nijboer wilde we ten: ,,Wat doet Khadija Arib, heeft ze een portefeuille?'' Waarop Nij- boer zei: ,,Tja, dat is precies het probleem. Ze heeft geen porte feuille. Ze bemoeit zich met alles!" Partijgenoot Attje Kuiken zegt daarover: ,,Het is heel plezierig om iemand te hebben die een geschie denis heeft met alle onderwerpen hier. Khadija helpt ons met de kabinetsformatie en staat ter be schikking van de vier nieuwe Ka merleden.'' Een medewerker zegt: ,,Ze leest al onze nota's en noti ties.'' Op de tafel van Arib liggen sta pels brieven van kiezers, ze ont vangt veel mails en kleine presen tjes. Volgens collega's zag ze aan komen dat ze de strijd om het voorzitterschap ging verliezen. Ze ontving waarschuwingen dat er krachten bezig waren haar van de voorzittersstoel te krijgen. Dat culmineerde in een stuk op de site van RTL Nieuws. 'Fluistercam pagne', karakteriseerde Renske Leijten (SP) het offensief. Duidelijk is dat Arib niet alleen vrienden heeft gemaakt. Haar strijd omtrent de renovatie van de Tweede Kamer, het uitstel van de verhuizing naar het nieuwe pand en de heisa om digitaal of fysiek aanwezig zijn voor stemmingen in de Tweede Kamer: dat alles hielp haar niet. En VVD en D66 hadden zich in overleg de vraag gesteld of ze iemand anders konden leveren. Dat werd dus uiteindelijk voorma lig personeelswerker Vera Berg kamp. Arib was een goed boeg beeld, maar een deel van de amb tenaren was niet gelukkig met haar. Aan het einde van het zomerre ces wordt besloten welke porte feuille Arib krijgt. ,,Iets met rechtsstaat en democratie, dat heeft haar belangstelling'', zegt een medewerker. Een collega: ,,Ze kan alles krijgen wat ze wil.'' DEN HAAG De Inspectie van het Onderwijs stelt een onder zoek in naar de sociale veilig heid van studenten op kunst en mode-opleidingen in het ho ger onderwijs. Aanleiding zijn de vele meldingen van studen ten over onder meer grensover schrijdend gedrag. Volgens de inspectie kan onvei ligheid bijvoorbeeld ontstaan doordat studenten 'tijdens het onderwijs worden afgebrand', of door een 'veel te hoge studie belasting en grensoverschrij dend (seksueel) gedrag'. Daar naast is er angst om misstanden te melden, omdat bij kleine op leidingen 'iedereen elkaar kent'. Onlangs trokken studenten van de Amsterdamse mode-oplei ding AMFI aan de bel over de hoge werkdruk en een onveilige sfeer. vrijdag 4 juni 2021 GO Kabinetsformatie verder vertraagd De Tweede Kamer legde infor mateur Mariëtte Hamer een deadline op, die komende zon dag afloopt, maar ze heeft vol gens ingewijden 'nog zeker dagen extra nodig'. Daarmee loopt de vorming van een nieuw kabinet weer vertraging op. Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Op bezoek bij de informateur: van boven af Sigrid Kaag, Jesse Klaver, Lilianne Ploumen en Gert-Jan Segers. fotos anp Voor velen was het een verras sing dat Khadija Arib niet werd herkozen als Kamervoorzitter. Vervolgens leek ze van de radar verdwenen. Maar achter de schermen speelt de PvdA-poli- tica wel degelijk een rol, zeggen partijgenoten. Jan Hoedeman Den Haag Khadija Arib (links) en opvolgster Vera Bergkamp, op 7 april. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9